Dnešní den uplyne 80 let od osvobození koncentračního tábora Osvětim Rudou armádou. Tento den se stal v roce 2005 „Dnem památky obětí holocaustu“.
„Na smrt vyhublí, zbídačení vězni a na každém kroku mrtvá těla. Takový pohled se naskytl sovětským vojákům, kteří přesně před osmdesáti lety 27. Ledna 1945 dorazili do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Komplex táborů Osvětim, nebo také Auschwitz se poté stal největším symbolem nacistického vraždění během druhé světové války. Bylo zde zmařeno na 1,2 milionu životů, většinou židovských.“
Citace je z článku „Smrt a zmar…“, který stojí za přečtení.
Dnes se v muzeu na místě někdejšího nacistického tábora uskuteční pietní akce, které se zúčastní polský prezident Andrzej Duda, britský král Karel III., francouzský prezident Emmanuel Macron, německý prezident Frank-Walter Steinmeier i kancléř Olaf Scholz a zástupci dalších několika desítek zemí. Rusko letos kvůli invazi na Ukrajinu z února 2022 už potřetí v řadě pozvánku na pietní akci nedostalo.
Na místě tedy budou zástupci země, která za všechny ty hrůzy nese zodpovědnost, zástupci země, díky níž se dnes vůbec může vzpomínat, na místě nebudou.
Ani na jeden jediný den se nedala odložit nenávist, vlastnost, jejíž zásluhou se všechny ty hrůzy kdysi mohly uskutečnit.
Dalšího komentáře netřeba. Vše se dá vyjádřit jediným slovem, které občas používalo mnoho z těch, kteří v Osvětimi nechali své životy : Chucpe
Veselí nad Moravou, 27.ledna 2025
Autor článku : Vilém Reichsfeld