Historie fotbalu ve Veselí n. Moravou 4

Sezóna 1971 – 1972 – divize

Mužstvo pod vedením trenéra Matěje Bekeského nastupovalo v této sezóně s plným odhodláním odčinit neúspěch v postupu z minulé sezóny a zaútočit na první místo. Tohoto cíle však dosaženo nebylo. Z mužstva odešel Turzík Fr., který se vždy svým výkonem řadil k těm nejúspěšnějším hráčům. Za mužstvo odehrál celkem 104 mistrovská utkání a nastřílel 31 branek. Dále odešel Alt St. a Pižňarský Jos. Celou sezónu pro zranění nehrál Tomeček Fr. Novými hráči byli Gajda Ant., Kopeček Milan a Jemelík. Mužstvo po ukončení sezóny získalo 33 bodů a skóre 54:43 a umístilo se na šestém místě. Dvanáctkrát zvítězilo, 9 x prohrálo a 9 x remizovalo. Pozoruhodných výsledků dosáhlo např. s RH Znojmo 9:0 a s OP Prostějov dokonce na jejich hřišti 5:0. Nečekaně však prohrálo zápasy doma s MŽ Olomouc 0:1, Kopřivnicí 1:2, ČKD Blanskem 1:2 a Opavou 0:1.

Kádr mužstva tvořili tito hráči: Miklenda J., Bílek Fr., Kuczara O., Hadaš J., Smištík B., Rybka I., Jelínek M., Gál L., Hurban D., Gajda A., Kopeček M., Kočička Bř., Kmínek J., Petr J., Smetka J., Kosíř J., Jemelík O. a Potrousil M.

Střelci branek: Smištík – 21, Jelínek - 8, Bílek – 6, Rybka, Hurban po 5, Kopeček – 4, Gajda – 3, Hadaš – 1 a jedna byla vlastní soupeře.

V této sezoně se uskutečnil další, pořadí již pátý zahraniční zájezd do Itálie. Zde byly sehrány dva zápasy, oba skončily vítězně – U.P. Calderara 5:1, a S.S. Crespellano 4:0.

V listopadu 1971 byl oddíl kopané postižen velkou ztrátou obětavého a nezištného funkcionáře s ing. Ladislava Pikny, který náhle zemřel. Přišel do Veselí n. Mor. při zakládání závodu JTT z Holešova. Ihned se zapojil do práce v oddílu. Sám dlouhá léta hrával kopanou v Holešově. V našem oddílu vykonával funkci vedoucího A mužstva a byl členem výboru. S mužstvem prožil nejslavnější léta veselské kopané a na jeho výsledcích měl značný podíl. Čest jeho památce!

B mužstvo, začátek 70.let. Vedoucí František Bílek

Tým dorostu v roce 1973, trenér J. Kolenič uprostřed

Žáci 1972, Stojící zleva : Brablc, Jar.Tománek, Jos.Míček, Zd.Lorenc, Jiří Zlámal, Fiala, Procházka, trenér Jiří Kosíř V podřepu zleva :Ivo Smištík, Josef Pišan, Viktor Kolůch, Stanislav Molek, Jiří Žákovský, Hubert Hasík 

Sezóna 1972 – 1973 – divize

„Nástup v moravskoslezské divizi patří JTT Veselí n. Mor.“ – uváděly noviny po vítězství našeho mužstva v Kroměříži. JTT zvítězilo 4:2, když branky vstřelil Gajda – 2, Smištík a Rybka.

Oddíl kopané do této sezóny nastupoval s novým předsedou prim. MUDr. Slováčkem Vl., který svým osobním přičiněním a za spolupráce celého výboru se postaral o to, že dobré jméno veselské kopané bylo i nadále známo a dobře se zapsalo po celé ČSR.

Do této sezóny nenastoupil již Kočička Břetislav. Byl to obětavý fotbalista a svým dobrým kamarádským přístupem se značně podílel na utužování celého hráčského kolektivu. Přišli však noví hráči a to Vajčner St., Košulič, Čajka M., Žák L. a Dám A. Po roční přestávce pro zranění znovu nastoupil Tomeček Fr. Kádr mužstva tvořili hráči: Tomeček Fr., Gál L., Bílek Fr., Gajda An., Kuczara O., Jelínek m., Smištík B., Hurban D., Rybka I., Kmínek J., Vajčner St., Kopeček M., Košulič, Jemelík, Čajka M., Žák L., Miklenda J., Dám A., Hadaš J., Petr J. a Smetka J. Celou jarní sezónu chyběl brankář ing. Miklenda Jar., který při plnění vojenské služby nastupoval za třetiligovou Duklu Tábor.

I v této sezóně bylo dosaženo znovu několika velmi dobrých výsledků na hřištích soupeře. Bylo to ZKL Brno 2:1, D. Kroměříž 4:1, Žel. Prostějov 3:1, OP Prostějov 4:2, S. Uh. Brod 4:1. Ovšem přišla i zakolísání v podobě prohry na domácím hřišti a to: VP Frýdek – Místek 0:2, Zbrojovka Brno B 0:2 aj. Otrokovice 1:2. Mužstvo skončilo s 35 body na třetím místě za VP Frýdek – Místek a za Zbrojovkou Brno B. Do III. ligy postupovalo mužstvo VP Frýdek – Místek, do divize sestupovala F. Napajedla, Sp. Uh. Brod a OP Prostějov.

Střelci branek byli: Gajda – 19, Smištík – 14, Jelínek a Kopeček po 6, Bílek – 5, Rybka a Košulič po 3, Gál – 2, Kuczara, Hurban a Dám po jedné. Trenér mužstva Bekeský M., Kolenič J.

Odkud pramení tak prudký vzestup veselské kopané? To byly hlasy celé řady fotbalových odborníků, funkcionářů okolních klubů, ale i celé řady veselských příznivců. Jedna z příčin byla ve výstavbě nového hutního závodu Jihomoravské trubkárny a tažírny Veselí nad Moravou. Závod postupně rostl a s ním i město. Do Veselí n. Mor. přicházeli za prací stále noví lidé a mezi nimi i fotbalisté. Vedení závodu v čele s ředitelem ing. Brychlecem Vlad. sportu a tím i kopané přálo. S ním i MěV KSČ a MěNV. Kdyby však závod a orgány města podporovaly sport sebevíce a nebylo schopných a obětavých funkcionářů, sportovní dílo by se jistě tak nedařilo. Jenže ve Veselí n. Mor. měli v tu dobu funkcionáře na vysoké úrovni. A tito byli i budovatelé. V roce 1954 bylo započato v akci „Z“ s výstavbou sportovního areálu. Byla vybudována tři hřiště, z toho dvě travnatá. Hlavní hřiště mělo takovou trávu, s jakou se může pochlubit jen málo stadionů v ČSR. Vedle hřiště je vybudován bazén pro neplavce, další bazén pro plavce spolu se sociálním zařízením čeká na výstavbu. Mezi trávníkem hlavního hřiště a tribunou (pod kterou jsou šatny a sociál. zařízení včetně malého bazénku) je čtyřproudová přesně 400 m dlouhá atletická dráha. Za 15 let byl vybudován areál, na který je radost pohledět. A kdo má největší zásluhy? Celá řada poctivých a obětavých funkcionářů, kteří se starali nejen o výstavbu, ale i o samotnou činnost oddílu kopané JTT Veselí nad Moravou. Za všechny nadšence o obětavce jmenujeme alespoň některé: Gloza Fr., Reichsfeld Hanuš, Spáčil Frant., ing. Pikna Lad., Rolenc Sv., MUDr. Slováček Vl., Krčmář R., Sychra Jar., Večeřa J., Vlasta a Josef Motyčkovi, Frant. a Josef Bílkovi, Hnízdil J., Grabec St., Kučera J., Flora Lad., Formánek Jar., Vymětal Zd., Klaban Lad., Kocián Stan. a Smištík Boh. Bez nich a celé řady nejmenovaných by to s veselskou kopanou nešlo asi tak rychle nahoru.

Velkou radost oddílu kopané dělala i mládež. Pravidelně trénovalo 40 mladých nadějných žáčků, o které se staral hráč prvního mužstva Jirka Kosíř. Dobře si vedlo i B mužstvo, které trénoval bývalý hráč veselské jedničky František Králík.

Závěrem této sezóny už zbývá dodat jen málo. Mužstvo kopané JTT Veselí nad Moravou se stalo v letech 1966 – 1973 jedním z mála fotbalových jihomoravských celků, který měl právo o sobě tvrdit: „Jsme na vzestupu. Předbíháme řadu měst s daleko větší fotbalovou tradicí a podáváme důkaz, že i za poměrně krátkou dobu lze udělat fotbalově hodně.“

Sezóna 1973 – 1974 – divize

Nástup do nové sezóny nedopadl pro Veselany dobře. Po odchodu nebo zanechání činnosti takových hráčů jako byli Jelínek Mir., Rybka Ivan, Hadaš Jar., Smetka Jos. a Petr Jos., to bylo v mužstvu znát. Odešli hráči, kteří po dlouhá léta zůstanou v pamětích veselských příznivců. Do mužstva přišli noví hráči: Hanák Vl. z KPS Brno, Všetula ze Zarazic, Bartošek z Kněžduba, Bystřický a Kolárik Jan.

Šokující zpráva hned v zahajovacím utkání došla z Uničova, kde naše mužstvo prohrálo neuvěřitelně 5:0. V mužstvu také velmi citelně scházel brankář ing. Miklenda Jar., který ještě po celou podzimní část sezóny působil v Dukle Tábor. Mužstvu se nedařilo. Výsledky byly značně kolísavé a bylo vidět, že mu něco schází. Při konečném účtování sezóny skončili Veselané na 10. místě s 29 body. Soutěž vyhrála Sigma Olomouc, která tak postoupila se 44 body do III. ligy. Z divize sestoupila J. Kyjov a D. Olomouc.

V mužstvu v průběhu sezóny hráli tito hráči: Gajda A., Tomeček Fr., Čajka J., Gál L., Vajčner St., Hurban D., Hanák. Všetula, Bílek Fr., Kopeček M., Bartošek Fr., Kuczara O., Košulič, Žák L., Kmínek J., Kolárik J., Miklenda J., Smištík B., Bystřický, Dám Ant. a Potrousil.

Střelci branek: Gajda – 9, Hurban – 8, Hanák – 6, Košulič – 5, Bartošek – 4, Všetula a Gál po 3, Bílek, Vajčner a Smištík po 2, Tomeček, Kopeček a Kuszara po 1. Trenér Kolenič Josef.

Sezóna 1974 – 1975 – divize

Před zahájením sezóny odešli z mužstva hráči Kušulič, Žák L. a Dám Ant. Kádr mužstva rozšířili: Sušil P., Hnáníček, Dobiáš a Pišan J. Začátek sezóny zastihl Veselany v dobré pohodě a formě. Hned v prvním utkání na domácí půdě přesvědčivě porazili Stroj. Uničov 4:1. Následovala remiza s D. Kroměříž 0:0, doma vítězství nad VOKD Poruba 2:0, remiza na Zbrojovce B 0:0. Ale pak přichází porážky na domácím hřišti s B. Havířov 0:1, s Mor. Slávií 1:2 a se Sl. Kroměříž 0:1. Po této sérii porážek se obětním beránkem Veselanů stalo mužstvo KPS Brno, které odešlo z našeho hřiště poraženo 5:0.  A v zápětí nato odchází poraženo mužstvo B. Karviná 6:1. Zablýskalo se na lepší časy. Následovalo vítězství doma nad TJ B. Orlová 2:1, remiza na ZKL Brno 1:1 a v posledním kole podzimu vítězství doma nad Sp. Uh. Brod 2:1. Jarní část sezóny nebyla již tak úspěšná. Pět vítězství, pět porážek a pět remizí. Mužstvo získalo celkem 30 bodů, skóre 40:27 a umístilo se na 8. místě. Do III. ligy postupoval B. Havířov, do krajského přeboru sestupoval Sp. Uh. Brod.

Kádr mužstva tvořili hráči: ing. Miklenda J., Bílek Fr., Gál L., Vajčner St., Hurban D., Gajda A., Kopeček M., Sušil P., Bystřický, Hnáníček, Čajka M., Kuczara O., Tomeček Fr., Hanák, Kolárik J., Dobiáš, Bartošek Fr., Všetula, Smištík B., Pišan J. a Potrusil.

