Cyklostezka Kollárova a rekonstrukce železniční stanice 

Dnes bych se chtěl vyjádřit ke dvěma větším stavebním akcím v našem městě z poslední doby. Psát o rekonstrukci železniční stanice, i když ještě neskončila (podle stránek http://www.silnice-zeleznice.cz) to má být až 25.5.2019),  možná není korektní, nicméně konkrétní věci, které zde vypíchnu, už se dle mého měnit nebudou. A pokud ano, budu jedině rád.

Myslím si, že pokud probíhá jakákoliv veřejná stavba, nebo přestavba dotovaná z veřejných peněz, měl by rozsah prací zahrnout nejen stavbu samotnou, ale i nejbližší okolí a snažit se řešit známé problémy nacházející se v něm. U cyklostezky se podařilo krom zhotovení samotné cesty mimo jiné vysadit zeleň, vydláždit příjezdovou cestu k domu č. 11 a vyměnit osvětlení, což osobně hodnotím jako pěknou přidanou hodnotu celého díla. Spornou částí stavby je křížení cyklostezky a silnice, resp. část od Kozojídek. Osobně si myslím, že je chyba, když dojezd k silnici, navíc v méně přehledném úseku, není v rovině, ale z kopce. Když už se zvolila varianta křižování cest právě zde, tedy těsně za zatáčkou, mělo se více dbát na odstranění všech nežádoucích vlivů na bezpečnost provozu. A dřívější snížení cyklostezky na úroveň silnice tak, aby se dojíždělo po rovině, bylo určitě v možnostech zhotovitele. Snad čas ukáže, že se mýlím a že to byla chyba jen v mých očích, že červené pásy jsou dostatečné opatření k předcházení nehod. Budu tomu držet palce. Také bych si přál, aby v budoucnu vyrostlo podél našich cyklostezek  něco podobného, co už mají v Hradišti. Zlepšilo by to komfort hlavně přespolním cyklistům.

Hodnocení rekonstrukce železniční stanice bych rozdělil do dvou částí : co se udělalo pro železniční dopravu a zbytek. První část se mi velmi líbí, veřejná místa, kam jsem se dostal, jsou udělána velmi pěkně, jednoduše a zároveň elegantně, i když pár drobností by se také našlo. Třeba takové schody vedoucí z podchodu k nástupištím by zasloužily aspoň přebrousit, když už se opravuje ve velkém. A pokud by se chtělo zajít ještě dál, tak na okraj umístit takové malé kanálky pro jejich snazší udržování, jak o nich mluví pan Gebrian (https://www.stream.cz/gebrianvs/10005877-metro-mnichov čas 3:53). Když už jsem načal údržbu, nemůžu opomenout stav šikmé plošiny vedoucí od autobusového nádraží do podchodu. Fotku jsem pořídil 22.12., tzn. více než měsíc po padání listí. Jeho výskyt po tak dlouhé době v těchto místech je známkou, že se daná realizace tak úplně nepovedla, protože se nedaří její údržba (a tvrzení, že je místo momentálně staveniště a že se nebude čistit, protože to dělníci stejně za pár dnů zase zašpiní, neberu u úklidu listí v místě, kde se navíc přímo nestaví, jako relevantní). Myslím, že i na to mohla rekonstrukce myslet, tzn. zlepšit údržbu buď nějakým konstrukčním řešením případně jiným způsobem, třeba že by to tam někdo čas od času zametl. A ještě jedna věc k údržbě, která se však týká autobusového nádraží. Chci poukázat na stav zdejších skleněných střech. Sklo je moc pěkný a zajímavý materiál, ale když se o něj nebudeme starat, ztrácí krom své estetické funkce i svou jinou velkou výhodu- propouštění světla.

A teď se konečně dostávám ke druhé části, tzn. to, co rekonstrukce přinesla svému okolí. Hned z počátku musím zmínit most. Již druhý den po jeho znovuotevření byly vidět čerstvé stopy, že to nějaký kamioňák znovu podcenil. Házet vinu jen na investora by nebylo spravedlivé, předpokládám, že jednoduché zvednutí mostu nebylo proveditelné. Možná jediná varianta, jak roztáhnout nynějších 3,90, je most podkopat a to už je v kompetenci buď státu jako vlastníka silnice a nebo kraje jakožto jejího správce. Znamenalo by to tyto dva (tři) subjekty dostat spolu k jednacímu stolu. Nepředpokládám, že se taková schůzka odehrála, ani že by se o její uskutečnění někdo pokusil. Takže pokud se most vůbec někdy prohloubí, bude to znovu znamenat několikaměsíční uzavření daného místa, což je škoda, přitom s trochou dobré vůle a úsilí navíc se to dalo zvládnout při jednom.

Závažnější problém než ve výšce mostu vidím v jeho nerozšíření do stran. Toto rozhodnutí  definitivně znemožnilo nejjednodušší a nejpřirozenější vedení cyklostezky od Hutníku, Kozojídek a Blatnice směrem k  Chaloupkám a dále do města. Myší díra jako náhrada má vzhledem ke své poloze a rozměrům k ideálu hodně daleko, a proto nebude všemi cyklisty využívána. Krom zaseklých kamionů se tedy s velkou pravděpodobností nezbavíme ani naší další tradice, cyklistů, kteří šlapou k Hutníku do mírného kopečku rychlostí vycházkové chůze v tom lepším případě, v tom horším slezou z kola a vedou jej vedle sebe přes půl jízdního pruhu až po přechod.

A poslední problém, který zmíním, je asi nejvíce zřetelný teď v zimních měsících. Veselí má vlakové a autobusové nádraží hned vedle sebe, nicméně čekací hala, která se nachází přesně mezi nimi, je uzpůsobena jen pro zákazníky drah. Ne, že by měli cestující  autobusem vstup zakázán, ale prostě ho nevyužívají a místo toho radši mrznou venku, přičemž hned za zdí se nachází poloprázdná, ne zcela využitá budova. Dle mého by stačilo jen málo, umístit v hale krom světelné tabule s odjezdy vlaků i tabuli s odjezdy autobusů, podobnou, jaká se už dnes nachází před vchodem do haly. Případně namontovat další lavičky. Tím by se zvýšila přitažlivost místa pro cestující autobusem, navíc díky IDS JMK už si lístky na víc než polovinu spojů mohou cestující koupit přímo v hale a nemusí se stresovat, jestli jim řidič bude mít jak vrátit z papírové, protože si drobáky rozebrali vnoučci. Když se dnes člověk nachází vevnitř v hale, nemá přehled o situaci na autobusovém nádraží, a proto radši volí čekání venku ze strachu, aby mu to náhodou neujelo. A zde si myslím, že opět selhala komunikace, v tomto případě mezi železničáři a autobusáky případně městem, které mohlo setkání iniciovat

Příznačné místo, které se stalo symbolem nekomunikace, se nachází u myší díry směrem ke hřbitovu. Naráží zde na sebe dvě investice zmíněné již v nadpise, dvě čerstvé stavby, které však na sebe nenavazují, obrazně řečeno spolu nemluví. A i když obě vypadají z dálky vkusně a příjemně ladí s okolím, při bližším průzkumu tu něco nehraje.

Závěrem bych chtěl říct, že ač to možná tak nevypadá, obě investice hodnotím spíše kladně, cyklostezku víc, rekonstrukci nádraží kvůli výše zmíněným námitkám méně. Momentálně už není taková potíž peníze získat. Dnes je mnohem větší výzva zajistit jejich co nejefektivnější využití, což bez důrazu na komunikaci možné nebude. A v tom, jak je vidno, máme stále ještě rezervy.

Další informace, hlavně technického ražení, je možno nalézt na níže uvedených stránkách

Rekonstrukce: https://www.szdc.cz/modernizace-drahy/prehled-projektu/op-doprava/szz-veseli-n.m..html

Cyklostezka: http://veseli-nad-moravou.cz/projekt-quot-veseli-nad-moravou-cyklostezka-kollarova-quot/d-605853


Ve Veselí nad Moravou, 28.prosince 2018

Autor článku : Vlastimil Pazderka