Zásadní chyby při projektování, urbanistické a architektonické nešvary na stavbách ve Veselí, které by neprošly ani studentům průmyslovky, natož těm z vejšky.
Je jimi doprovázena čilá investiční výstavba v našem městě, která jinak zaslouží velkou pochvalu. Výše zmíněné zmetky, na kterých se podílí projektanti, ale také ti, kteří na ně mají dohlížet v odborných komisích.
Že tato stěžejní stavba ve středu města rozdělila veřejnost na dvě nesmiřitelné skupiny se ví od jejího samotného počátku. Není ani třeba to zde rozebírat, s tím už se bohužel nedá nic dělat a tak to prostě zůstane. Dvě etapy jsou hotové, třetí, jejíž stěžejní stavbou jsou dva bytové domy s parkováním v podzemním podlaží zatím chybí. Zda se bude stavět či ne v dnešní přesložité a drahé době, není známo.
K tomuto tématu zde již byly zveřejněny články, například Osudová kauza - Náměstí Míru, nebo Náměstí Míru – věc veřejná .
Jsme jenom lidé a všichni nemusí být zruční řidiči. I proto se dělají opatření, aby byli vhodně upozorněni na to, že už jsou při couvání se svým vozidlem na okraji vozovky. Třeba obrubníkem. A protože přes něj čouhá záď vozidla, odsazují se značky, sloupy a sloupky tak, aby nedošlo ke kolizi. Jak to dopadne, když to architekt i dopravní inženýr ignorují, je z obrázku patrné (pro zvětšení kliknout 2x)
Stále nebezpečné jsou rovněž vodní kanálky, jejichž účel mně zůstal skryt. Kanálky, do nichž vlítlo již několik cyklistů a chodců. Zasahovali přitom i zdravotníci z RZS.
Několikrát opravovaná štípaná dlažba z malých kamenných kostek před pódiem je již konečně srovnaná, nikoliv však pohodlná. „Ocení“ ji zejména ženy na vysokých podpatcích.
Možná jen zdánlivou drobností (ale jak se říká „čert se skrývá v detailu“) jsou rozvaděčové skříně v blízkosti budovy kulturního domu. Kolik úsilí a peněz by při tak velké akci asi stálo, zapracovat je třeba do fasády, aby špinavé nestrašily v prostoru, či pro ně vymyslet jiné vhodné umístění ?
Ale to je asi pod rozlišovací schopnost jak architekta, tak těch, kterým to zřejmě nevadí
Po pár letech, které uplynuly od dokončení obou etap se bohužel v plné parádě projevují zásadní projekční chyby, které jsou navíc i problémem bezpečnostním.
Nebezpečný a nebojím se říct, že i stupidní cyklopruh za kolmými parkovišti u Komerční banky tam zřejmě z pohledu projektanta Velehradského i názoru odborníků města, kteří to buďto schválili, nebo ostudně přehlédli, musel nutně být, přestože na straně obchodů je tolik místa, že si s ním projektant zřejmě nedokázal smysluplně poradit. Denně tak parkující řidiči musí z nevím proč kolmých parkovacích stání couvat přes tento pruh, kde nemají šanci vidět blížícího se cyklistu do nesmyslně úzké vozovky, kde ti nezkušenější nabourají sloupky ohraničující vozovku, dopravní značku, a dokonce už také masivní čtyřhranný sloup veřejného osvětlení, které samozřejmě nárazu neodolají a jsou vychýleny. Ne poprvé, a bude tomu tak i nadále, pokud nedojde k nápravě tohoto projekčního úletu.
Pan projektant zřejmě miluje pravé úhly a tomu je všechno podřízeno. Parkoviště mohla být se šikmým nájezdem a popsaný problém by nevznikal, když už ta komunikace nemohla být o půl metru, či metr širší!
"Okrasa" jinak po rekonstrukci hezkého kulturního domu. Kolik by asi stálo vylepšení tohoto stavu v rámci stavby, která stála desítky milionů korun?
Mezi ulicemi Romarýnová a Na Drahách je území, kde kdysi bývaly dvě souběžné uličky s malými domečky. Po výstavbě řadových rodinných domů v ulice Rozmarýnová se mezi jich dvorky a starou zástavbou v ulice Na Drahách vytvořilo jakési divné území, ve kterém ještě zůstaly tři původní domky. Dva již byly zbourány, ten poslední stojící za pizzerií Verona tento osud jistě rovněž nemine.
V tom již tak divném prostoru v poslední době přibyly tři atypické, samostatně stojící garáže.
Na obrázku vlevo, červeně ohraničeno : styk tří střech v různé úrovni, k tomu ještě "mezerka" mezí novou garáží a původní zdí. Obludnost a ošklivost, která nemá obdoby. Detail vhodný jako odstrašující příklad do učebnic. Ani další dva obrázky nejsou zrovna příkladem promyšlenosti, natož nějaké koncepce. Kdo to má na svědomí : stavebníci, nebo ti, kteří nevidí, co schvalují?
V návaznosti na ty stávající tak vzniklo bizarní, naprosto nesourodé uskupení jakéhosi podivného garážového dvora, kterému se pro jeho neuspořádanost nedá říct jinak než bizarní. Společného nemají kromě dokonalého chaosu, který se tak postupně vytvořil vůbec nic.
Podobně, jako nová zástavba rodinných domků na Hutníku, ze kterého se stala vzorkovna nevkusu, kde si staví každý, co a jak chce, bez jakéhokoli .řádu a alespoň základních urbanistických pravidel. Zdůvodňovací filozofie je jednoduchá : každý si prý za své peníze může postavit, co se mu líbí.
Probíral jsem to s jedním odborníkem na silniční stavby, který samozřejmě potvrdil to, co stojí v článečku, tedy že tím kruháčem podmínila Policie ČR prostřednictvím svého specialisty dopravní řešení celé lokality. Předpokládám, že to byl ten samý odborník, který povolil ten cyklopruh za parkujícími auty u Komerční banky. Zřejmě taky kvůli bezpečnosti. A co se týká "navýšení dopravy" uvedené v článečku, pak se musím zeptat, proč bez jakýchkoliv problémů fungují ostatní stykové křižovatky na Hutníku, které odvádí dopravu z obyvateli a tedy i auty několikanásobně více zatíženého území, nežli je lokalita se zástavbou rodinných domů.
Celé to chápu tak, že všichni ouřadové stále vymýšlí nové a nové opatření, údajně v zájmu větší bezpečnosti dopravy. Zdali k ní opravdu přispívají, o tom vážně pochybuji. Rozhodně ale všechno jen komplikují, prodražují a lidem to pro svou nelogičnost vadí!
Tak dobro došli !
Veselí nad Moravou, 5.prosince 2023
Autor článku : Vilém Reichsfeld