Střelci branek: Gajda – 9, Kolárik – 7, Hnáníček a Kopeček po pěti, Gál, Hurban a Sušil po 3, Bystřický a Smištík po 2, Dobiáš – 1. Trenér Kolenič Josef.

Sezóna 1975 – 1976 – divize

První bod podzimní části sezóny získalo mužstvo na KPS Brno 0:0. Pak postupně porazilo: B. H. Suchá 3:1, D. Kroměříž 1:0, D. Orlová 3:2, Zbrojovku Brno B 2:0, Sl. Kroměříž 2:0. Remizovalo s M. Jihlavou 0:0, B. Karvinou 1:1, ZKL Brno 1:1, Str. Uničovem 1:1. Prohrálo se Žel. Prostějov 0:2. V jarní části soutěže dosáhlo mužstvo těchto výsledků: Žel. Prostějov 0:4, F. Napajedla 0:2, KPS Brno 1:0, B. H. Suchá 2:2, Mor. Slávie 1:0, J. Otrokovice 1:1, M. Jihlava 2:0, D. Kroměříž 1:1, B. Orlová 0:0, Zbrojovka Brno B 2:3, VOKD Poruba 3:2, B. Karviná 1:0, ZKL Brno 0:0, Str. Uničov 2:0 a Sl. Kroměříž 0:2.

Mužstvo získalo celkem 34 body a skóre 34:30. Umístilo se na 4. místě. Do III. ligy postoupily Žel. Prostějov a do krajského přeboru sestoupila D. Kroměříž.

Před zahájením sezóny odešli z mužstvo Hanák, Všetula a Kolárik. Mužstvo doplnil Smištík Ivoš. Kádr mužstva tvořili tito hráči: ing. Miklenda Jar., Hurban D., Dobiáš, Čajka M., Hnáníček, Kuczara O., Gál L., Vajčner St., Sušil P., Kopeček M., Smištík B., Bartošek Fr., Bílek Fr., Bystřický, Pišan J., Smištík I., Gajda A., Horák, Trojek, Bílek J. Střelci branek: Smištík B. – 10, Gál – 7, Kopeček – 5, Sušil, Bartošek a Hnáníček po 3, Hurban, Vajčner a Dobiáš po 1. Trenér Kolenič Josef a Krejčíř Karel.

Od 1.1.1976 zanikla TJ JTT a tělovýchova ve Veselí n. Mor. od tohoto data vystupovala pod novým názvem Tělovýchovná jednota Veselí nad Moravou.

Sezóna 1976 – 1977 – divize

Po podzimní části soutěže jsou Veselané na pátém místě se 17 body a ztrácí na vedoucí Zetor Brno jen tři body. V novinách se objevují titulky „Veselané se lepší zápas od zápasu.“ Jaro však nezačalo dobře. V Přerově 0:2, doma s VOKD Poruba 0:1, remiza v Otrokovicích 1:1, doma se Zbrojovkou B 0:0 a hned na to další porážka v Uh. Brodě 1:4. Tyto výsledky signalizovaly, že něco neklape. Je třeba zmobilizovat do dalších zápasů všechny síly k tomu, aby se mužstvo nedostalo do pásma sestupu. Podařilo se. Postupně jsme vyhráli se Zetorem Brno 4:3, Sl. Kroměříž 3:1, Mor. Slávií 1:0, TJ D. Orlovou 4:1, B. Hor. Suchá 2:0 a Mod. Jihlavou 3:2. Remízovali v Karviné 0:0. Jen tři zápasy se prohrály a to venku s Uničovem 0:2, KPS Brno 1:4 a Sl. Napajedla 3:4.

Končená bilance 5. místo, 32 body a skóre 46:43. Do III. ligy postupuje KPS Brno. Do krajského přeboru sestupuje J. Napajedla, Stroj. Přerov, D. Orlová a Mor. Slavie.

Z kádru mužstva odešel Sušil P. a Gajda A. Přišli Míček J., Kušnír J., Franta, Maňák a Horák. Kádr mužstva tvořili hráči: ing. Miklenda J., Vajčner St., Gál L., Háníček, Hurban D., Čajka M., Kuczara O., Dobiáš, Bystřický, Smištík B. a Ivoš, Kopeček M., Kušnír J., Míček J., Bílek Fr., Bílek J., Franta, Maňák, Pišan J., Bartošek Fr. a Horák.

Střelci branek: Smištík B. – 15, Dobiáš, Háníček a Kopeček po 5, Míček a Kuczara po 4, Gál a Franta po 2, Bartošek, Smištík I., Čajka a Bystřický po 1. Trenér mužstva Smetánka V. a Krejčíř K.

Červen 1976  Stojící zleva : St.Jára – předseda, St.Vajčner, Fr.Bílek, M.Kopeček, L.Žák, D.Hurban, Dobiáš, P.Sušil, Bartošek, Banev, J.Kolenič – trenér, B.Smištík – ved.mužstva, ​Klečící zleva : Jar.Hnáníček, L.Gál, M.Bystřický, J.Miklenda, B.Smištík, O.Kuczara, M.Čajka, J.Pišan


Říjen 1976

10.10.1976

Jaroslav Miklenda – 500.utkání v barvách Veselí nad Moravou 

Bohumil Smištík – 100.mistrovský gól za Veselí nad Moravou

(při utkání Veselí-Mor.Slavia  5 : 0)

Sezóna 1977 – 1978 – divize

Tímto ročníkem změnila moravská fotbalová divize v důsledku reorganizace soutěže svoji tvář. Jih Moravy měl následující zastoupení: Zetor Brno, Slov. Sl. Uh. Hradiště, TJ Veselí nad Moravou, J. Otrokovice, F. Napajedla, T. Poštovná, M. Jihlava, Sp. Uh. Brod, Sl. Kroměříž a Žel. Prostějov. Sever měl v soutěži tato mužstva: VOKD Poruba B, Slezan Frýdek – Místek, B. Hor. Suchá, Strojírny Uničov, B Karviná a TŽ Třinec B.

Veselané v tomto ročníku dosáhli těchto výsledků (první výsledek doma, druhý venku): T. Poštovná 2:1, 1:1, TŽ Třinec B 1:2, 1:0, VOKD Poruba B 2:1, 0:1, F. Napajedla 4:1, 0:0, B. Karviná 0:0, 1:1, Slezan Frýdek – Místek 1:0, 1:4, Železárny Prostějov 0:4, 0:1, Sp. Uh. Brod 1:1, 1:4, Stroj. Uničov 4:0, 2:1, Sl. Kroměříž 1:0, 0:1, B. Hor. Suchá 2:0, 2:1, M. Jihlava 2:0, 1:3, Slov. Sl. Uh. Hradiště 0:0, 2:1, Zetor Brno 2:3, 0:2, J. Otrokovice 3:0, 1:1.

Mužstvo se umístilo na 5. místě se 33 body a skórem 38:35. Do III. ligy postoupil Sl. Frýdek – Místek a do krajského přeboru sestoupil T. Poštorná a J. Otrokovice. Z mužstva odešli: Franta, Bartošek, Hnáníček, Smištík I. a Pišan J. Přišli noví hráči a to Běhal, Bíla, Miloš a Molek St. Kádr mužstva tvořili tito hráči: ing. Miklenda J., Kuczara O., Kopeček M., Gál L., Čajka M., Vajčner St., Smištík B., Hurban D., Bíla, Dobiáš, Kušnír, Míček J., Miloš, Bystřický, Kmínek J., Maňák, Molek a Horák. Střelci branek: Smištík B. – 12, Kuczara – 6, Kušnír, Kopeček, Běhal a Hurban po 3, Gál, Míček a Dobiáš po 2, Čajka 1 a jedna vlastní soupeře. Trenér mužstva Krejčíř K. a Smetánka V.

24.3.1977   přátelské utkání Veselí – Zbrojovka Brno A    0  : 2 ( 0 : 0)

8.6.1977 Stojící zleva : Maňák, Kopeček, Kušnír, Míček, Bystřický, Miklenda, Smištík, Čajka, Gál, Dobiáš, ​Sedící zleva :  Bauer, Hnáníček, Hurban, Sl.Štos – ved.mužstva, Smetánka – trenér, Kucsara, Vajčner, Krejčíř – pom.trenér

Červenec 1978 - Nejslušnější mužstvo všech divizí

Pokračování : Historie fotbalu ve Veselí n. Moravou 5


Ve Veselí nad Moravou, 9.července 2019

Zpracoval : Vilém Reichsfeld