Komisař Rex

Před časem mně po obědě zazvonil telefon. Právě jsem se po dobrém obědě pohodlně „uvelebil“ u televize. Ještě jsem nestačil zadřímat, tak jsem z toho hovoru nebyl nakvašený. Byl to kámoš z Prahy, se kterým si pravidelně, alespoň jednou za týden voláme.

„Co děláš?“ zazněla jeho obligátní otázka na úvod. No co, dívám se po obědě na Komisaře Rexe, sdělil jsem mu bezelstně. Na druhé straně se ozval ironický smích.

Tak jsem mu musel vysvětlit, proč se na ten seriál rád dívám. Kromě toho, že je to příjemný a nenáročný relax, při kterém se dobře usíná, mám ještě jeden zásadní důvod. Souvisí s mým duševním rozpoložením, ale hlavně se vzpomínkami.

Vzpomínkami na vídeňskou atmosféru, která tam ještě před 25 lety (kdy se seriál natáčel) vládla, na tu jejich pohodu a „Gemütlichkeit“, na kterou se tak krásně a rádo zvyká, když jí člověk porozumí. Ta tam snad ještě pořád je. Je v genech Vídeňáků již po staletí a to z mentality lidí jen tak nezmizí. A snad ji v Rakousku, alespoň zatím příliš neovlivňuje ani zběsilost okolního světa, který se mílovými kroky řítí kamsi do řiti.

A právě ta vídeňská pohoda a útulnost, založené na konzervatismu jsou v tom „Rexíkovi“ všudypřítomné.

Oni si ti Rakušáci i dnes pořád ještě udržují jakýsi zdravý rozum a nadhled nad neduhy a šílenostmi Západního světa. Skoro bych řekl, že dřív jim podlehneme my, konzervativní Češi s historickou zkušeností prožitků před rokem 1989, než ve své ulitě zapouzdření Rakušané. Dobře jsem ji svého času pochopil, přijal za své a dobře se nám tam žilo. Gemütlich.

Jediné, čemu se Rakušani neubránili, je bohužel příliv imigrantů, kteří se tam nahrnuli, stejně jako do zbytku té slavné západní Evropy. A to už se tam bohužel velice negativně projevuje.

Vzpomínám ale rád třeba na Turky, kteří kdysi přišli do Rakouska za prací a kteří tvořili atmosféru našeho Brunnenmarktu (kam jsme to měli jen pár kroků), velkého trhu s ovocem zeleninou a dalšími produkty, i na jejich výborné bistra a malé restaurace s jejich znamenitým jídlem. Byli přátelští a pohodoví, ale především pracovití a snaživí. A svůj kulturní a náboženský okruh si bez nějakého velkého nastrkování chránili a pečovali o něj, pokud byli věřící, či konzervativní. Tak to má být a jenom hlupáci to musí nějak nazývat, třeba potřebou „multikulti“ a vytvářet pro to aktivisticky hloupé, umělé podmínky a předpoklady. ​​​​​​​

Prostě slušní a pracovití lidé spolu všude slušně vychází, podle hesla „každému to jeho a každému podle jeho zásluh“. Ale kdo přijde a žádá, aby se ostatní přizpůsobili jeho požadavkům a nárokům, nechová se slušně a nepřizpůsobí se, měl by být okamžitě vyveden z iluze a vypakován.

Vzpomínám rád na devadesátá léta v naší zemi. S Vídní jsem se tehdy rozloučil více než v dobrém a přesto, že jsem na ni, okouzlen zdejší porevoluční náladou a dokonalou svobodou trochu zapomněl, musím si dnes sypat popel na hlavu a po loňské, třídenní návštěvě vzhlížet opět s díky k zemi, která nás v roce 1983 tak skvěle přijala a která si i přes všechny projevy aktivistického blouznění Západu zachovala svůj konzervatismus.

Téměř ikonická scéna, která nám už dnes připadá jako nereálná. 8.dubna 2010 se v Praze sešli prezidenti Ruska a USA, aby podepsali  dohodu o omezení jaderného arzenálu obou zemí. Dokáže si dnes někdo představit něco podobného?

Jak strašlivě se změnily klima a nálada v naší zemi za pouhé dva roky, jak je možné, že se v některých věcech vracíme obloukem před rok 1989? Za necelé dva roky se z naší, přes veškeré nedostatky stále ještě úspěšné země, ve které se i ve srovnání se Západem dobře žilo, stalo díky stupidní aktivistické politice vlády místo, kde se stěží najde obor, ve kterém dnes nemá obyčejný člověk důvod skřípat zuby, klít a vztekat se.

Ideologie a nenávist, kterou pravicoví propagátoři „tržního“ hospodářství zavlekli do veškerého svého rozhodování, zcela zničila i poslední zbytky udržitelnosti důstojného a klidného života pro většinu občanů této krásné země se šikovnými a chytrými lidmi.

Hloupost naší vlády trčí bohužel nad všemi ostatními, stěží se v Evropě najde vláda, která je více nenávistná, ke svým občanům bezohledná a ve svých prohlášeních i konání nepřátelská, než je ta naše.

​​​​​​​Mám za to, že se nám to krutě vymstí. Válka na Ukrajině jednou skončí. Rusko už celý Západ jenom trápí, ekonomicky a vojensky ždímá a vysiluje, a o tom, jak nebohá Ukrajina dopadne, už nemají jasno jenom ti, kteří se nemohou a nechtějí smířit s realitou. Těm v jejich zoufalství a zlosti zbývají už jenom primitivní urážky pro ty, kteří mají na věc jiný, realistický názor.

Vzpomínám na politické debaty na Hutním projektu na přelomu 70. a 80. let minulého století. My, mladí technici bez zkušeností, jsme tehdy optimisticky tvrdili, že se ten náš socialismus jednou musí podělat. Naši starší kolegové považovali tehdejší stav věcí za jednou pro vždy neměnný, nás považovali za naivní a s laskavým nadhledem moudřejších, nás odkazovali do patřičných mezí. Do deseti let se naše představy, které vycházely z mladistvé naivity, zcela naplnily! Většině z nás, jak pozoruju, když s lidmi mluvím, ten optimismus zůstal doposud. Heslo z prezidentské standarty, se kterým se všichni politici ohání, i když vzápětí lžou, se znova naplní.

Přeju všem, aby se k nám vrátila atmosféra doby komisaře Rexe a s ní i dobré časy pro naši zemi a její lid!


Veselí nad Moravou, 15. srpna 2023

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld​​​​​​