Příliš Mnoho řečí na přelomu roku

Tím "příliš mnoho řečí" mám na mysli nejen ty projevy, které pronesli prezident Miloš Zeman na Sv.Štěpána, šéf senátu Miloš Vystrčil, předseda poslanců Radek Vondráček a premiér Andrej Babiš na Nový rok, ale také ty komentáře všech možných odborníků z médií a samozřejmě také jejich hodnocení ze strany vládních i opozičních politiků.

Všichni ústavní činitelé sdělili v podstatě svých projevů totéž, tedy věnovali jejich značnou část koronavirové krizi. Všichni se mohli uděkovat všem, kteří s ní bojují a všichni také udoufat v to, že vakcína zabere a krize tím bude zažehnána. Tedy ta koronavirová. Možná. O ekonomickém a společenském průšvihu, ve kterém se potácí celý takzvaný západní svět, nepadlo ani slovo.

Z mého pohledu by si všichni ty zbytečné řeči mohli také odpustit. Dříve to nebývalo zvykem, své řekl pouze prezident, a není podstatné, jestli to bylo na Štěpána, nebo na Nový rok.

Prezident Miloš Zeman taky zaslouženě sklidil nejvíce kritiky. Zaslouženě z pohledu těch, kteří byli v jeho projevu ostře kritizováni, tedy přemoudří komentátoři časopisu Respekt, ve kterém se shlíží a berou jej za etalon objektivity i někteří redaktoři ČT. Z mého pohledu však musím konstatovat, že i prezident má právo kritizovat „nedotknutelné“, za které se ti redaktůrci placení z Bakalových podezřele získaných peněz zřejmě mají a oplatit jim zrůdnosti, kterých se vůči prezidentovi dopouští. Nebo si musí (prezident i všichni ostatní) od Respektu i jiných médií nechat všechno líbit? 40 tisíc uživatelů bytů v Ostravě, které kdysi patřily do portfolia OKD a Bakala je sprostě podvedl, by o tom a charakteru pana Bakaly mohlo mluvit. 

Nejlepší jsou od našich prázdných politiků takové ty důležité kecy, že to nebyl ze strany prezidenta státnický projev, že nepřišel s žádnou vizí pro budoucnost, že nedal lidem naději.

A co je tedy ta vize do budoucnosti našich opozičních i novinářských géniů? Zbavit se Babiše, odstranit Babiše, porazit Babiše a pak SPOLU uvidí, pokud se nerozhádá kvůli korytům a kšeftům co dál. Tedy pokud vůbec ten slepenec vydrží do voleb a získá více než potřebných 15% hlasů.

Ať nám ti moudří novináři sdělí, kdo dnes v tom široširém světě takové státnické projevy pronáší. Je to snad Donald Trump, Boris Johnson, Angela Merkel, nebo Emanuel Macron? Opravdu? Tak to by mně také zajímalo, v čem ta státnickost a vize v tom dnešním totálně rozdrbaném světě tkví!

„Stejně jako Václav Havel jsem přesvědčen, že si politiky nevolíte, aby vám lhali, tak tedy po pravdě,“ zahájil Miloš Vystrčil svůj novoroční projev. Tak tohle si dovolí říct předseda Senátu, jehož důvěryhodnost je tak vysoká, a je tak důležitým orgánem, že jej v posledních doplňovacích volbách přišlo volit – považte, celých 17% voličů. A to se ještě svezli s krajskými volbami. V poslední době si bere Václava Havla do huby kdejaký regionální politik, byť je dočasně šéfem senátu. Smutné přitom je, že jemu to nepomůže a Havla tím u lidí diskredituje. 

Panu Vystrčilovi nedochází ani to, že takový výrok si mohl možná dovolit Havel po sametové revoluci. Ovšem dovolit si použít jej dnes, to už vyžaduje opravdu velké sebevědomí. Pouze pan Vystrčil totiž zřejmě rozhoduje o tom, co je ta „pravda“, pouze on také může hodnotit, co je populismus. A co tedy byla jeho cesta na Tchaj-wan? Pouze ostentativní lezení do zadku těm, kteří chtějí zhoršit už tak špatné vztahy s Čínou.                            Mimochodem, neměl by Senát, ve kterém je podporovatelů pana Vystrčila v politice nepřátelství ve vztazích s Čínou povíc, zaujmout ostré stanovisko proti tomu, že EU uzavřela s Čínou po sedmi letech vyjednávání důležitou dohodu o investicích? Tohle nechají ti Fischerové, Drahošové, Růžičkové a jak se všichni jmenují jen tak bez povšimnutí projít?

Vláda podle slov pana Vystrčila v podzimní bitvě zaspala a je pro ni těžké přiznat chybu, „zvláště, když se chovala tak, jak lidé chtěli”. V těžkých chvílích se podle něj pozná, kdo není pouhý populista, ale skutečný politik, který je na sebe ochoten vzít odpovědnost i za cenu hrozící ztráty popularity.

Pod článkem týkajícím se projevu Miloše Vystrčila se rozjela velká diskuze. Zde je jeden z příspěvků :

„ODS Petr Fiala 21.8.2020: "Opatření jsou nesmyslná a zbytečná. Není žádný důvod pro to, aby se plošně zaváděly roušky. Toto říká řada odborníků. Čísla jsou pozitivní. Nejde o počty nakažených, ale o počet lidí, u nichž má onemocnění vážný průběh, jde o smrtnost. Všechna tato čísla jsou lepší a lepší! A vláda přichází s plošným opatřením, které všechny otravuje. Takže se ptám: Proč? Komu to slouží? A čeho tím vláda chce dosáhnout? Ochrany zdraví určitě ne." A ještě by měli novináři panu Fialovi připomenout jeho vyjádření k opatřením vlády a tlak na rozvolnění i z června letošního roku. Pro tohoto člověka (Vystrčila) a celou opozici mám jen slova pohrdání“

Ví pan Vystrčil, jaké názory zastával jeho stranický šéf vůči opatřením vlády, které nyní napadá? Teď, až se země potácí stejně jako všechny ostatní v koronavirovém zajetí? To je to jeho "jak lidé chtěli"? Vystrčil si dovoluje mluvit o populismu? A co dělá on? Co je ještě lacinější a smutnější, než jeho pokrytecký novoroční projev čtený z papíru? 

Mimochodem, pouhá "drobnost" na závěr : všimli jste si a je to jev setrvalý, že všichni ti energičtí, zdraví, silní a jinak výřeční politici musí své projevy číst? Ať již postaru přímo z papíru, nebo chytřeji ze čtecího zařízení?         A všimli jste si také, že ten nemocný, sešlý, dementní, alkoholem nasáklý hradní dědek mluví vždy bez papírů, spatra, pro posluchače, kteří proti němu nejsou předem zaujatí také vždy příjemným hlasem a se slohově bezvadně postaveným obsahem? Který z těch všech politiků a moudrých novinářů si to může dovolit, kdo z nich to svede?


Veselí nad Moravou, 5.ledna 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld