Alena Bartošíková obohatila knižní trh Baladou o Vlčím vrchu

Balada o Vlčím vrchu je název publikace Aleny Bartošíkové, která přichází na knižní trh z brněnského nakladatelství Karla Kovaříka Littera a přivádí čtenáře na moravsko-slovenské pomezí. Do kraje, v němž žijí ženy, které umějí čarovat. Místní léčitelky, záhadné ženské vnímané jako čarodějky, jako bohyně. Léčí a zaříkávají nemocné lidi i dobytek. Umí vysvětlit i to, nač lidé jen pomyslí. Tato tematika je blízká i návštěvníkům Městského divadla v Brně, které loni 20. května uvedlo premiéru nové adaptace románu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně, ke které přidal její autor režisér Dodo Gombár podtitul Krev je krev. Většina repríz byla vyprodána už před premiérou. Divadlo uvádělo tuto inscenaci ještě na sklonku letošního května. Syrová a psychedelická inscenace nenechávala nikoho klidným. Žítkovské bohyně byly tajemné ženy, nadané nadpřirozenými schopnostmi. Uměly léčit, věštit, přičarovat lásku, ale i uřknout. Právě to jim přinášelo strasti.

Kmotři knihy. Zleva: Stanislav Absolon, Bohumil Hodulík – starosta Vyškovce, Alena Bartošíková a Marie Ježková. (Foto: Libor Velan)

Nakladatelství Littera působí na českém knižním trhu od roku 1990. Jeho ediční činnost se zaměřila především na vydávání odborných publikací, speciální cizojazyčné slovníky, historické publikace, portréty zajímavých osobností, unikátní publikace o historických památkách Prahy a Brna a cestopisné publikace. Podporuje vzdělávání a posiluje národní identitu. Karel Kovařík pokládá Baladu o Vlčím vrchu za výrazný apel na nutnost udržovat, rozvíjet a pěstovat trvalé hodnoty mezilidských vztahů.


BOHUMIL HLAVÁČEK, 04.06.2018