Dobrý den,

ve Veselí žiji zhruba 30 let, vyrůstal jsem v době, kdy zde bylo spousta věcí předimenzovaných a nefunkčních, na opravu, údržbu nebo přestavbu nebyly peníze, vše bylo zchátralé, sídliště depresivní a špinavé, atmosféra ponurá, když člověk narazil na něco nově postaveného nebo opraveného, měl chuť to rozbít. A až to rozbil, měl chuť to rozbít ještě víc. Jednou z mála pěkných věcí, na které mohl být hrdý, byly snad jen v minulých článcích již zmiňované parkety ve sportovní hale u železáren a čtyřmetrový bazén na koupališti. Když se mně tehdy někdo zeptal, odkud jsem, radši jsem mlčel, styděl jsem se. Za posledních 8 let se dle mého situace výrazně zlepšila, začaly vyrůstat nové stavby, viditelněji se opravovat ty původní, celkově město prokouklo a najednou už není tak smutné. Chtěl bych se proto vyjádřit k některým tvrzením z předešlých článků, mám totiž odlišný názor.

K zástavbě na Náměstí 24. dubna

Osobně se divím, že proběhla až nyní, vyloženě se nabízela. Pokud chce město stavět, je lepší hledat rezervy uvnitř, než začne ukrajovat z přilehlé krajiny. Kromě kolotočů a cirkusu zde neprobíhalo nic, klidovou zónu pro okolí představuje spíš nedaleký Hájek. Představoval jsem si zde nějaké menší bytové domy, místu by slušely víc. S výrokem, že se v okolí nachází pouze šikmé střechy, nemůžu souhlasit. Po obvodu náměstí jsem napočítal pět domů s rovnou střechou (bez garáží). A to ještě nepočítám samotnou budovu školky. Vnitřek náměstí se odlišuje od okolí tím, že zde neprobíhá souvislá zástavba, která je skoro po celém jeho obvodu, což bude tím hlavním důvodem, proč je místo vnímáno tak jak je.

K Náměstí Míru

Čtu zde zatím jenom kritiku na stav, který nastal po opravách, ale uvědomují si vůbec autoři článků, jak místo vypadalo před pár lety? Prázdné prostranství uprostřed města, které absolutně nenaplňovalo a ani v žádném případě nemohlo naplňovat funkci živého centra. Lidé se místu vyhýbali a pokud už, tak jen procházeli, nejlépe s klapkami na očích, nebrali tento prostor vážně a není se ani čemu divit. Lavičky kolem kulturáku a kina byly trvale prázdné. Konečně se našla odvaha tento problém řešit. Dle mého mohl být architekt klidně odvážnější, s výsledkem první části jsem však spokojen. Kolem fontánky sedí školáci, na dalších lavičkách maminky s dětmi a hned vedle nich lidé důchodového věku, klavír neustále hraje, po náměstí se rozléhá jeho zvuk a křik dětí, které se čvachtají ve vodě.

Paní Procházková zde ale vidí cikány a bezdomovce. Čeho se bojíte, že vytrhají okolní parkety a udělají si z nich táborák? Nebo že si zde rozloží stany a v noci, kdy celé město spí, ukradnou naše slepice? A nebo že krásná cikánka utopí ve svých hlubokých čokoládových očích srdce ctihodných měšťanů, pak s celým táborem odkočuje a ve městě zbude jen rozruch a zmatek? Netrapte se, ničeho takového se nedočkáme. Až budete příště vybírat, kterou uličkou se dát od Rozkvětu ke KB, zkuste kteroukoli, žádná není slepá. A nebo to vemte přes trávu, nemusíte se bát, nebudete překračovat těla namol zpitých bezdomovců ani vás nikdo nebude prosit o drobáky „na autobus“. Sám tudy často chodím a zatím se nic takového nestalo. Co se týče parkování u pošty, věřím, že před realizací další etapy proběhne ještě připomínkové řízení, kde se na tuto komplikaci upozorní. Strana od Rozkvětu je pořád ještě nezastavěná, s trochou dobré vůle by tam pár parkovacích míst (pokud už teda nejsou naplánovány teď) mohlo vzniknout.

 Dále bylo řečeno, že na náměstí je moc pravých úhlů, které nejsou v souladu s přírodou. S tím taky nemůžu souhlasit, v přírodě, hlavně ve fázi vzniku (eroze, zlomená větev,…) se nacházejí úhly dokonce ještě ostřejší než pravé, pokud se budeme bavit jen o těch pravých, zmíním například bílé doverské útesy nebo čedičové skály (zahrály si v Pyšné princezně). U rostlin se vyskytují třeba na listech kopřivy. A co takový vodopád? Příroda je vyvážená, jsou zde, jak ostré, pravé, tak i tupé úhly. Proto na nás působí tak harmonicky. A stejně jako v přírodě se ostré a pravé úhly časem zaoblí, v tomto případě se „ohledí“, tak to chodí.

K cyklostezkám

Cykloturismus, jakož i celá cyklistika, zaznamenal v posledních letech velký vzestup a zdá se, že ještě nedosáhl vrcholu. Jsem rád, že město nezaspalo a nenechává tento jev přerůst v problém. Už teď je severojižní trasa městem velmi využívána, zvláště za slunných teplých víkendů. Rozhodně vítám snahu města vytvořit k již stávající trase „přes park“ paralelní trasu „přes Chaloupky“, cyklisté se tak více rozprostřou a obyvatelům v dnes hojně frekventovaných ulicích to odlehčí, což je dle mého hlavní význam vzniku cyklotratí ve městě. Osobně bych uvítal lepší značení, vertikální i horizontální, před vjezdem do obce mapu města s vyznačenými trasami, nejlépe různě barevnými. Není mi zatím jasné, co má znamenat značení na cyklokřižovatce na Náměstí Míru, od Chaloupek můžu jet i doleva i rovně, od pošty jen rovně a od finančního úřadu taky jen rovně, přičemž rovně žádná cyklostezka nevede?

Cyklokřižovatka od Chaloupek

Cyklokřižovatka od Kauflandu

Cyklokřižovatka od pošty

Krátce ke gastronomické otázce

Nesouhlasím, že ve Veselí se vaří jen tradičně česky. Zkuste si zajít třeba na meničko na Toscanu, rozhodně bych to nenazval českou klasikou. Dokonce i pizzu tu dělají italskou s použitím italských surovin. V tomto odstavci bych ještě zmínil Bistro Tasty, kde se určitě nenajíte smažáku s hranolkami nebo svíčkové. Obědové polévky v Café v Kině také přináší zajímavou alternativu pro ty, co se rozhodli jíst ve městě.

K rekonstrukci budovy kina

Vnějšek nepotřebuje být nějak honosný nebo nasebeupozorňující, stačí, když bude dostatečně znát, že se v budově nachází kino. A na zdech jeho program. Všechny tyto požadavky nový vzhled splňuje, navíc barevně ladí s kulturním domem a ZUŠ, zbytečně na sebe nepoutají pozornost a dělají vkusnou kulisu. Největším nešvarem zde je budova finančního úřadu. V prvním patře kina jsou velká okna, ze kterých mohl být krásný výhled na náměstí, místo toho návštěvník „čumí“ na několik metrů vzdálenou bílou zeď. Než zevnějšek je pro kino důležitější dění uvnitř. Vznik kavárny byl rozhodně přínosem, proměna přízemí se povedla, místo už si za svou krátkou dobu existence vytvořilo vlastní kouzlo a návštěva kina je mnohem příjemnějším kulturním zážitkem, když před začátkem samotného promítání se můžete naladit při zákusku (nebo při něčem ostřejším) a po konci filmu své zážitky probrat u čaje (nebo u něčeho ostřejšího). Za mě jen škoda, že se při rekonstrukci nepodařilo zpřístupnit střechu, Veselí leží v rovině a jakékoli vyvýšené místo poskytuje krásné výhledy a přispívá k atraktivitě prostředí. Nevím ale, jestli je to z technických důvodů vůbec možné uskutečnit.

