Hra na demokracii končí! 

Jestli je primátor hlavního města Prahy Pirát Zdeněk Hřib opravdu chlap s gulama a ne valašský srab, tak co nejdřív přejmenuje ulici Tržiště na Malé Straně v Praze, kde sídlí Velvyslanectví  USA (č.p.365/15), na ulici George Floyda. Toho na rozdíl od Borise Němcova prokazatelně a v přímém přenosu zavraždil státní zaměstnanec, policista. Že se nic takového nestane, je jisté, protože v kurzu nenávisti je Rusko, ne Spojené státy americké.

V Americe už se několik dní masově demonstruje, ničí a rabuje. V Americe, která dosud nevyřešila desítky let trvající problém s rasovou nerovností. V zemi, která chce všem dávat školení o demokracii. Kdo si i po těch několika dnech myslí, že jde jen o zabitého černocha, ať podřimuje dál. Tavící kotlík pestrobarevné americké společnosti právě přetéká i do Evropy.

V Hongkongu lidé znovu vyšli do ulic na protest proti spornému zákonu o národní bezpečnosti navrhovanému Pekingem a zákonu o hanobení čínské národní hymny. Policie na jejich rozehnání použila pepřový sprej a asi 300 demonstrantů zatkla, informoval zpravodajský server BBC News. Prezident Trump má obavy o zachování demokracie v Hongkongu a doma mu hoří koudel pod zadkem. Bude to prý zachraňovat armáda.

Neuvěřitelný trest dostal muž v americkém státě Iowa za to, že v červnu letošního roku spálil duhovou vlajku, která je symbolem hnutí LGBT (zkratka označující lesby, gaye, bisexuály a transgender osoby).

Kdo v Německu zapálí vlajku Evropské unie, musí napříště počítat až s tříletým vězením. Příslušnou novelu zákona schválil německý parlament, informovala agentura DPA.

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil mladou dívku, jak informoval deník iDnes. Ta z toho bude mít doživotní trauma a útěchou jí jistě bude, že mladík je schizofrenik.

Ústavní soud zamítl stížnost muže, který dostal nepodmíněný šestiletý trest za pěstování konopí na zahradě u rodinného domu na Hodonínsku. Šest let na tvrdo, jak se říká. 

To bylo pár postřehů, takový koktail  z médií, které dokumentují dnešní stav západní demokracie. Za socialismu bylo častým trestným činem hanobení republiky, pomlouvání režimu a  podvracení socialistického zřízení. S takovou budeme brzy zpět. Na jednu stranu nemám nejmenší porozumění pro to, že někdo hanobí jakoukoliv hymnu či pálí jakékoliv vlajky, na druhou stranu žasnu, jaké tresty se za to rozdávají. Povoleno je ukradení a zničení prezidentské standarty.

Pozoruji, a jistě ne osamocen, v co se za posledních dvacet let zvrhlo to, čemu se kdysi skutečně dalo říkat v Evropě demokracie. Demokracie zmutovala, její pád se zrychluje, příznaky konce se množí.

Docela pěkný, byť jen drobný příklad je cenzura diskuzí, mazání nepohodlných příspěvků, či přímo zrušení diskuzí, které začínají obtěžovat vlastníky webů i sociálních sítí svým pluralismem. Samozřejmě tím nejsou myšleny nenávistné a urážející příspěvky, které smazat patří. Dobrým příkladem je server aktualne.cz, kde diskuze skončily nedávno, zřejmě nadobro. Byly zřejmě pro někoho nepříjemné a vše jen komplikovaly.

Takový respekt.cz na to jde chytřeji. Zatím diskuzi připouští. Je velice málo využívaná, a ani se tomu nedivím. Pisatel nepříjemných názorů je varován dopředu, upozorněním na případnou marnost snahy vyjádřit názor. Jak krásně a jemně se dá vyjádřit varování před nepřípustnými názory jsem si dovolil podtrhnout :

„Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se, nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme. Váš příspěvek tedy bude nejdříve někým posouzen, zda je „zajímavý“.

Následující přípěvek z diskuze k jednomu článku zmíněného Respektu předkládám. Redakci se musel zdát velmi zajímavý, mně ostatně taky. Každému z nás zcela jistě z diametrálně odlišných důvodů. Formuluje myšlenku, která asi bude pro dost lidí lákavá. Zde je ten klenot :

"Jediným demokratickým řešením této situace tedy zřejmě bude, když kritika ani demonstrace nepomáhají, udělat změny ve volebním právu. Dát více hlasů nám, vzdělaným a inteligentním, kteří víme, jak by se vše mělo řešit, a omezit váhu hlasu voličů ANO.“

Každý si jistě domyslí, o jakou situaci pisateli příspěvku jde. Tu demokracii tady zavedeme, kdyby se u toho mělo střílet, vychází mě z toho příspěvku. Vše co pisatel uvedl, tvoří základ fašistické ideologie.

To už je předposlední stupeň z pohledu „vzdělaného a inteligentního“ pisatele jak věci „demokratickým řešením“ změnit. Tím posledním, když si nepomůžeme ani popsaným způsobem, jsou vězení, kandelábry a popravčí čety. Někde tomu říkají občanská válka.

Z Řeporyj se ozývá nenávist při každé příležitosti. Pověsit Lavrova, Ondráčka, sprostému lháři a svini Filipovi přeje šibenici. ODSce to zdá se nevadí, s Pavlem se počítá, volby se blíží, získá voliče, Fiala bude sestavovat příští vládu. Nenávist a přání smrti prezidentovi od europoslance Polčáka (STAN),

Už ani řezníci se nediví výroku jistého pána z Jesenice: „Podříznout prezidenta Zemana a vykrvit jako přestárlou svini.“ Radní ČT Šarapatka sdílel na sociálních sítích snímek Kubery a prezidenta Zemana a připsal k tomu: “Smrt je popleta, dobří odcházejí”.

Kněz Halík se prý sice za Zemana modlí (říká), ale na co přitom skutečně myslí a co si opravdu přeje, neřekne. „Uhrančivé oči, podmanivý, vemlouvavý hlas, naléhavý tón řeči, gesta rukou - hle Satan“, popsal jej kdosi trefně.

Odporné urážky, nadávky a přání smrti zní v nenávisti ze strany těch, kteří by tak rádi získali moc a voliči jim ji ne a nechtějí svěřit. Zapomínají na karmu a předvádí své skutečné já. Francouzský básník a filozof Paul Valéry, kdysi řekl: „Všechno, co říkáš, říkáš o sobě. Zvláště když mluvíš o druhých.“

​​​​​​​

​​​​​​​Ve Veselí nad Moravou, 7.června 2020

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld