Historie ledního hokeje ve Veselí

Bylo by zbytečné a zřejmě i marné, snažit se o vytvoření článku zachycujícího historii ledního hokeje ve Veselí nad Moravou. Velice slušně to totiž bylo učiněno v knize "Osudy hokeje na Hodonínsku" autorů Ivo Cencingera a Eduarda Mezery. S povděkem tedy těch osm stránek včetně fotografií přebírám. 

Fotografie pod článkem doplňující alespoň skromně texty z knihy byly převzaty z článku Vladimíra Groše "Struha"  a dvěma fotografiemi z archívu Jaroslava Miklendy.

Fanouškům hokeje přeji pěkné počtení, starším i zavzpomínání na kluziště a hokej v Hájku.

Pro kvalitní zvětšení je třeba na scany článku 2x kliknout !

Nahoře : sokolské kluziště na Struze u zámku (v místě dnešní tzv.laguny Baťova kanálu) bylo opatřeno také umělým osvětlením, proud zdarma dodávala elektrárna (foto Urbančík). Z hráčů vzpomeňme alespoň bratry Václavkovy, Viktora Smištíka nebo Antonína Kabelu. V létě se u zámku koupalo, v zimě se pokud zamrzlo bruslilo.

Dole :  hokejové hřiště a městské kluziště v Hájku mělo pouze skromné zázemí bez sociálního zařízení. Hřiště bylo vymezeno solidními mantinely ze dřeva, na straně u dnešní zástavby byla krytá střídačka využívaná také pro přezouvání bruslících. Budova v pozadí sloužila správci. Byla v ní brusírna a menší šatna. Led se tvořil postřikem hadicí, vodou čerpanou ze studny. Správcem kluziště byl delší dobu pan Pavka z Hájku.

Na snímku vlevo je v popředí budoucí úspěšný hokejový a fotbalový brankář J.Miklenda, který obě horní fotografie  poskytl.

Na snímku vpravo je hokejový tým TJ JTT Veselí nad Moravou v polovině 70.let m.s. :                                          Stojící - 3.zleva Jiří Bílek(+), 5. brankář J.Miklenda, 6.J.Hadaš, vedle trenér St.Kocián(+), 9. Fr.Bílek(+).            Klečící - Fr.Bílek (+), Boh.Smištík, předposlení A.Grabec a J.Bílek (může-li někdo doplnit chybějící jména, nechť je laskavě sdělí).

Fotografie z archívu Svatopluka Rolence. Datum a místo pořízení není známo. Že se jedná o mužstvo z Veselí nad Moravou je zřejmé ze znaků na prsou hráčů, na kterých je při zvětšení vidět znak města Veselí nad Moravou ve starším provedení.

V roce 2002 se na zimním stadionu v Pardubicích uskutečnilo přátelské utkání mezi výběrem Veselí nad Moravou a mužstvem Veselí u Přelouče. Zápas byl domluven v rámci partnerství, které obce s názvem Veselí po dlouhá léta udržují.

Nahoře : fotografie z archívu Svatopluka Rolence. Datum a místo pořízení není známo. Že se jedná o mužstvo z Veselí nad Moravou je zřejmé ze znaků na prsou hráčů, na kterých je při zvětšení vidět znak města Veselí nad Moravou ve starším provedení.

Jeden z mála dochovaných dokladů o činnosti HC Veselí n.Mor. pochází z první poválečné sezóny.


Veselí nad Moravou, 24.srpna 2021

Článek sestavil : Vilém Reichsfeld