Šedesátá a sedmdesátá léta …Díl 7.

Za totáče se sice "úpělo", ale něco se dělo, vzniklo a bavilo to! 


Pro dobré rozlišení je třeba na obrázky 2x kliknout!​​​​​​​

Vladimír Mišík na podiu v parku

Skupina Katapult v akci

Pohled na veselskou scénu

Nápad uspořádat velký koncert Léto s muzikou vznikl někdy koncem roku 1979. Kde jinde, než při setkáních party kamarádů a nadšenců v hospodě. Samozřejmě, celá ta "správná" kultura musela být v těchto letech přikryta tehdejší 3.MO SSM Veselí nad Moravou, takže s ní sympatizující a hudbu rovněž milující svazáci po několika jednáních celkem ochotně svolili i k této akci.

Důvody proč byla snaha tuto akci uskutečnit byly dva :

1. V letech 1974-1979 bylo zorganizováno spoustu koncertů, případně dvojkoncertů, takže byl zájem uspořádat opravdu velký festival, koncentrovat tehdejší progresivní rockové a folkové skupiny v jeden den a na jedno místo. Veselí nad Moravou již bylo v té době v celé republice známé jako místo, kam se jezdí za dobrou muzikou, na koncerty rockových skupin, které nemají právě na růžích ustláno.

2. Lákavá byla myšlenka, uspořádat největší festival tohoto druhu, jak z hlediska počtu vystupujících, tak z hlediska počtu návštěvníků.

V měsících březen a duben se podařilo nasmlouvat drtivou většinu účinkujících, což byla zásluha hlavně Vlastika "Atě Procházky, který měl spoustu kontaktů na ty správné kapely a lidi okolo. Je potřeba zmínit, že všichni s  velkou radostí přislíbili účast. 

Mladí se vždy dokázali dobře bavit, pokud k tomu měli vytvořeny podmínky a bylo jim poskytnuto to, o co měli zájem. Hezké obrázky obecenstva z akcí pořádaných ve Veselí nad Moravou  a "družebních" Chvaleticích jsou toho dokladem

Byly vytištěny plakáty a vstupenky, a průběžně probíhala organizace celého podniku. Padaly úvahy, zda z toho neudělat dvoudenní festival. V té době prakticky neexistovala žádná reklama, zpráva o tomto podniku se ale šířila mezi lidmi závratnou rychlostí. V květnu 1980 bylo na základě stovek dopisů započato s prodejem vstupenek a nastalo příjemné "zděšeni" z pozitivní odezvy. Během měsíce přišlo různou formou na 20 000 žádostí o vstupenky. Těch, kteří si je rovnou koupili byli asi 4 tisíce. Padl návrh, uspořádat akci na tehdejší dostihové dráze za městem, to ale nebylo možné logisticky zabezpečit.

V červnu se  dostali pořadatelé do hledáčku StB a proběhlo relativně klidné jednání. StB žádala, aby byla akce zrušena (spíše to nařídili), peníze za prodané vstupenky vráceny (chtěli vidět doklady o vrácení) a oznámeno, že se akce nekoná. Bylo to velké zklamání, ale nic jiného nezbývalo. V předvečer a v den, kdy se měla akce konat, přijelo do Veselí kolem 1500 lidí, Těch, kteří neuvěřili, že akce je zrušena. Kromě toho, že spolehlivě vyjedli veselské prodejny potravin, způsobili samozřejmě také nepořádek, hlavně v oblasti parku a nádraží. Spásou pro město i pro pořadatele bylo, že se v tento den konaly Horňácké slavnosti, kam se většina fanoušků přemístila. Veličané pak za ty neočekávané návštěvníky děkovali ještě dlouho.

Velkým překvapením s podivem zůstalo, že se vše obešlo bez zásahů VB i bez dalších jakýchkoliv postihů pro pořadatele.

Vlevo nahoře : velký a malý plakát avizující pořádání velké hudební akce nazvané "Léto s muzikou 80". ve Veselí. Vpravo : záběr části zklamaných návštěvníků, kteří přišli, nebo přijeli přesto, že akce byla po nátlaku ze strany StB zrušna. Na "místě činu", kde se nakonec nic nekonalo, se tak aspoň pospolitě pokecalo a utužily vztahy

Tři obrázky nahoře patří k akci Koncert 81, tedy akci konané v Moravském Písku 18.7.1981 na fotbalovém stadionu. V časopise KRUH známý hudební kritik Jan Rejžek popsal o necelý rok později průběh a dojmy z celého koncertu, kterého se zúčastnil také známý hudební odborník Jiří Černý.

Co se nepodařilo uskutečnit ve Veselí v létě roku 1980, podařilo se nakonec v Moravském Písku, na tamním fotbalovém stadionu. Stačila k tomu zmínka Aťe Procházky na pracovišti v Železárnách před chlapy z Moravského Písku. Ti zavětřili příležitost a uchopili ji za pačesy. Bylo mezi nimi pár straníků, přidal se také předseda MěNV a tak se jim podařilo bezvadně zajistit zázemí pro celodenní koncert. Hudební program a jeho protagonisty zajistil Aťa  a 18.července 1981 tak proběhlo bez jakýchkoliv omezení a problémů  Léto s muzikou na fotbalovém stadionu v Moravském Písku. Motivací těch dobrých mužů z Moravského Písku byla vidina zakoupení staršího autobusu pro místní fotbalový klub z výtěžku koncertu, což se jim díky jejich pochopení a podpoře také podařilo.

Co se tehdy hrálo a poslouchalo :

KATAPULT - Live 1978 (Celé album) "My jsme začali hrát a ti lidé se chovali úplně svobodně - v tom těžkém, hnusném komunismu se ti lidé chovali svobodně. My jsme se chovali také svobodně, možná, že to byla jenom naivita, bezstarostnost mládí. My jsme prostě kašlali na celý svět, my jsme chtěli hrát rock and roll a ti lidé nám to umožnili, tím, jakou atmosféru tam udělali, a ta tam je nahraná (na té Stříbrné desce)".

Etc - Taxůvku jsme chytli 1980 

Zikkurat - Live Veselí nad Moravou 1981? czech punk

Blues Band Luboše Andršta · Peter Lipa Blues - Feel Like Leaving (Šel bych někam)


Pokračování : 60. a 70.léta ...Díl 8./8


Veselí nad Moravou, 15.června 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld