Nudný páteční večer

Trávník v poledním vedru včas posečen, za pár hodin pak deštěm vzorově zavlažen. Pozitivní zpráva, která zpříjemňuje celý den. Vylepšuje jej také to, že předevčírem v podvečer holky objevily v hustě zarostené předzahrádce páreček funících ježků. Možná si u nás v tom příhodném porostu založí rodinku. Dostali na uvítanou vodu a 8 piškotů, po kterých se jen zaprášilo. Požehnané dešťové vody bude letos dost a několikaletý deficit spodní vody se přes obavy a katastrofické scénáře pomalu doplňuje. Voda vyřešila také problém s přemnoženými hraboši, se kterými si nikdo nevěděl rady. Najednou jsou pryč. Problémy si řeší sama mocná příroda, a my si stále domýšlivě myslíme, že to nějak významně ovlivníme. Právě se nám dostává ponaučení s pandemickou virózou a zase jsme to varování ve své nadutosti pochopili a uchopili stejně blbě, jako v poslední době téměř vše, co formuje běh světa. 

A když už jsme u té přírody, jedno doporučení. Navštivte Zámecký park. Zejména v prosluněném letním dnu je opravdu skvostný. Myslím, že jemu rovný široko daleko nenajdete. A ta Morava, vinoucí se uprostřed ... 

V televizi v pátek večer velké kulové, k tomu u ní sedí napučená baba, tak jsem poklidil, sedl k počítači a píšu.          Ve zprávách na ČT1 se mluvilo 27 minut jenom o kovidu. Už to slovo nemůžu ani slyšet a ty, co to se zaujetím prezentují ani vidět. Kolik asi musí stát ty jejich stále obměňované exkluzivní hadry, na které se jim skládáme? Proč nám to vlastně musí všechno říkat do nejmenších detailů? A když už, tak ať na to udělají zvláštní pořad pro ty, které to zajímá. Já jsem zvědavý na zprávy ze světa, kterých je určitě víc, než dost a kterých se nám z nějakého důvodu nedostává. Mám za to, že nám je neprezentují záměrně. Co jiného za tím může být? Je třeba ukázat kupříkladu to, co se děje v USA, kde posílají armádu do měst, ve kterých už to policie sama nezvládá, nebo, a co je ještě horší, je jí v tom bráněno „osvícenými“ starosty a guvernéry, kteří podporují BLM. Dnes jsem viděl záběry, kdy dvě černošky, ženské jak se patří a taky s dobře proříznutými ústy a patřičně naštvané polily na ulici v New Yorku černou barvou obrovský žlutý nápis „Black Lives Matter“, který byl profesionálně nastříkán na uličním asfaltu a chráněn jako nějaká svátost proti přejíždění auty. „Chceme zpátky policii, obnovte naši policii, hnutí Black Lives Matter vám lže. Jsou to ďáblové! Ježíši, vezmi si zpátky svou zemi, vezmi si zpátky Spojené státy!“ volaly u toho, a ta policie je musela, řekl bych velmi ohleduplně odvést. Vždyť my tady vůbec nemáme páru o tom, o co tam vůbec jde a co to všechno má znamenat. Je před prezidentskými volbami a to s tím údajně souvisí. Ti BLM jsou vysazení proti Donaldovi. Tak bych k tomu od naší veřejnoprávní televize očekával nějaký zasvěcený komentář. Namísto toho módní přehlídka sterilních komentátorek, mlácení prázdné slámy, samé zbytečné kecy, a pokud komentář, tak samozřejmě zaujatý. Aspoň trochu.                                    

V kanadském Vancouveru máme přátele. Petr pochází z Uherského Ostrohu, Eva z Havřic a skvěle se jim daří. Když před měsícem v sousedním Seatlu v USA (pouhých 230km) anarchisti obsadili část města a vyhlásili zónu bez policie, dostal jsem od Petra mail tohoto znění : "Dívám se na “mírové protestanty” v Seattle na BBC a je mně zle. Jak z těch debilů, tak z BBC reportování. Přemýšlím, kde se schováme, až si ta komunistická slota pro nás přijde. Myslíš že by Horňácko bylo bezpečné, nebo už hoří ohně i u vás?"  Korespondovali jsme sice dál, ale přesto doposud nevím, jestli to Petr myslel vážně. V každém případě musel při jeho konzervativní nátuře dostat další pecku přímo mezi oči, když se v tom jeho krásném kanadském městě odehrálo toto. V podstatě jsou to analogické případy vystihující charakter doby. Už chybí pouze zvolit koně za senátora, vodit jej po Manhattanu a čekat na pád zparchantělé říše lidské! 

