Malý postřeh ke kauze Andreje Babiše

To, co se mnohým zdálo být někým chytře načasováno a namířeno proti Andreji Babišovi, se nakonec zřejmě obrátí v jeho prospěch. Kdo chce, může věřit náhodě, že soud skončil pouhý týden před prezidentskými volbami. Ještě včera ráno se na základě návrhu trestu ze strany žalobce zdálo, že z toho Babiš se zdravou kůží nevyvázne. 

Dnes je vše jinak a Babiš jde do voleb značně posílen. Jeho komentář k rozhodnutí soudu před mnoha zástupci všech důležitých médií byl velice uměřený a klidný.

K rozsudku, který ještě není pravomocný, se promptně vyjádřili vládní i opoziční politici, ČT 24 povolala komentátory. Stala se z toho "žlutá" událost, tedy událost která je v titulcích na ČT 24 žlutě vysvícena, jako extrémně důležitá.

Babiš celou dobu tvrdí, že jeho trestní stíhání je politicky motivováno, jeho oponenti a všechna hlavní média tvrdí, že je to nesmysl. Každý z nás si o tom myslí své, a myslím, že ta kauza už svou délkou lezla každému krkem.

A můj postřeh? Spočívá v otázce, proč ukončení Babišova trestního stíhání vzbudilo tak obrovské pozdvižení a zájem tištěných, rozhlasových i televizních médií, proč je tak obrovský zájem to nechat komentovat politiky i politickými komentátory? 

Proč se to jednoduše nepřešlo mlčením, či krátkou notickou, že už to konečně skončilo!

Pro mě osobně je to všechno naprosto jednoznačným důkazem toho, že v  této zemi je opravdu možné, soustředěným politickým tlakem dostat vyhlédnutou oběť až před soud. Škoda, že to nedochází těm, kteří to v přímém přenosu svým angažmá potvrdili.

Soudce Jan Šott se během soudního jednání s Babišem nepáral a bylo-li třeba uzemnil jej, když se mu jeho žvanění zajídalo. Sympaťák každým coulem, jak vzezřením, tak rétoricky (v briefingu po ukončení soudu). Pro nás běžné občany pozitivní zpráva, že ne všechno v této zemi je zkažené. 


Veselí nad Moravou, 10.ledna 2023

Autor článku : Vilém Reichsfeld