K editorialu Veselských listů

Není to zase tak dávno, kdy nás naši státní i níže postavení představitelé chránili před lžmi a dezinformacemi Západu. Byl zakazován dovoz západního tisku i literatury, Rádio Svobodná Evropa a Hlas Ameriky bývaly rušeny. Mysleli jsme si bláhově, že už to jednou provždy odvál čas. Vše se ale znovu vrací, protože nám prý už opět hrozí "nákaza" nepravdivými a nenávistnými zprávami.

Také v editorialu Veselských listů na měsíc říjen, na jejich straně 4 a 5 je nám otci města připomínáno, že je nás zapotřebí před podobnými vlivy chránit i nadále.

Ten červeně orámovaný text to jednoznačně dokládá. Jen by mě zajímalo, kdy v lidských dějinách bylo jednoduché, "rozlišovat mezi tím, co je reálná pravdivá informace a co naopak cílená dezinformace". Taková doba prostě a jednoduše nikdy neexistovala. Alespoň relativní objektivity se dá dosáhnout pouze vzájemnou diskuzí a dialogem. Ale to jsou v tomto městě věci bohužel nevítané.

Tyto webové stránky jsou tvořeny místními patrioty. To je snad zřejmé každému, kdo si přečte jejich úvod. To, co se ve Veselí děje a jak dobře, či naopak je samosprávou město spravováno a co jej trápí, se týká každého občana. A pro něj funguje tento web. Diskuze, pokud je věcná a slušná patří do demokratické společnosti. Město ji na svém webu nesneslo (na webu města byla diskuze zrušena místostarostou Kolářem před šesti léty).

Na schůze zdejšího zastupitelstva jsem přestal chodit po prvním roce končícího volebního období. Tehdy jsem v závěru jednoho zastupitelstva panu starostovi položil několik otázek. Týkaly se mimo jiné také řešení dopravní situace ve městě a situace se zámkem. Jeho odpovědi byly bohužel  natolik neuspokojující, že jsem na další schůzi již nikdy nešel. Oslovil jsem také několikrát pana starostu dopisem ve věci údržby města. Vždy zůstal bez odpovědi. To a podobné zkušenosti jiných občanů byl také jeden z důvodů pro to, proč jsem nakonec založil tyto webové stránky. Byl to také nedostatek informací všeho druhu. Nakonec se o tom na těchto stránkách už dosti obšírně psalo a když informace nepřicházely z města, snažil jsem se je uživatelům webu zprostředkovat sám.

Najednou, těsně před volbami se informace, které lidi zajímají, objevují i ve zmíněném editorialu. Bohužel, pouze v míře, která nikomu nic zásadního nesdělí a pokud, tak trochu sebeoslavně. K většině v editorialu zmíněných témat byl již na tomto webu samostatný obsažný článek. Měl být základem pro diskuzi. Bohužel, až na výjimky nikdo neměl zájem diskutovat. Občanům města se snad ani nedivím, ale proč nereagovali představitelé města, pokud bylo něco nesprávně, či v rozporu s jejich názorem? Nestálo jim to za to? Proč si nyní stěžují, na to, že, cituji  "A jako obvykle se v tomto období objeví plno "zaručených" informaci, zjednodušených polopravd a mýtů". Proč jste je zde nevyvraceli, nebo neuváděli na pravou míru? Co je to "v tomto období"? Tento web funguje od 20.dubna 2018. Je to až po dnešek to období, které máte na mysli.? A taky se ptám pánové z radnice, proč tedy ty správné, ověřené a pravdivé informace nepřicházely celé ty roky od vás? To je bohužel zcela zásadní nedostatek, na který občan musí reagovat a vytýkat vám jej.

Nikdo neudělá vše jen  správně, každý někdy chybuje a mýlí se. Chlapské a slušné je ale, chybu přiznat a ne ji "zazdít".

Dovolím si ještě alespoň částečně reagovat na výčet v editorialu zmíněných témat :

Náměstí Míru - fatální chyba, k řešení stěžejního centrálního prostoru v rozsahu stovek milionů korun se neuskutečnila alespoň zjednodušená architektonická soutěž, která by všem ukázala, co je vůbec možné z náměstí udělat.

Po letošním létě se zeptejte občanů bydlících nad obchody, jak jim ty obrovské, betonové, horkem naakumulované plochy podél nich zvedly teplotu v jejich domovech. Nevratně! Do některých sklepení se po rekonstrukci náměstí dostává spodní voda.

Rekonstrukce nádraží a podjezd - veřejnost neinformována. Proč se žádalo také o rozšíření podjezdu? To přece znamená, postavit úplně nový podjezd. Nestačilo pouze jeho zvednutí?  Proč o této závažné problematice někdo nenapsal vysvětlující článek? Nemáme právo takové věci vědět? Nechtěli jste toho moc najednou? Informace občanům opět chybí!

Služby města - zanedbávaly údržbu města, což je jejich primární úkol, na úkor plnění stavebních realizací. To je zásadně špatně.

Sportovní hala - o té už toho bylo napsáno dost. Proč se stále hovoří o palubovce? Ta už tam přece dávno není, protože vzala za své při rekonstrukci haly. Dnes už je tam pouze levná sportovní podlaha. Rozdíl mezi palubovkou a touto podlahou, je asi jako rozdíl mezi parketami a plovoucí podlahou. Blamáž následuje blamáž!

Veselský zámek - co nám to předkládáte za pohádky? Kdyby jste chtěli mít opravený a funkční zámek, tak by o něj město v první řadě vlastní vinou nesmělo přijít. A když už se to stalo a zámek je v soukromých rukou, tak by jste nesměli v roce 2014 udělat všechno pro to, aby se jeho majitel stáhl z města. To vám nestačí ten dopis od jeho majitele na tomto webu? S vámi majitel jednat nebude, zato ale  radnici žaluje, nebo bude žalovat o náhradu zmařených investic. Proč tato informace opět chybí? Ještě to nevíte?

Vesbyt - samotná organizace i její činnost  je pro město a jeho občany přínosná. Jen by neměla být pověřována úkoly, na které evidentně odborně nestačí.

Řešení dopravy ve městě - Zatím se bohužel nezdá, že dálnice D55 je reálným řešením. A už vůbec ne levným, což mu může být osudným. Obsáhlá problematika a neinformovanost veřejnosti.

Veselské kulturní centrum - jak kulturní zařízení, tak jeho práce perfektní. Špičkové plesy.

Veselské školy - budovy i infrastruktura určitě ve velmi uspokojivém stavu. Škoda jen uzavřených filiálek v Zarazicích a Milokošti. Nešetřit na provozu škol, netahat rodičům peníze z kapes.

Náměstí 24.dubna - nezmíněno. Opět žádný nápad, idea, co s tou hrůzou, jak minimalizovat dopady tohoto urbanistického selhání.


Ve Veselí nad Moravou, 26.září 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld