chyby, omyly a náhody v poštovní historii 3

4. Převrácené obrazy známek

Bavorská "černá jednička", první známka z území dnešního Německa, vydaná 1.11.1849. Odhaduje se, že se jich z více než 830 tisíc vydaných dochovalo 1-2%. Tento dvanáctiblok tedy představuje jeden z největších celků, které jsou známy. Jeho zásadní přidaná hodnota ovšem spočívá v tom, že 1.známka ve druhé řadě od shora je vytištěna v archu obráceně. V roce 2009 byl tento blok vydražen ve významné německé aukci za 320 000 Euro. Blok pochází ze sbírky známého lovce nacistů Simona Wiesenthala.

Jedna z nejznámějších rarit americké filatelie - tzv."převrácená Jenny". Jenny je přezdívka letadla, které je na známce vydané v roce 1918 vyobrazeno. Známka byla tištěna kvůli dvoubarevnému vyobrazení ve dvou tiskových krocích. Jeden 100kusový arch byl při tisku obrácen a tak mohlo vzniknout obrácené vyobrazení letadla. V den jejího vydání, 14.května 1918 objevil tento arch  americký filatelista Robey a timto dnem začíná i sláva "převrácené Jenny".

Mimo jeden osmiblok je největším celkem čtyřblok, který byl před několika lety prodán za 2,97 milionu amerických dolarů. Je to vůbec největší cena zaplacená za americké známky.


Běžné známky rakouské série "Budova Parlamentu".

Podobné nedopatření jako u "převrácené Jenny" se odehrálo rovněž u rakouských (Deutschösterreich) výplatních známek "Budova Parlamentu", vydávaných v letech 1919 - 21. U tří hodnot (2, 4 a 20Kronen) této dvoubarevné devítikusové série  došlo při tisku rovněž k převrácení středů, které v orámování tvoří právě budova parlamentu ve Vídni.

Známka s hodnotou 20 Kronen byla před časem v aukci prodána za 15 000 Euro. U dopisu s hodnotou 4 Kronen bohužel cenový údaj není k dispozici. Je filatelistického původu, jak jistě každý dovodí podle jména adresáta (známý vídeňský obchodník se známkami), ale vytknout se mu rozhodně nedá nic. Bez přičinění filatelisty by asi taková rarita nevznikla.


5. Převrácené a nesprávné přetisky ​​​​​​​

Unikátní čtyřblok leteckých známek v hodnotě 10kop., vydaných na počest rodilého  Poláka, později ruského pilota a hrdiny Sovětského svazu Sigizmunda Levanevského (1902-1937), který 13.7.1937 zmizel i s posádkou při letu z Ruska do USA přes Severní pól.

       malé Ф  v "Сан-Франциско"

       velké Ф  v "Сан-Франциско"

U příležitosti jeho přeletu Severního pólu při letu do San Franciska, byla část nákladu opatřena červeným přetiskem.Tento krajový čtyřblok je však opatřen převráceným červeným přetiskem, na kterém je navíc  u obou spodních známek odchylka ve velikosti i tvaru písmene Ф (viz obrázek). Blok je nepoužitý, s originálním lepem, v absolutní kondici. 

Jde o jedinečnou položku ruské filatelie a její necennější kus. Blok byl osobním darem J.V.Stalina prezidentovi F.D.Rooseveltovi, z jehož pozůstalosti pochází a je podle něj i nazýván.

Jeho vyvolávací cena ve významné švýcarské aukci byla 1,5 milionu Euro.

Pokračování : Chyby, omyly a náhody v poštovní historii 4 ​​​​​​​

​​​​​​​

Veselí nad Moravou, 12.září 2023

Autor článku :" Vilém Reichsfeld​​​​​​​