Očima zastupitele – prosinec 2024

Oceněnou budovu provází problémy. Stavba roku se nepovedla.

Nová výjezdová základna záchranky tady byla už dlouho zapotřebí. Zásadně zlepšila podmínky této důležité služby IZS.

Budova, jejíž provoz byl zahájen 7.března 2024 je podařená, alespoň mně se líbí. Její stavbu a provoz financuje Jihomoravský kraj. Podobná budova stojí v areálu nemocnice Kyjov a také v dalších městech našeho kraje.

18.listopadu 2024 jsem si na webu města přečetl článek „JMK ve Veselí nad Moravou získala ocenění Stavba roku 2024“ a hned jsem si vzpomněl na řeči, které o této nové stavbě kolují po městě. Píšu sice řeči, ale z několika důvěryhodných stran je potvrzeno, že se jedná o stavební závady, kterými tato nová, právě oceněná budova trpí.

Vždycky mě vytočí, když někdo něco vychvaluje a lakuje věci na růžovo, tak, jako v článku hejtman Grolich a starosta Kolář, ale skutečnost je přitom „poněkud“ chmurnější. Oblibu v používání těchto metod měli mocipáni za socialismu, a zdá se, že některým politikům přijdou vhod i  v dnešní době

Garáž pro vozy ZZS je rozměrově dimenzována (či spíše poddimenzována) tak, že v zaparkovaném stavu nelze jednoduše ze sanitky zadními dveřmi vyjmout nosítko a musí se s ním různě „kvedlovat“, aby se to povedlo. ​​​​​​​

Během stavby musela být změněna výška otvoru pro garážová vrata, protože se jaksi zapomnělo na to, že sanitka má na střeše panel s výstražným světelným zařízením a neprojela by. To se však může stát, z toho bych vědu nedělal.

Pro budovu byly zřejmě prubířským kamenem vydatné zářijové deště, kdy na severu Moravy došlo k povodním.

Budova ZZS ve Veselí to odnesla zatečením do budovy přes střechu (ve stejné budově v Kyjově teklo dovnitř přes okna) a v noci ze 14. na 15. září praskla s obrovskou ránou vnitřní nosná zeď, a to přes obě podlaží budovy. Trhlina je nyní statikem pravidelně monitorována. Příčinou je zřejmě problém se založením stavby, kvůli němuž následně praskají obklady na stěně a dveře se najednou nevejdou do zárubní, které se ve stěně deformují.

V důsledku podezření, že se jedná o statiku ohrožující stavební závadu, byl provoz v této budově v kritické noci ihned zastaven a ZZS se na několik hodin musela nouzově přestěhovat do budovy Hasičského záchranného sboru, nežli se zjistilo, že statické ohrožení budovy zatím nehrozí.

Že byly reklamovány silně rozdílné barevné odlišnosti na obkladech budovy (jak je patrné z obrázku pořízeného v den zahájení provozu), které se víceméně neúspěšně pokusila odstranit specializovaná firma je už jenom onou pověstnou třešinkou na dortu závad, kterými tato budova trpí.

Nezpochybňuji této důležité budově její ocenění, je to pohledné stavení, výše popsané problémy ale zanechávají trpkou pachuť nejen na tomto prvenství, ale i na solidnosti zpráv od dvou výše zmíněných funkcionářů.


Zásnuby skvělé práce a hlouposti

Málokdy se stane, že se v jednom díle, či stavebním záměru představí oba zmíněné atributy. Ve Veselí se to stalo hned dvakrát a navíc jen pár metrů od sebe – na náměstí Míru.

A co hůř, rozhodnutí vedení města o jejich umístění v bezprostředním sousedství už jen tupluje kontroverznost a nebojím se říct, že i nesmyslnost celého záměru.

Technickou a také architektonickou hodnotu pódia s jeho geniálním zastřešením už jsem tady chválil, a musí to udělat každý, kdo jeho vzhled i provedení vnímá.

Každý, kdo na náměstí Míru od počátku průběžně sleduje stavbu multifunkčního bytového domu a má alespoň trochu představu o stavebním řemesle, má možnost vidět v praxi skvělý příklad pokročilé výstavby v obtížných geologických podmínkách.

A nejen to, ale rovněž činnost firmy a jejich odborných pracovníků, kteří skvěle ovládají své řemeslo. Skoro bych řekl, že tato stavba se svým prováděním pozitivně a s odstupem vymyká všemu, co v našem okolí můžeme při výstavbě běžně vidět.

Tolik k pozitivům.

Teprve po začátku výstavby bytového domu došlo mnoha Veselanům, co že se to vlastně na náměstí stalo, a jaký dopad to pro něj bude mít. Zmizí cenný veřejný prostor, na který byli všichni zvyklí a vnímali jej jako samozřejmost. Zaplní jej bytový objekt, který do středu našeho města nepatří (stejně jako to pódium). ​​​​​​​

Už proto ne, že jeho obyvatelé budou od jara do podzimu konfrontováni s pravidelnými hlučnými kulturními a společenskými akcemi, které budou mít přímo pod okny a jejichž sledování a hluku od nich i jeho návštěvníků budou brzy syti.

Veškerá kritika, která se snáší na celou rekonstrukci náměstí Míru spočívá v tom, že jeho koncepci mnoho lidí považuje za nepodařenou, či přímo špatnou. Je totiž dílem pouze úzkého okruhu lidí, schválena bez veřejné architektonické soutěže a bez možnosti účasti veřejnosti na jejím utváření.

Finále rekonstrukce náměstí Míru, které právě probíhá, je tak pouze vrcholem ukončení záměru, který bude trvale rozdělovat názory veřejnosti.  ​​​​​​​Stejně jako obludná zástavba na sídlišti rodinných domů na Hutníku.


Veselí nad Moravou, 3.prosince 2024

Autr článku : Vilém Reichsfeld