K poliklinice

Poliklinika je velký problém, svým objemem pomalu blížící se problému se zámkem. Špatně je zde toho spousta, parkování, obtížný vstup do hlavní budovy, v čekárnách v letních měsících horko těžko vydrží mladý zdravý člověk plný sil, natož pak nemocní. A chudáci lékaři, lékařky a sestřičky, kteří zde tráví celé dny. Osobně nechápu nynější význam existence plotu, areál je přece 24 hodin denně otevřen. Řešení tohoto problému vidím jen ve velmi razantním a zároveň citlivém architektonickém zásahu. Město, i když není vlastníkem, by mělo mnohem více tlačit na brzkou a hlavně kvalitní revitalizaci objektů polikliniky i celého areálu. Už teď je situace tristní a může být ještě hůř. 

Ke kultuře

Ke kultuře se teď vyjadřovat nebudu, její rozvoj ve Veselí za posledních pár let by si zasloužil samostatný článek.

K aroganci vedení města

Začalo se probírat téma Bažantnice, na zdejších stránkách se objevil  příspěvek k revitalizaci Bažantnice a za několik dní se ve městě vyskytly pozvánky k veřejné diskuzi. V dalším článku je zase vyfocen stav před orlovnou. Dnes to tam vypadá daleko úhledněji. A tak bych mohl pokračovat dál, červený pruh na náměstí Míru (který je tam mimochodem proto, že ulice je jednosměrná) byl odsunut dál od parkovacích míst, nechtěné keříky podél panského dvora vytrhány... Toto nejsou reakce arogantního vedení, je vidět, že zdejší stránky lidé z radnice sledují, své chyby dokáží přiznat, a taky je dokáží napravit. A přeji si, aby tomu tak bylo i nadále.

Funkce hlídacího psa, kterou (aspoň doufám) má ambici tato stránka plnit, se mi velmi líbí. Zvlášť když ve vedení města sedí delší dobu stejní lidé. Je potřeba občas nastavit zrcadlo případně dát podnět ke zlepšení určité situace, která je na okraji zájmu. Poslední dobou zde ale přibývá článků s nádechem hysterického projevu zapšklé staré panny, která při zjištění, že ji konečně někdo naslouchá, si začíná vyřizovat staré účty a přidávat ještě něco navrch jako úrok z prodlevy. Pokud hlídací pes bude potřebovat svého vlastního hlídacího psa, buď zanikne jako nepotřebný nebo se transformuje v bulvár. Ani jedna možnost se mi nelíbí. Radši bych četl články s nadhledem moudrého blázna, který svým názorem může výrazně ovlivnit chod města ke spokojenosti všech obyvatel.

Město Veselí se zvlášť za posledních 8 let velmi změnilo. Už to není místo, kam se chodí jen přespávat, začalo konečně žít. Je tu ale pořád spousta lidí, kteří to ještě nepostřehli, zůstávají ve svých ulitách, neustále brblají a nereflektují proměnu okolí. Stačí si jen sundat černé brýle a vyjít ven, projít se po místech, které se za tu krátkou dobu proměnily, o které se vedou spory, porovnat se stavem, jenž ještě donedávna panoval a udělat si vlastní názor bez předsudku, že každá změna je vždy k horšímu. Nemyslím tím automaticky vyměnit černá sklíčka za růžová a vidět všechno sluníčkově, to by byla stejná chyba jako nosit neustále jenom ty černé. Udála se spousta nového, něco se povedlo, něco ne a dle mého je současný stav ten nejlepší, co jsem tu kdy zažil. A doufám, že ještě nekončí, Veselí má pořád velký potenciál být lepším…


Ve Veselí nad Moravou dne 5.9.2018