Co může být ještě horší, co může být důkazem větší prohry ideí i životaschopnosti EU, než to, co se stalo v Bruselu o prodlouženém víkendu ve dnech 17. – 21. července 2020. Hlavy států, či jejich premiéři pod vedením bruselských hlav pomazaných náhle zapomněli na vše, co dosud platilo a co se ctilo. Lépe řečeno vzdali se všech kritérií, která byla doposud přísnými finančními podmínkami pro přijetí a členství v Evropské unii. Zcela účelově a bez okolků se celá Evropa, přes odpor některých zemí vrhá do dobrodružství s gigantickým balíkem dluhové zátěže, které má jediný cíl. Udržet po první vlně virové pandemie ochablou  Evropskou unii za krutou cenu pohromadě, alespoň do příští krize.   

Itálie je v takovém finančním průšvihu, je tak naštvaná na EU a Němce a pouhý krok od myšlenky opustit EU, že bylo nutné jí zacpat hubu tím, na co slyší každý – prachama. Těch potřebných zemí je povíc, ale Italové a Španělé jsou moc velcí na to, aby se to vyřídilo potichu, nebo ignorovalo. A všichni ostatní, menší hříšníci s obrovskými dírami v rozpočtu se přitom svezou a bude „pomoženo“ i jim. Považte jenom, my jsme měli být těmi nejvíc potrestanými, těmi, co dostanou nejmíň proto, že jsme měli nejmenší nezaměstnanost a dobré hospodářské výsledky. Namísto toho, aby nás chválili a dávali za vzor, měli jsme za to platit. To je popření samé podstaty základů rozumného hospodářství, boj proti zdravé ekonomice  a vzdání se všech ekonomických pravidel. Slyšeli jste někoho z našich ekonomických mudrců, že by to rozporoval, nebo dokonce odsuzoval? Každý byl podělaný z papalášů, kteří už nerozhodují ekonomicky, ale politicky. Když vidím a slyším tu vysmátou německou pipku s pečlivě vystajlovanou frizůrou, která vede EU, závidím Britům, kteří už to bruselské panoptikum nemusí snášet.

Tak jsem si poté, co se všichni soudružsky objali (to myslím jen obrazně), požďuchali se lokty, pogratulovali si na závěr a zdar právě dokonaného megaprůšvihu, který pocítí ještě naše vnoučata říkal, co se asi stane, když opravdu přijde druhá vlna té virózy, jejíž název už nechci vyslovit. Vnímal jsem poté i radostné hýkání opozičních chytráků jako třeba Farského ze STAN, nebo Piráta Kolaji, kteří měli problém s podporou českého rozpočtu, ale evropskou finanční sebevraždu uvítali. Rád bych věděl, zda si tito a jim podobní rozumbradové, kteří se silně vyhrazují vůči Číně uvědomují, kdo asi bude největším věřitelem EU při přijetí a splácení tohoto dluhu. Kdo už je dnes největším věřitelem gigantického dluhu USA a vlastníkem obrovského množství důležitých nemovitostí tamtéž?                   

Co se stane, když druhá vlna bude podstatně intenzivnější než ta první a zase se všechno zavře a na měsíce utlumí. Než dojdou na místa určení ty první peníze, na kterých se pak v těch postižených zemích příjemců napakuje kdekdo, bude to trvat ještě dost dlouho. Kde se pak vezme další bilion Euro, aby se zase všechno sanovalo? Pak jsem si řekl, že to je pouze můj laický a hloupý názor, a hle, dnes v podvečer v pořadu Interviev ČT 24 totéž prezentoval vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák, zkušený diplomatický vlčák, který vidí trochu dál, než já.

Ten je pověřen jednáním s Ruskem, aby se pokusil napravit v poslední době notně pošramocené vztahy způsobené zejména odstraněním sochy Koněva starostou Prahy 6 Kolářem, málem vyhlášením války, záměrem oběsit Lavrova a dokončeným vybudováním pomníku rozporuplným Vlasovcům ze strany starosty Řeporyjí Pavla Novotného. Hřib už nyní silně postrádá ruské i jiné turisty v ulicích Prahy a poté, co vyhlásil papírovou válku Číně, může se spolehnout i na absenci Číňanů. Hrdinný předseda senátu Vystrčil prý nebude počítat groše a pojede na Tchaj-wan stůj co stůj. Až nám po té jeho truc cestě bude Číňany vystaven účet, zatmí se asi leckomu před očima.

Optimistické, vítězné úsměvy vůdců EU po posledním náročném summitu. "Repair, Reform, Remodel - opravme, reformujme, přestavme".Ve skutečnosti se však tyto optimistické cíle spíše dají charakterizovat větou "Látej za půjčené peníze díry, dokud jsou a nestarej se, co bude potom!". Ve zkratce "Po nás potopa".

Proč už není v Evropě žádný další stát, ve kterém lokální, či jakékoliv jiné politické figury vlastní blbostí, přebujelým egem a možná i na něčí objednávku rozbíjí vztahy s velmocemi tak, jako my? Proč se v této věci nechováme stejně, jako Němci, Francouzi, Italové či jiní, kteří praktikují se všemi vyvážené vztahy a jak říká prezident Zeman, politiku všech azimutů? 

Musel jsem teď večer nahlédnout do Wikipedie, kolik že už má NATO členů. Neuvěřitelné, je jich třicet. Jak je to potom možné, že se tak všichni klepou strachem z Ruska, které je na ně samo? Z toho prý zaostalého státu, jehož HDP je na úrovni Itálie? Rusové všude jen špiónují, idiotsky složitě tráví v cizině své agenty lithiem a Novičokem, když je předtím mohli nechat v tichosti zmizet ještě v Rusku a pes by po nich neštěkl. Ruský špion k nám veze letadlem za asistence BIS flašku s ricinem, aby zlikvidovali tři velkohubé blby v Praze, kteří už po volbách za 2 roky nemusí vůbec být na svých místech a upadnou v zapomnění. Rusové vedou odpornou hybridní válku proti ušlechtilému a ctnostnému Západu a šíří poplašné a falešné zprávy, se kterými si 10x vyspělejší Západ neví rady. A  lidé v tom západním ráji se jimi nechají stále častěji oblbnout, jinými slovy jim věří. Rusové prý ovlivnili prezidentské volby v USA i Brexit a snaží se přepisovat historii. Dokonce si nově nárokují podíl na porážce Německa, pardon nacizmu ve II. světové válce. Taková drzost!

Mezi členy NATO je rovněž Řecko a sousední Turecko. Obě země mají velké armády, ale Turecko dominuje největší armádou v Evropě o síle 735 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců. Turecko se aktivně vojensky vměšuje v Sýrii, v Lybii, podporuje provokace svých organizací v cizích zemích (Rakousko, Německo), provokuje s migranty, nárokuje si mořskou plochu i ostrovy Řecka a může z toho být válka dvou zemí, členů NATO. Srabácká a slabá EU i NATO se do toho nehodlají vměšovat a tak Řekové požádali generálního tajemníka OSN o svolání Rady bezpečnosti, jejímiž stálými členy jsou mimo jiné také Rusko a Čína. S Ruskem má tradičně dobré vztahy Řecko a nově také Turecko, protože Putin zachránil v létě roku 2016 Erdoganovi krk při puči. 

Vymysleli by jste tu situaci? Chápete ještě tento svět? Už víte, jak důležité je ono všemi omílané "pevné ukotvení" ve strukturách NATO a EU a jak pevné a spolehlivé ty struktury asi jsou? 

Nakonec jsem v pozdně večerním televizním programu přece jenom objevil film, který už jsem sice neshlédl úplně celý, který ale docela vhodně doplnil téma dnešního nudného večera. Na Nově dávali český film Hranaři

Vytvořeno o nudném pátečním večeru, 24.července 2020.


Zveřejněno v úterý, 28.července 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld