Co ve vrbětické a Hamáčkově aféře ještě nezaznělo

Anglicky bohužel neumím natolik, abych si početl v The Guardian, nebo The Daily Telegraph o aféře, která hýbe domácí politickou scénou. Ta moje neznalost mě sice mrzí, ale ve zmíněném případě to asi až tak moc vadit nebude. Podobně, jako v médiích německých se tam o tom totiž nepíše vůbec nic. To jenom někteří naši politici trpí utkvělou představou, že všude jen čekají na to, co se tady šustne, aby o tom mohli své čtenářstvo informovat.

Svět kolem nás má své problémy a ne právě malé, a naše země opravdu, ale opravdu není středobodem světového, či evropského dění.

Kromě několika států východní a pobaltské Evropy nás v kauze Vrbětice podle očekávání nikdo nepodpořil a naši demokratičtí válečníci i jim přející média to nějak nemohou rozdýchat. Evropský parlament byl sice zcela mimořádně rozhořčen a znepokojen, a překonal doposud známé hranice rétorických projevů nenávisti vůči Rusku, výsledek jeho úsilí je však stejně žalostný a zbytečný, jako občasné patologické projevy nenávisti některých členů Senátu ČR.

Humanitární bombardování Bělehradu v roce 1999

Akt státního terorismu ve Vrběticích v roce 2014

Proč neřvali, když NATO bombardovalo Jugoslávii, rozvrátilo Lybii, Sýrii, Afghanistán a další země? To bylo se souhlasem OSN? To nebyl státní terorismus nejvyššího stupně? Ne s dvěma mrtvými a miliardovou škodou, ale statisíci mrtvými a bilionovými škodami.

Němci potřebují plyn z plynovodu Nord Streem a nemají zájem kazit ještě více už tak na dně se nacházející vztahy EU a NATO s Ruskem.

Nikoho důležitého prostě nezajímáme a tak si naši politici ve své malosti musí vést i své malé války. Popisovat to tady dále nebudu, každý si ti přečte v médiích.

Co mně ale napadlo v souvislosti s Hamáčkovou kauzou zatím nikdo nezmínil, a přitom je to v této kauze to úplně nejděsivější. Na inkriminované schůzce u Hamáčka byl poměrně malý počet lidí. Pokud vím, tak mimo něj tam byl nový ministr zahraničí, velvyslanec v Rusku, policejní prezident, nejvyšší státní zástupce a dva zástupci tajných služeb (mimo BIS). Někdo z nich tedy musel „pustit“ projednávané záležitosti Kroupovi, který na jejich základě napsal článek, který teď hýbe politickou scénou, zejména tou opoziční, a koalice SPOLU se chová jak utržená ze řetězu. Pokud z toho seznamu jmenovaných účastníků vyjmeme velvyslance v Moskvě a nového ministra zahraničí, kteří po zveřejnění článku výslovně podpořili Hamáčka, musel informace novináři Kroupovi sdělit buďto nejvyšší státní zástupce, který ale údajně přišel později, nebo jeden z triumvirátu policejní prezident, a dva ředitelé tajných služeb.

Pokud je tomu opravdu tak (a kdoví, zda se to kdy vůbec dozvíme), proč bychom pak měli tajným službám věřit, že pracují v zájmu občanů a své země a nemyslet si, že je neřídí úplně někdo jiný a neslouží úplně někomu jinému? To je totiž podstatně horší, než momentální lapsus jinak i opozicí chváleného pana Hamáčka, který chtěl možná nahonit bodíky své straně a místo toho se mu povedl psí kus.

A ještě jedna věc mně napadla. Nevím, co tou štvanicí na Hamáčka koalice SPOLU sleduje (přece si nemůže vážně myslet, že shodí vládu) rozhodně si však myslím, že jí to značně neprospívá, mimo jiné i ve volebních preferencích. A Hamáčkova strana může být po volbách klidně tou, která bude tím pověstným jazýčkem na vahách. Ale koalici SPOLU vede pan profesor politologie Fiala, takže si o ni asi dělám zbytečné starosti.              Holt vysoká politika. To chce fištrón! To není jako práce s buzolou, vážení!


Veselí nad Moravou, 7.května 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld