Další díly jsou přílohou dílů předcházejících, a jsou věnovány oboru, kterému filatelisté říkají poštovní historie. Je to záliba, kde ani tak nejde o známky samotné, jako spíše o nesčetné způsoby jejich použití a kombinací na dokladech, razítka, kterými jsou znehodnoceny, kam, kdy, kým, komu a za jakých historických okolností jsou odeslány a další spoustu věcí, které vyžadují také více, či méně podrobné historické znalosti. Ale hlavně filatelistickou zkušenost a cit.
Oblíbenou částí poštovní historie je sbírání dokladů, které souvisí s městem, či obcí ve které sběratel žije, nebo k němu má jiný vztah. Podobně, jako je tomu u sbírání pohlednic.
Některé ze zajímavých dokladů, kterými mohou být dopisy, korespondenční lístky, ale třeba také železniční nákladní listy, spořitelní doklady a další předměty filatelistického zájmu zde chci pro ty z vás, které to zajímá ukázat.
Nebudu se zde již věnovat dokladům, které vznikly v našem městě před vznikem 1.československé republiky. Ty jsou poměrně vzácné a v dostatečném přehledu byly vyobrazeny a popsány v 1. a 2.díle.
Výše vyobrazené přehledové listy musely všechny poštovní úřady po daných obdobích vyrobit pro archivní a muzejní potřeby nadřízených úřadů a poštovního muzea. Nemusí však být bezpodmínečně kompletní, razítka se také ztrácela, či z různých důvodů dokonce zcizovala.
společné cenzurní a doručovací úřad ve Vídni (červená trojúholníková razítka). Adresátovi byla do Nikolajevska doručena až 2.března 1918 (poznámka červenou tužkou), kde bylo otisknuto rovněž kulaté příchozí razítko. Podací razítko poštovního úřadu Veselí nad Moravou se bohužel úředníkovy smeklo a je málo čitelné. Je z něj však patrné, že je v něm ještě německý název města. Vedlejší dvě pohlednice již německý název nemají, protože pochází z doby po vzniku ČSR. Na kovovém razítku byl německý název mechanicky vylámán, či vybroušen
Vlevo a vpravo : rub pohlednice zaslané vojáky Wehrmachtu krátce po okupaci (31.3. a 23.3.39) z našeho města příbuzným, či přátelům. Pohlednice Zarazic patří k textu vpravo. Na pohlednici vlevo je partie v parku .
německého Wehrmachtu v kronice města z let 1931 - 1955 u příležitosti jejich pobytu ve městě. Překlad textu vpravo :„Po čtyřměsíčním ubytování, na které budeme vždy rádi vzpomínat, opouštíme město Veselí s přáním, nechť i nadále vzkvétá v blahobytu a míru“. Ten člověk to jistě myslel upřímně, ale ve známých souvislostech to vyznívá velmi cynicky!
Obrázky nahoře : ukázka poštovních dokladů z období Protektorátu Čechy a Morava, které byly odeslány z poštovního úřadu ve Veselí nad Moravou. Jedná se vesměs o firemní korespondenci zdejších závodů
Tři poštovní doklady nahoře a tři dole pochází z období po skončení II. světové války (27.5.1945 - 29.3.1947). Dokumentují názorně chaos poválečných let, který zasáhl i poštovní provoz. Různá provizorní razítka, převážně gumová, ale i ta jednou s datovým můstkem, jindy bez něj, řádková razítka sestavená z dětské tiskárničky. Delší dobu se ještě používaly dvojjazyčné rekomandační nálepky, někdy se německý název jednoduše škrtnul. Je s podivem, že ještě v roce 1947(obrázek vpravo dole) se používalo upravené razítko z doby Protektorátu ČaM, ve kterém byl odstraněn německý text.
Ukázka osobních dokladů z let 1938 - 1945 :
Pokračování : Historie pošty a poštovnictví ve Veselí nad Moravou 5
Veselí nad Moravou, 29.března 2022
Autor článku : Vilém Reichsfeld