Bezohledná pravicová vláda Petra Fialy

Současná pravicová vláda tvořená představiteli pěti stran, tj. ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů, se opravdu překonává ve svém asociálním přístupu při realizaci své politiky. Tato vláda má zřetelný podíl na extrémním zdražování všeho, včetně těch nejzákladnější lidských potřeb jako jsou potraviny, hygienické potřeby, léky atd. Jako by si tím hýčkala inflaci, která v naší republice roste závratným tempem. V současnosti je inflace v ČR ve výši okolo 17 %, což je jedna z nejvyšších inflací v Evropě. 

Pokles životní úrovně velké většiny občanů a s tím spojené negativní společenské jevy jako jsou existenční nejistota a rostoucí sociální napětí mezi lidmi jako by vládě vůbec nevadily nebo spíše jako by jí tyto záporné společenské jevy dokonce vyhovovaly. Proč? Protože tímto způsobem může vláda snadno řešit konsolidaci státního rozpočtu a snižování zadlužení státu. Finanční prostředky jsou tímto automaticky převáděny od občanů na zmíněné účely. Je nutné uznat, že minulá Babišova vláda nesmírně zadlužila náš stát svým v mnohých směrech populistickým vládnutím.

Zároveň je však nutné upozornit, že na tomto zadlužení a růstu rozpočtového deficitu se ODS, tedy nosný pilíř současné pravicové vlády, podílela nezanedbatelnou měrou spolu s ANO a SPD odstraněním zdanění super hrubé mzdy. Ročně tím mizí ze státního rozpočtu asi 100 miliard a nejvíce na tom profitují ti, kteří mají vysoké platy a moc to nepotřebují. Přitom energetické společnosti, banky, mezinárodní obchodní řetězce, komunikační korporace, těžební společnosti a další nesmírně bohatnou pod záštitou Fialovy super pravicové vlády. Například banky výrazně bohatnou, aniž by musely zvýšit svůj výkon, zavádět nové technologie, zvýšit svoji efektivnost atd. Udává se, že tyto banky meziročně vykázaly zisk až 75 %.  Tento zisk je jasně nezasloužený. Energetické společnosti a další korporace mají tyto nezasloužené zisky také, i když je získávají jinými způsoby. Například energetické společnosti nesmírně bohatnou prostřednictvím spekulací na burzách. Čili většina lidí chudne, ale majitelé a představitelé společností spolu s jejich akcionáři razantně bohatnou. Přitom je snadné zařídit, aby se i zmíněné subjekty výraznější měrou podílely na konsolidaci rozpočtů a snižování míry zadlužení. 

Lze to udělat zavedením sektorové daně a zvýšením korporátní daně. Banky, energetické společnosti a další si o tento krok přímo říkají.  Pomohlo by také zavedení progresivní daně z výdělku, tj. více vydělávající lidé by platili procentuálně vyšší daně než méně vydělávající.  Proti rostoucí inflaci by jistě zapůsobilo zavést horní hranici marží na některé vybrané zboží, jako jsou např. pohonné hmoty, což se provádí v některých zemích EU. Vypadá to tak, že současná česká vláda tento krok nemá v úmyslu provést. Prý by to omezilo činnost „volné ruky trhu“. Tak raději ať roste inflace a drahota.

Česká pravice stále trvá na svých primitivních ideologických představách z předminulého století, že zvyšování daní je „ďáblovo konání“, které trestá úspěšné. Tohle tvrdí např. pravicově extremistický ideolog Skopeček, finanční expert ODS. Řekl prý dokonce, že když nechá peníze bohatým lidem a nesebere jim je na daních, tak tito lidé vědí nejlépe jak je uplatnit ve prospěch společnosti a ostatních lidí. Má to asi nějak popletené, protože nevím, jak pomůže společnosti a jiným lidem, když si tito bohatí investují své peníze do zlata, uměleckých předmětů, obrazů či jiných cenností, což samozřejmě dělají a mají na to právo.  Zdanění dividend v bankách by také velmi pomohlo ekonomice i finančním problémům našeho státu, protože by se tím zamezilo extrémnímu odtoku kapitálu z naší republiky. Česká pravice v čele s expertem Skopečkem odmítá řešit rozpočtové potíže na příjmové straně (např. zvýšením daní) a chce tyto potíže řešit pouze na výdajové straně (např. propouštěním státních zaměstnanců, snižováním výdajů na kulturu, sport atd.). Dokonce podle vyjádření úžasné politické „hvězdy“ paní Pekarové Adamové z TOP 09 známý pravicový a „velmi charakterní“ super politik Kalousek navrhuje zmrazit valorizaci důchodů. Někteří politici TOP 09 a ODS jako např. opět pan Skopeček by rádi výrazně zvýšili spoluúčast pacientů ve zdravotnické péči.  Některé jsem slyšel tento krok zdůvodňovat hloupou tezí, že zdraví je vlastnictvím každého člověka a když si ho ten člověk neumí chránit, ať za léčbu platí.  Obyčejná lidská slušnost některým pravicovým politikům v čele se super expertem Skopečkem zřejmě úplně chybí.

Ministr financí Stanjura se jednoznačně v novinách vyjádřil, že vláda zvyšovat daně nebude. Pak má tato vláda při řešení ekonomické a finanční krize v našem státě pouze jedinou možnost. Pokračovat v ožebračování většiny občanů naší republiky. To však může skončit tím, že tato vláda brzy padne a vydláždí cestu k moci populistům, tj. Babišovi a Okamurovi, z čehož bych se osobně neradoval.


Veselí nad Moravou, 23.července 2022

Autor článku : Ivan Ohlídal

Prof. RNDr. Ivan Ohlídal, DrSc. je vysokoškolským učitelem, pracuje na Masarykově univerzitě v Brně, je členem ČSSD, od roku 1998 do roku 2018 byl zastupitelem ve Veselí nad Moravou, od roku 2000 do roku 2004 byl členem Zastupitelstva Jihomoravského kraje, od roku 2006 do roku 2013 byl poslancem Parlamentu ČR, od roku 2013 do roku 2017 pracoval jako poradce premiéra B. Sobotky pro oblast vědy a vysokých škol, kandiduje do podzimních komunálních voleb.