Město se nikdy nemělo stát DEveloperem!

Někdy začátkem února jsem šel nakoupit do Lidlu. Po chvilce ve kšeftě jsem zahlédl u uzenářského regálu paní A., jak na cosi upřeně civí. A protože mě nevnímala, tak jsem ji oslovil.

Vím, že vždycky ráda pokecá a zná dost drbů z Veselí. Já moc ven nechodím, takže se vždycky něco zajímavého dozvím. Holt důchodci …

Přišlo jí to vhod, a tak jsme tradičně setrvali v asi půlhodinovém rozhovoru poblíž regálu se sýry, rozhovoru, který jsme nakonec museli na silu utnout, protože bychom drbali donekonečna.

Nic zásadního jsem se nedověděl, ale protože paní A. patří ke čtenářům mého webu, tak přece jen se zmínila, že mluvila s nějakou babou, která jej čte taky a která se divila, že už se tady delší dobu nepíše o tržnici. A dokonce jí sdělila, že prý má podezření, že jsem se spojil s radniční partičkou a proto už do té tržnice nerýpu a držím hubu.

Tak to mě docela nakrklo, ale protože znám zdejší scénu a její mentalitu, tak ne zase až tak moc.

Popošel jsem pak k regálům, kde je takový ten docela zajímavý pal-mal sortiment (jak říkával Radek rakvebičekolotoče) a tam jsem objevil poslední tři sklenice se skvělými zavařenými hotdog párečky od McKenedys. Všechny tři jsem samozřejmě vzal a to mně trochu spravilo náladu, protože je mívají málokdy. Se dvěma druhy hořčice, trochou Heinz kečupu, nastrouhaným křenem a křupavými rohlíky z obchodu na Orelce senzační snídaně, pak kapučino a dvě Winstonky v zimní zahradě (teď v zimě) a Radio Beat k tomu, to pak panečku začíná den.

Po pár dnech práce na seriálu článků o řece Moravě jsem si na to zase vzpomněl a tak pro tu pochybovačnou paní i ostatní, které to vůbec zajímá, musím sdělit následující :

Už v červnu 2022 bylo jasné, že Rezidence Nová tržnice se stane pro radnici těžkým finančním debaklem. Mám na mysli ty dva bloky (A a B), co se teď právě dostavěly.

Z mého pohledu pěkné baráky i ulice, kterou dotvořily. Teď máme ve Veselí hezký bulvár. Ale taky od lidí vím, že ne všem se to líbí.

Chlapci z radnice, oslněni úspěchem bloku prvního (C), prodali ve dvou dražbách ( 8.12.2021 a 2.3.2022) dvě třetiny ploch bytů a nebytových prostor (1 400m2)  v těch nových domech za stejné peníze (50 tisíc Kč/m2), které dostali za m2 v bloku C. Jenže si ve svém opojení z úspěchu nějak neráčili povšimnout, že v roce 2021 proběhlo obrovské zdražování stavebních materiálů, a také začala slušná inflace a neuvědomili si, že to zásadně ovlivní i dodavatelské ceny.

Prodávali tedy byty, aniž by věděli, kolik bude stát celý barák! A tak to také dopadlo. Když totiž začátkem června 2022 skončilo výběrové řízení na stavbu bloků A a B a rada ani ne všemi hlasy (jeden z jejích členů, kterému to už asi neprošlo přes pajšl se hlasování zdržel!) schválila uzavření smlouvy ve výši bezmála 165 milionů Kč bez DPH, začali hoši na radnici mít „hlavu v kumštu“ a vymysleli „geniální“ řešení problému. Zbývající třetinu bytů (asi 700m2) si město ponechá v majetku a s problémem i oprávněnou kritikou tak pěkně vydrbe. Habaďůra, na kterou naletí jenom blbec. Že ty městské byty, budou ve finále napočítaně stát víc než 120 tisíc Kč za m2, tedy 2,4x více než ty, které už prodali, to už je pro radniční developerské velmistry drobnost nehodná diskuze.

Pak, 30.června 2022 proběhl ostudný a nedůstojný finanční výbor, na který jeho předseda Vojta Bílek opravdu hrdý být nemůže, a který měl starostovi alibisticky za každou cenu posvětit jeho podpis pod smlouvou o provedení díla. Panu Bílkovi, potažmo finančnímu výboru i starostovi jsem den předtím poslal dopis, ve kterém je před tím schválením a finančním průšvihem varuji a navrhuji jiná řešení. Do výboru se ale díky panu Bílkovi, který se zachoval, jako podlý bídák ten dopis nedostal, a tak jsem to tam osobně přednesl ústně. Nedbali na to, argumenty neměli, blekotali blbosti a odhlasovali si to, jak potřebovali. Bylo ně haňba aj za nich a tu sviňárnu, kterou provedli, tu jim teda neodpustím. Ani skoro po dvoch rokoch né! A to su hodně smířlivý, jak se říká splachovací a enom tak se nenaštvu. Ale ten můj úředně podaný dopis prý může být ještě důležitý, bylo mně někým znalým pánem později sděleno. Tady je :​​​​​​​

​​​​​​​Koncem září 2022 jsem si domluvil schůzku na PČR v Hodoníně, jak se říká na kriminálce, kde jsem pánům sdělil, že mám podezření, že na radnici ve Veselí dochází buďto ke korupci, nebo k fatálnímu selhání v hospodaření se svěřeným majetkem, anebo k obojímu, protože taková prasárna, co provedli, to jen tak nevidí. Setrvali jsme pak s jedním z nich v příjemné, asi hodinové diskuzi, která skončila doporučením, že v takovém případě je nasnadě jediné řešení a to je podání trestního oznámení. Když jsem mu řekl, že se mně nechce vyhazovat prachy za většinou tupé právníky, sdělil mně, že není problém, abych si to podání napsal sám, že jak mě tak poslouchá, neměl by to být problém.

Tak teď o tom už delší dobu uvažuju a jsem zvědavý, co převáží tu mističku vah, abych to skutečně udělal. 

Pánové developeři na radnici to neradi slyší, ale díky vlastní hlouposti nejenže připravili městskou kasu o zhruba 50 milionů Kč, ale zadotovali také levné byty a podnikatelské prostory privátním kupcům na úkor občanů města. Ve své samolibosti, neodbornosti a nezkušenosti neudělali nic pro to, aby tuto gigantickou ztrátu alespoň podstatně zmenšili. Čas i možnosti na to pořád ještě byly.

„Město se nikdy nemělo stát developerem!“ To řekl před léty jeden, dnes už bývalý, ale zkušený zastupitel, a měl svatou pravdu. Jakoby tušil, jak to dopadne. Radnice to totálně podělala a pan starosta si z budovatelského úspěchu, či spíše neúspěchu na Tržnici ještě honí triko v médiích.

Ale plán přece jen mají. Městu se prý ty ztráty za pouhých 28 let vrátí na pronájmech těch superdrahých bytů. No neberte to!

A často taky slyším postřeh Veselanů, že v tom už dávno předaném baráku C se jaksi nic nehýbe a večer i v noci je tam všude pořád tma.


Veselí nad Moravou, 6.února 2024

Autor článku : Vilém Reichsfeld