Indexy hovoří jasně. Veselí není město vhodné k dobrému životu  

Už je to tady znovu.

Říčany opět první, Slavkov třetí, Uherské Hradiště 76., Kyjov 81., Zlín 112., Hodonín 178.,  a Veselí nad Moravou 182. Poslední 206. místo patří Orlové. Pohoršili jsme si o 7 míst a jsme 24 míst od konce. Znojmo je ještě o pět míst za námi.

Když je radniční plátek Veselské listy vychválen v celorepublikové soutěži, to se vedení města pochválí. Když se o městě píše v pozitivním smyslu v médiích, to se také dovíme. Když se ovšem nejedná o zprávu pro radnici příznivou, mlčí radniční média jako hrob.

Tady navíc z důvodů, za které není třeba se stydět, protože naprostá stupidita, se kterou je takový žebříček sestavován bije při bližším pohledu na jeho kritéria do očí a pochybný je i důvod, proč takový produkt vůbec vznikl. Vysvětlení je jediné. Někdo měl dobrý „nápad“ jak podojit dotace, přišel na ministerstvo s projektem, to podpořilo „dobrou“ věc a už někomu plynou příjemné dotační finance z fondů EU za naprosto zbytečný a podstatu věci ignorující projekt. Přečtěte si odstavec o datech a jejich získávání a vše vám bude jasné. Ostatně vcelku podrobně se  této problematice věnoval článek zveřejněný zde k loňským výsledků tohoto průzkumu.

Ani letos se autorům průzkumu nepodařilo opatřit fotografii našeho města. Dá se sice lehce najít v Mapách, ale to by asi bylo příliš pracné. A hlavně, špatné město v pořadí na ubohém 182. místě se přece může bez fotky obejít. Potřebujete lepší důkaz neschopnosti, ignorance a neprofesionality autorů takového průzkumu? 

Divíte se těm, kteří kritizují dotační politiku EU, která umožňuje, aby se peníze vyhazovaly za nesmysly ?

Je vcelku zbytečné polemizovat s kritérii použitými v tomto průzkumu a jeho hodnocení. Nakonec tak bylo učiněno v již zmíněném, na tomto webu zveřejněném článku. Mistři posuzování kvality života těm kritériím říkají indexy. Kdo se o obsahu a smyslu těch důmyslných indexů chce dozvědět více, musí si je „rozsvítit“ na znaku „i“. Podivíte se, jaké zrůdnosti jsou schopni vymyslet dnešní inženýři sociologie. Odpovídá to přesně duchu doby.

Odmítám z principu tento průzkum jako produkt, který nepodává v drtivé většině kritérií objektivní a pravdivý obraz o hodnoceném městě. Je zavádějící a jeho pořadí naprosto nic nevypovídá o kvalitě života v něm.         Kdo zde žije a má otevřené oči vidí, jak se naše město za posledních 20 let změnilo k lepšímu. To je nesporné. Vždyť se tady za tu dobu proinvestovala už celá jedna miliarda korun.

V jedné věci však musím dát tomuto průzkumu bohužel za pravdu. Dva z těch indexů jsou přece jen vypovídající, zde je statistika zcela pravdivá. Je to index stěhování mladých (187.místo) a index přírůstku obyvatelstva (199.místo).

Tyto dva indexy se bohužel výjimečně do zdejší reality plně trefují a dokazují speciálně v případě našeho města značný deficit v oblasti výstavby bytů, za který je odpovědné vedení města za starosty Miloše Kozumplíka a Petra Koláře.

Plně proto, že toto vedení je na radnici již 10 let a za tuto dobu trestuhodně promrhalo čas, který mohlo využít k výstavbě cenově přijatelného bydlení, tedy k podpoře mladých lidí a rodin, které potřebují v začátcích pomocnou ruku. K podpoře zejména v zajištění základního předpokladu pro život rodiny a zejména mladé rodiny, tedy bytu. Politické strany ODS, TOP09 i KDU-ČSL by si měly sáhnout do svědomí, je to jejich velké selhání. 

Nejen k této problematice odkazuji na článek, který mapuje veškeré investice města od roku 2002 do roku 2018. V letech 2002 až 2008, tedy za před nástupem dnešního vedení bylo městem vybudováno 55 bytů, od této doby pak již vůbec žádný.

         Vizualizace prostoru a bytových domů projektovaných na náměstí Míru v rámci III.etapy jeho přestavby                               Převzato z objemové studie N - A   Nový Architekti

Vedení města namísto toho soustředilo finanční i rozvojové aktivity mimo několik hezkých a potřebných projektů do ambiciózních a kontroverzních projektů, ve kterých navíc promrhalo možnosti, které se nabízely a díla jsou předmětem oprávněné kritiky občanů. Mám na mysli zejména  náměstí Míru, kde právě začala jeho II.etapa. Ke té třetí se zde ještě dostaneme. Bydlení se týká zástavba Náměstí 24.dubna, která, ač ještě ne zcela hotova, dopadla urbanistickým fiaskem oproti tomu, co slibovala studie. Tento prostor mohl být zastavěn (když už to proti vůli drtivé většiny občanů bylo prosazeno) zcela jiným, daleko vhodnějším a pro občany města a jejich potřeby podstatně využitelnějším způsobem. 

Bydlení bohužel přišlo po celých 10 let zkrátka, vedení města nepostavilo jediný nový byt. Problém nebyl ve financích, potřebných pozemcích ani v čase. Byl ve vůli vedení města, jeho vidění a chápání potřeb města a jeho občanů. Sdělit v článku "Místo tržnice vzniknou domy se 40 novými byty. Město je chce hlavně pro mladé rodiny s dětmi" zveřejněném ve Veselských listech 12/2020, že "město loni uspělo v elektronické dražbě a po zhruba 15 letech získalo zpátky do svého vlastnictví areál tržnice" , který bude zastavěn bytovými domy (viz níže) považuji za vrchol drzosti a pokrytectví. Proto, že tento areál mohlo město v roce 2014 koupit bez "uspění v aukci" za pouhých 8 milionů korun. Díky tomuto "uspění v aukci" přišlo město trestuhodně o 7 milionů korun! V obou případech u toho byli stejní lidé, kteří se takto, "s péčí řádného hospodáře" postarali o svěřené finance všech občanů. 

Nedostatek cenově dostupných, či nájemních bytů je zde velmi citelný a trápí dost lidí. I to je spolu s odchodem mladých lidí za prací do jiných měst důvodem úbytku obyvatel v našem městě.

Na tomto místě může někdo oponovat, že během několika let se může situace s bydlením v bytových domech zásadně změnit. Ve městě se totiž připravuje výstavba více než stovky bytů. 

53 bytů má vzniknout v rámci již zmíněné třetí etapy výstavby náměstí Míru. Investorem je zde společnost ŠKODÁK INVEST PLUS s.r.o, která uzavřela s městem dohodu o spolupráci. Materiály k tmu byly prezentovány na 9.zasedání zastupitelstva 21. září 2020​​​​​​​. Z této prezentace pochází i horní dvě vizualizace projektu.

 Pohled na plánovanou zástavbu území stávající tržnice - projekt Mikulík projekty s.r.o.

41 bytů by měly obsahovat celkem tři polyfunkční domy na Tržnici (dle průvodní zprávy projektu z r.2017). Budou zřejmě budovány jednotlivě. Radnice pro jejich prezentaci chystá webové stránky. Na stavbu I.etapy byl přijat úvěr od Komerční banky ve výši 70 milionů Kč. 

8 bytů má vniknout rekonstrukcí v jednom z domů na Bartolomějském náměstí.- investorem je společnost HOKR - bytové domy, s.r.o., Uherský Brod.

Tyto byty by měly být postaveny zhruba během příštích pěti let. Na již zmíněném zastupitelstvu jsem při prezentaci záměru pana Škodáka na náměstí Míru vznesl dotaz, zda si myslí, že takové množství, navíc jistě ne levných bytů město vstřebá. Odpověděl, že nemusí nutně všechny byty ihned prodat, ale mohou být i pronajímány. 

Podotýkám, že parkování pro majitele či nájemce bytů na náměstí Míru bude v podzemí těchto domů, což bude velmi nákladná záležitost, která byty značně prodraží.

Mám rovněž obavy, že přinejmenším byty, které bude stavět město na Tržnici, budou vzhledem k jejich poloze a ceně pozemku, za kterou jej město v dražbě zakoupilo pro zájemce rovněž drahé.

Výstavbu bytů v polyfunkčních domech na tržnici považuji za velice rozumný záměr, nejsem si však jistý, zda vyřeší bytovou nouzi lidem, kteří nedosáhnou na velké hypotéky nutné k jejich pořízení. Tedy zejména těm, o kterých byla řeč výše.


Ve Veselí nad Moravou, 1.prosince 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld