Česká televize chce zrušit pořad 

O české televizi, jejich nesporných kvalitách, ale i značně problematickém zpravodajství a publicistice byla na těchto stránkách již několikrát řeč.

V poslední době hýbou politickou scénou i veřejností zprávy v souvislosti s výměnou Dozorčí komise Rady ČT, změnami v Radě ČT a její činností, ze které se stává politikum, protože jisté části politického a kulturního spektra se nelíbí, že jiná její část má za to, že zatuchlý status quo veřejnoprávního média je potřeba po 20 letech od „spacákové revoluce“ vyvětrat.

Říct k tomu snad má co i veřejnost, která si musí ze zákona toto médium vydržovat pravidelnými měsíčními příspěvky a vytvářet tak 7 miliardový rozpočet, do kterého má jen málo možností nahlédnout, natož pak něco ovlivnit. K tomu je oprávněna čerstvě demokraticky doplněná Rada ČT, která chvályhodně nelení a chce přes odpor „starých struktur“ věci měnit a hlavně financování provozu ČT zprůhlednit.

Výrok jejího ředitele Petra Dvořáka, který byl předlistopadovým členem KSČ (a dnes by to rád zapomněl) o tom, že veřejnost nemá vědět, jaké platy mají někteří redaktoři ČT, kupříkladu Václav Moravec, protože k tomu ještě není dost vyspělá, je nebetyčná drzost a pan ředitel by se měl poroučet. Bolševické a papalášské manýry v sobě tedy opravdu nezapře.

Je zajímavé, že Rychlíkům, Halíkům, Kocábům, Šabatovým, Polívkům, Svěrákům a ostatním, kteří podepsali Otevřený dopis premiérovi České republiky Ing. Andreji Babišovi najednou nevadí bývalý komunista v tak exponované funkci. Dvořák jim nevadí proto, že trpí a podporuje neobjektivní, probruselsky a liberálně zaměřené zpravodajství, které se možná líbí a vyhovuje jim. Nelíbí se však spoustě ostatních lidí, kteří si jej přesto musí platit. Vadí jim také drzá, neomalená a jednostranně zaměřená osobní aktivita, kterou někteří redaktoři ČT projevují na sociálních sítích. Toto nemá s objektivitou, nestranností a posláním veřejnoprávního média nic společného. Jejich zásadní argument, že ČT musí zůstat nezávislá je pokrytecký. ČT je totiž právě nyní zcela závislá, neobjektivní a stranící. A mnoho z těch, kteří jsou pod dopisem podepsáni, z přízně současného vedení a nezdravého stavu v ČT finančně profituje. O začerněných a nezveřejňovaných smlouvách již každý, kdo se o problematiku zajímá slyšel.

Pominu-li mimo již dva výše jmenované protagonisty ČT a několik eurosvazáků jako Jakuba Železného, Noru Fridrichovou, Zuzanu Tvarůžkovou a Barboru Kroužkovou, kteří působí v ne právě vyváženém a nestranném zpravodajství České televize, mám pro ni také dlouhodobou chválu. Pořady ČT 2, Art, ČT Sport i pořady pro děli, pokud do nich zrovna někdo nezapojuje problematiku LGBT a politickou korektnost mají vysokou úroveň, za kterou svůj poplatek rád zaplatím.

Jedním z opravdu krásných a záslužných pořadů na ČT 2 je pořad o tradiční kultuře a folkloru, který nese příznačný název Folklorika.

Pořad se vysílá každou sobotu pět minut po desáté, repríza bývá následující neděli před sedmou večer a ve středu půl hodiny po poledni na ČT2. První díl byl vysílán již 22.února 2003, tehdy ještě na ČT1 a doposud bylo uvedeno celkem 394 dílů. Tématika pořadu výstižně a poutavě zachycuje ve zhruba půlhodinových pořadech celou šíři folklorního dění křížem krážem přes celou republiku, včetně zvyků, řemesel, osobností a dalších souvisejících témat.

Člověk nemusí být právě obdivovatelem a znalcem folkloru, ale pokud má alespoň trochu národního sebevědomí a pocitu historické sounáležitosti, musí ocenit krásu a hloubku kulturních tradic, které jednotlivé díly Folkloriky poutavě představují. 

Nechápu jako mnoho jiných a není mi také známo, z jakých důvodů se vedení České televize rozhodlo, že tento krásný pořad již nadále nebude financovat a tak zmizí z obrazovek Dvojky. 

Proti tomuto rozhodnutí se zvedla rozhořčená nevole napříč celou diváckou i odbornou scénou a byla zorganizována Petice proti zrušení pořadu ČT o tradiční kultuře Folklorika

Chci vás všechny, kteří máte vztah k lidovému umění a všemu co s ním souvisí poprosit, aby jste podpořili úsilí za zachování tohoto krásného pořadu na obrazovkách ČT a petici jste podepsali.

Vybral jsem několik dílů vysílaných v rámci pořadu Folklorika, které se týkají buďto přímo Veselí, jeho občanů, nebo našeho regionu. Ale je jich na seznamu samozřejmě podstatně více, stačí prolistovat archív a vybrat si.          Tož přeju pěkné podívání.

Moje Veselí - Jaroslav Smutný

​​​​​​​Nemá dochtór takéj masti

Slovácký rok

Umrem, umrem

Majstr Martin Hrbáč


Veselí nad Moravou, 24.listopadu 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld