Řekl před pár lety Vladimír Putin, když za svého pohledu komentoval snahy Západu o konfrontaci s Ruskem. „Chcete válku? Tak se teple oblečte, a připravte se na nejhorší!“ řekl přesně. Výstižněji a varovněji to snad ani nešlo říct.
V poslední době se ale zdá, že ta citace z titulku článku se může brzy stát realitou, a to i bez jaderného válečného konfliktu.
Na účtech za plyn a elektřinu se již objevují první náznaky budoucího vývoje drastického zvyšování cen za tato média. Za asistence Evropské komise se čile kšeftuje s emisnímí povolenkami, jejichž cena zdražuje elektřinu i teplo, chystá se finanční podpora pro méně solventní obyvatelstvo (energetické žebračenky tomu říkají), a v tisku se objevují zprávy o tom, že elektřiny a plynu nemusí být v zimě dostatek. Je třeba si přát, či se dokonce modlit za to, aby zima byla mírná, nebylo třeba tak vydatně topit a na Baltu hodně foukalo, aby tamní větrníky vyráběly Němcům ekologickou elektřinu. Rusáci ironicky pronáší jejich pranostiku „Zima bude tuhá, rostou jeřabiny“, a pasou se s požitkem na energetickém průšvihu, který EU a jeho občany čeká.
Pokud takové zprávy zveřejňují seriozní média, lze očekávat, že jsou to jen první náznaky situace, která je ve skutečnosti podstatně kritičtější.
Podzemní zásobníky jsou poloprázdné, dodávky z Ruska omezené, a k tomu nezadržitelně nastupuje fantasmagorické šílenství „Green Deal“, kterým nás Evropská komise vizionářsky donutí zřeknout se našeho dosavadního blahobytu a možná, že i doposud dlouhodobé jistoty, že budeme mít čím topit a svítit. Němci horečným tempem odstavují jaderné i tepelné elektrárny a po volbách v Německu zcela jistě vznikne koalice, ve které budou také němečtí Zelení, kteří se s tím nebudou párat a budou tlačit na urychlené snižování emisí. Už se znovu ozvala také šílená Greta, která prohlásila, že volební změny nestačí, a zelené myšlenky je třeba prosazovat i na ulici, tedy nátlakem.
Včera jsem si přečetl, že Maďarsko uzavřelo s Ruskem výhodnou smlouvu o dodávkách plynu, údajně na dalších 15 let. Ukrajina přitom ostrouhá, protože přes ni plyn nepůjde, nebude tedy kasírovat a už kvůli tomu zuří.
My asi plyn nepotřebujeme a smlouvu (a už vůbec ne výhodnou) s Ruskem neuzavřeme, protože jsme si zcela zbytečně totálně rozdrbali veškeré vztahy s touto zemí, bez které se v dodávkách strategických surovin nikdo neobejde. Kvůli mediálním báchorkám o ruských neumětelských špionech Patu a Matovi, kteří cestují po Evropě, zkazí, na co šáhnou, neumí správně použít nejstrašnější jed na Zemi, a nechají se hloupě načapat ve Vrběticích, máme u Rusů utrum. Jsme spolu s Američany definováni jako vůči nim nepřátelská země.
Politici jako Pekarová, Němcová, Vystrčil, Bartošek a Fischer a další si jistě mnou ruce, jak jsme jim to nandali. Ale jak se říká, všeho do času. Bohužel, v neprospěch pro naši zemi a její občany.
Celá desetiletí nám spolehlivě a bez jakýchkoliv problémů fungují jaderné elektrárny, které z velké části dodávali Rusové a to včetně paliva. Najednou je to pro nás bezpečnostní riziko, o kterém však ještě nikdo neřekl, v čem že konkrétně spočívá, a tak je vyloučíme z tendru na dostavbu Temelína i Dukovan. Udělali jsme to, přestože je odborníkům jasné, že bez Rusů zaplatíme za jejich dodání desítky a možná i stovky miliard navíc, k tomu to budou svého druhu poprvé stavěné prototypy a termín jejich dokončení se raději nezmiňuje.
Kreténismus a vlezdoprdelství našich politiků jsou neuvěřitelné, doba je vymknutá z kloubů.
Tož si na ně vzpomeňte, až nastanou problémy, a nebudete topit, nebo svítit.
Veselí nad Moravou, 6.října 2021
Autor článku : Vilém Reichsfeld