… ale to podezření, to zůstává …

Ve čtvrtek v podvečer, před půl sedmou jsem si pustil Inteview ČT24. Dotazovaným byl předseda ústavního soudu Pavel Rychetský.

Jak jsem tu Světlanu Witovskou kdysi nemohl ani cítit, protože se mně před léty zhnusila při rozhovoru s jedním pozvaným hostem, kde neudržela na uzdě své emoce a chovala se neobjektivně, tak ji musím za ten rozhovor s Rychetským velice pochválit. Byla skvělá a nestranná zrovna tak, jako když vedla finální debatu prezidentských kandidátů Drahoše a Zemana před posledními prezidentskými volbami.

Dala Rychetskému jak se říká „popálit“ skvělými otázkami na tělo a z mého pohledu to ani zdaleka nebyl ten bravurní předseda ústavního soudu, kterého jsem doposud znal. Naopak misty připomínal nejistého člověka, který nemá čisté svědomí a nechce chápat jasně položené otázky. Třeba tu, proč s tím nálezem Ústavní soud přichází tak krátce před volbami.

Nebudu to dlouze rozebírat, kdo má zájem, ať si to interview pustí.

A nebudu rozebírat ani reakce politiků, komentátorů a politologů.

Důležitá jsou pouze fakta. Jestliže se proti tomu nálezu Ústavního soudu tak nebývale ostře vymezí čtyři jeho členové, jestliže ten nález přichází  v tak problematické době a tak blízko již vyhlášených voleb a probíhající volební kampaně, jestliže se Rychetský v poslední době neudržel a vyjádřil se negativně jak o některých parlamentních stranách, tak o Babišovi, nemůže se nikdo divit, že to jen nahrává různým teoriím a podezřením.

A ty kecy politiků a novinářů o nezávislé a demokratické justici? Strčte si je za klobouk! Nebo už jste zapomněli, kolik kauz s uplacenými a zaujatými soudci a státními zástupci tady proběhlo?

Kauza Justiční mafie

Kauza úplatných soudců v Litoměřicích

Kauza soudce vrchního soudu v Praze

Kauza mladoboleslavského soudce Nagye

Kauza pražského soudce Havlína

Kauza Konkurzní mafie

​​​​​​​Kauza soudce Berky a spol.

A jistě to není ani zdaleka všechno.

A proč by se to nemohlo týkat také ústavního soudu? Tam přece sedí taky jenom lidé. Nemusí být uplacení, ani zaujatí, ale mohou mít jen zájem na tom, aby  se tady změnilo politické rozložení sil.

Je takový jeden pěkný židovský vtip:

Manželé Kohnovi byli pozváni na večeři ke Steinovým. Vše proběhlo k plné spokojenosti všech, jídlo, víno i nálada byly skvělé a Kohnovi odcházeli kolem jedenácté spokojeně domů.

Kolem jedné hodiny u nich zvoní telefon, ve sluchátku se ozve starý Stein. Kohn jej hned rozmrzele přeruší : „Proč nás buděj Stein, vždyť už je po půlnoci a my už dávno spíme?“ říká.  „Ále věděj Kohn, stala se taková nemilá věc, po umytí nádobí jsme cídilí stříbrné příbory a zjistili jsme, že chybí jedna lžíce. Tak vzniklo podezření, jestli náhodou vy s tím nemáte něco společného…“ nedopověděl Stein a pokračoval „Ale za chvíli jsme tu lžíci našli pod hromádkou utěrek.“   „A proč nás teda buděj Stein, když se všechno vyjasnilo?“ odvětí Kohn. „No, víte Kohn, to sice maj pravdu, ale to podezření, to zůstává“ dodal Stein.


Veselí nad Moravou, 5.února 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld