Demokracie 2.1 – již brzy

Zapomeňte 17.listopad 1989 a pomýlenou sametovou revoluci, jíž bude brzy 30 let. Někteří litují, že se tehdy nepopravovalo a nezavíralo na dlouhá léta. I proto prý mezi námi doposud řádí STBáci a komouši, kteří už se zase vypočítavě derou k moci, přestože jejich volební výsledky už dávno nejsou to, co bývaly.

Ano, bude líp. Chyby, zanedbané a nedomyšlené věci se budou upgradovat. A je pro to dobrý důvod. Budu parafrázovat slova v poslední době tak často používané sekvence z filmu Pelíšky. „Rozmohl se nám tady takový nešvar. Ti lidé nám nechtějí volit, jak bychom potřebovali!“

A protože zvůle lidu (voličů) trvá již nesnesitelně dlouho, je potřeba změnit pravidla demokracie. Žádná přesná definice pro ni beztoho neexistuje a tak není důvod brát ohledy na dosavadní zavedená pravidla a ohlížet se do minulosti na osobnosti jako je náš Masaryk či Beneš, nebo Brit Churchill. Doba se totiž mění přátelé. A kdo si myslí, že k lepšímu, hluboce se mýlí.

Hloupá a zbytečná velkorysost demokracie je v tom, že zatím ještě pracuje s pojmem „volit, být zvolen“.

A tak je třeba v Demokracii 2.1 pojem „volit, být zvolen“ nahradit pojmem „vybrat, být vybrán“, nebo „určit, být určen“.

Zde kupříkladu slova velké postavy naší kulturní fronty Aňi Geislerové ( záznam od 07.10 min - přepis v jejím hovorovém podání) :

„…každý máme svoji vlastní realitu a tím se to stává všechno složitější jak se shodnout na tom, že existuje nějaká relativní pravda a jeden svět na kterym by jsme se měli všichni shodnout. A to si myslim taky prohlubuje ten konflikt mezi lidma, jo, že oni jedou ve svym, že jim se to takle vrací zpátky a my jedeme v tom našem a dostáváme  ty informace zpátky, který vlastně chceme. … Objektivní pravda existuje a opravdu je potřeba bojovat proti tomu, že každej má nárok na tu svoji. Nemá!...“

(Odkazovala se přitom k teoriím evolučního biologa Richarda Dawkinse, dle kterého se každý utvrzuje ve své pravdě díky médiím a sociálním sítím)

Tak to je opravdu bomba. Naše frekventovaná filmová protagonistka se nám právě hrdě přihlásila k diktatuře a zřejmě si to ani neuvědomuje. Přesně podle hesla „Já tě té demokracii naučím, kdybych tě přitom měla umlátit“.

Ať již má každý z nás jakýkoliv názor na to, co se děje v souvislosti s demonstracemi pořádanými spolkem Milion chvilek pro demokracii, nejdříve proti Benešové, teď již i proti Babišovi, každého občana musí trknout projevy vyslovené nenávisti a používání urážek a hrubostí. Používají je, nebo nezakročí proti nim ti, kteří tak vehementně napadali za méně hrubé výrazy prezidenta Zemana. "Ten hajzl" (myšlen Babiš) v projevu M.Jaroše na Václaváku, Fuck Babiš na transparentech, nebo svině a hovada, které zde použil oblíbený a dosud sympatický herec Vladimír Polívka :        

„Nejemotivnější proslovy měli na protibabišovském shromáždění v Liberci umělci. Babišovi voliči se tak mohli dozvědět, že jsou pouze toaletní papír, či že jsou buď hloupí, nebo se bojí, či jsou vyčůraní. Nejostřejší byl Vladimír Polívka, syn Bolka Polívky. „Ty svině nás chtějí rozdělit. A docela se jim to skoro podařilo. Ale tenhle rok po celé zemi je jasný důkaz toho, že jsme hrdý národ a že se nenecháme rozdělit tady tím hovadem ani tím druhým. Tady je tisíc lidí. Výborně. Takže na Letné bude 26. června tři sta tisíc lidí, další rok tam bude pět set tisíc lidí a až se definitivně naserem, tak půjdeme na ten Hrad,“ rozvášnil obecenstvo.“

Pan Polívka zřejmě neví, že naposled se takhle chtěli „nasrat“ a táhnout na Hrad zfanatizované davy včetně ozbrojených Lidových milicí 25. února 1948. To v případě, kdyby prezident Beneš nepřijal demisi ministrů, která pak vedla k rekonstrukci vlády pod Gottwaldovým vedením.

Ale možná pan Polívka historii zná a má na mysli, že by se na ten Hrad tentokrát táhlo tak nějak po našem, demokraticky.

Ať to již pan Polívka ví, či neví, tak tímhle výrokem se naprosto degradoval. Jeho guru Václav Havel by jej za to jistě „pochválil“.

A to nejsofistikovanější nakonec.

Miliardář, matematický génius a zastánce mnohoženství Karel Janeček chce svou genialitu využít pro navržení nového volebního systému, aby už se prosím pěkně nestávalo, že hloupý a neinformovaný občan zvolí ty, kteří nejsou elitou žádáni, podle Janečka tedy neslušné lidi. Naplňme Václavák a přijde druhý listopad, hlásá Janeček

Cílem má být prosazení tří požadavků, které podle Janečka vynesou do politiky víc slušných lidí. A to už po předčasných volbách, kterým se prý Česko nevyhne.

"Moje představa je spíš druhý listopad," reagoval Janeček na hlasy z publika žádající skutečnou revoluci, kterou však šéf fondu odmítl jako "velmi nebezpečnou." Podle něj je potřeba změnit systém zevnitř za pomoci "tlaku ulice".

A jak by se dosáhlo kýžených změn mělo dosáhnout?

"Mysleli jsme třeba na pikniky, kde bychom přesvědčovali celé rodiny. A lidé by pak měli dávat Parlamentu najevo, že hodně lidí chce změnu. Pokud se nám podaří zapojit stovky tisíc lidí, měli by to pak brát poslanci v potaz," upřesňuje teď přesvědčovací plán Janečkův tajemník Marada.

Velký kormidelník Mao za dob kulturní revoluce rovněž přesvědčoval a převychovával celé rodiny. Co rodiny, celá města, celý čínský národ. Hodně lidí pak také dávalo najevo (a rádi, když přežili), že chtějí změnu.

Nechápu lidi, co si stěžují na momentální bídné poměry na veselské radnici. Ve výhledu změn kynoucích nám stran těch krásných lidí s portréty nahoře, pokrokových umělců lidových a volnomyšlenkářů národních jsou tyto přece pouhou lapálií.

Čekají nás velké změny přátelé. K Průmyslové revoluci 4.0 přibyla Demokracie 2.1.

Mám ale přece jenom jednu velkou pochybnost. Co když to dopadne nakonec všechno úplně jinak? Jako už tolikrát, když všechny snahy „pokrokářů“ přebil zdravý rozum obyčejných lidí. Tak, jako před třiceti lety a tak, jako při každých demokratických volbách.


Ve Veselí nad Moravou, 12.června 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld