Historie pošty a poštovnictví                                           ve Veselí nad Moravou 10

Sice okrajovou, zato však velice zajímavou oblastí filatelie je tzv. katastrofická pošta.

Sbírají se doklady z havarovaných letadel a vzducholodí, potopených lodí, požárem poškozených železničních vagonů, zkrachovalých polárních výprav a dalších katastrof, při kterých došlo k jejich poškození a pozdnímu dodání, pokud tedy vůbec událost „přežily“. Jsou poměrně výjimečné. Většinou byla pošta téměř zničena a tak se sbírají i například ohořelé, či jinak poškozené obálky na nichž se dá jednoznačně prokázat, že pochází z té neblahé události. Na obrázku vpravo je torzo ohořelé části adresní strany dopisu zaslaného v době 2.světové války do Skotska. Loď, kterou byla pošta přepravována se stala obětí nepřátelského útoku, hořela a pošta byla dodána poškozená. 

​​​​​​​A ještě vzácnější jsou doklady z případů a afér, při kterých se líná, či zištná lidská ruka přičinila o to, že zásilky byly vykradeny, z dopisů zmizely peníze, šeky, či dokumenty, nebo si někdo z poštovního personálu „ulehčil“ svou práci a pošty se zbavoval jejím zničením, nebo zahozením.

Možná si ještě někdo vzpomene na již téměř 15 let starý případ velkého rozsahu vykrádání a likvidace pošty.na nádraží v Břeclavi.

Nebudu zde popisovat, co se tenkrát odehrálo. K tomu je dost informací na internetu, alespoň dva články zde však uvádím :

Sám jeden takový dopis, který jsem z pochopitelných důvodů neotevřel vlastním. Vím téměř jistě, že je v něm vánoční přání od přátel z Kanady. Byl jimi letecky odeslán 11.12.2003 z Vancouveru a zdejší poštou nám byl doručen až 26.5.2008, tedy téměř o 4,5 roku později.

Po celou dobu ležel ve výtahové šachtě poštovního tunelu na Břeclavském nádraží, ale zřejmě měl velkou kliku, protože i po těch letech přišel ve výborném stavu.

Byl doručen spolu s omluvným vyjádření ředitelství pošty  a s dárkem, který je v ní zmíněn.


Pokračování : v případě, že se objeví něco zajímavého

Veselí nad Moravou, 14.února 2023

Autor článku : Vilém Reichsfeld