Končí demokracie, nastupuje idiocie

Toto jsou údajně slova jednoho amerického diplomata :

"Máme vás dobře zanalyzované. Vypadáte dobře, jste výborní technici, sportovci, máte krásné ženy, měli jste jeden z nejlepších průmyslů  na světě. Z 3500 oborů jste jich provozovali 1800, to neměl nikdo. Od výroby knoflíků, skla, porcelánu, piva, zbraní až po jaderné elektrárny. Máte nádhernou zemi, ale máte jeden velký průšvih. Jste všichni proti všem. Nejste schopni se na ničem domluvit,  nemáte disciplínu. Vy se sjednotíte jednou za dvacet let, když vám sem přijedou cizí tanky nebo vyhrajete olympiádu v hokeji.
Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani minulému režimu.  Úplně vynulovat úspěchy, kterých jste v minulosti dosáhli. Dnes jste pouze skladem a montovnou Evropy.
Na polích místo chleba pěstujete naftu, vaši vodu platíte Francouzům a ruský plyn platíte Němcům. 
Jak řekl Švejk, tohle může udělat jen blbec."

Asi pětkrát už jsme tady měli vyhlášen stav nouze. Nic tvrdšího už nebylo po ruce, ale ani to bohužel nezabralo, protože v nedodržování předpisů, nařízení a zákonů jsme, myslím bez konkurence. I ten mocný a bezskrupulózní Heydrich nás za to, než jej odrovnali stateční paragáni označil za „smějící se bestie“. A koneckonců, i čin těch statečných chlapů se myslím dá do té kategorie přidat. K činům na její správné straně.

Ani v tak pohnutých časech to v "obrovském návalu práce" nedalo několika senátorům, kteří vyhlašování stavu nouze bez řádného zdůvodnění (jakoby ty stovky mrtvých a desetitisíce nemocných samy o sobě nestačily) napadli u Ústavního soudu, který to pro příště za takových okolností zatrhl. Zalekli se i ti opoziční poslanci, kteří jej lehkovážně smetli pod stůl, a najednou tady bylo v té děsivé situaci jakési odpovědnostní vakuum, až zbyli pouze hejtmani, kteří mohli v nastalé situaci vůbec něco podniknout. I ti, z jejichž politických barev pocházeli proti nouzovému stavu hlasující poslanci. Ti se však z té obrovské zodpovědnosti zcela oprávněně podělali a iniciovali vyhlášení nového nouzového stavu vládou, což je v jejich pravomoci, pokud vidí, že jsou sami slabí a situaci nezvládnou.

Opozice samozřejmě taktně mlčela, protože by si nadělala do vlastního hnízda, ale dotlačila vládu k tomu, že se velice rychle domluvili na pandemickém zákonu a poslali jej ke schválení do senátu v očekávání, že tam to bude pouhá formalita, neboť to opozice se svými senátory předjednala. Nebyl by to senát, aby zase něco přes všechny domluvy nevyštrachal a z principu i v této děsivé situaci a časové nouzi nepřipomínkoval. Díky hejtmanům tedy máme zase stav nouze. Ten však za pár dní končí, další už být bez pomoci opozice  a komunistů nemůže a pandemický zákon ještě není zpět u poslanců, kteří jej musí buďto přehlasovat, nebo akceptovat senátorské doplňky a rychlé zavézt na Hrad, aby to Zeman podepsal a zákon mohl od neděle platit.

Ale na stole už je další problém, protože ten zákon je slabší než nouzový stav a v aktuální katastrofické pandemické situaci je nutný přece jen ten nouzový stav. Takže už pro něj bude sice nerada, ale alibisticky hlasovat většina poslanců, protože nikdo si nechce vzít na triko, že by mu to mohlo být později omláceno o hlavu, že by mu byli připisováni další mrtví. Je přece před volbami.

Najdou se zde chytrolíni, jako třeba budoucí aktivista, zatím žák pražského gymnázia Na Zatlance, který už se doma příliš nudí a tak přes o pár let staršího právnického eléva podal žalobu proti distanční výuce. A tak městský soud před pár dny gymnáziu zakázal distanční formu výuky. Ale jen tomu konkrétnímu, které by mělo po jarních prázdninách školu pro všechny žáky otevřít. A teď se v novinách na internetu dočítám, cituji : „S ohledem na možný závažný dopad rozhodnutí nejen na studenty, ale i jejich rodinné příslušníky a také členy učitelského sboru a jejich rodiny v době stupňující se pandemie a narůstání počtu nakažených nemocí COVID-19 byla ještě v den vyhlášení rozsudku, tj. dne 23. 2. 2021, podána k Nejvyššímu správnímu soudu kasační stížnost,” uvedlo gymnázium s tím, že její součástí je i návrh na přiznání odkladného účinku.“

Tož řekněte, je toto normální? Jeden hot, druhý čehý. A bohužel, v hlavní roli tady účinkují v poslední době soudy, ať už ten ústavní, který začal politikařit, jak mu vytýkají dokonce tři členové jeho vlastního kolegia, když krátce před volbami po více než třech letech nečinnosti zasahuje do volebního zákona. Jeho člen Fenyk dokonce tvrdí, cituji „Ústavní soud aktivisticky vstupuje na pole politického rozhodování, které mu z hlediska Ústavy České republiky nepřísluší,“. To ale zase v případě dalšího výroku Ústavního soudu, který se týká omezení pro maloobchod a služby zavedených kvůli šíření koronaviru. K Fenykovi se přidali ještě další dva soudci Ústavního soudu.

Babiš to měl zabalit, když ještě byl čas a dovládnout mohli proti politickým hňupům imunní úředníci. Nikomu jinému to beztoho početně nevyjde a pochybuji, že by o to premiérské křeslo v této situaci vůbec někdo stál.

Jak říká sice vulgárně, ale zato výstižně jedna paní mistrová ve fabrice, kde pracuje moje manželka, když je něco hodně špatně :“je to pičů ke zdi“. Je, paní mistrová, a brzo to asi kvůli smějícím se bestiím lepší nebude!


Veselí nad Moravou, v den 73.výročí únorového převratu

Autor článku : Vilém Reichsfeld