Názor paní Jany Procházkové

(která sice ve Veselí nežije, ale město v jejím srdci zůstává)

Vážený pane Reichsfelde,

Velké díky za všechno, co píšete o veselském zámku.

Pamatuji se na něj, když jsem tam ještě chodívala jako školačka - byl naprosto v pořádku. Honívali jsme se po schodišti a po chodbách, pan Lancman - domovník, dělával, že nic nevidí. Jeho vnoučata Rutarovy tam řádila s námi a prozkoumali jsme kdejaké zámecké zákoutí. To byl ředitelem pan Ing. Boublík, pak Horych a zámek byl ve skvělé formě ještě za Ing. Brychlece, který dokázal v Tažírnách vykouzlit peníze na sport, zámek i na znovuvybudování třeba RS ve Filipově údolí. Škoda, že pak přišel pan rodák z Milokoště Bohumil Joch, a všechno šlo k zemi. Špatná volba je někdy osudová.

Zámek je jedinečný, a když jsem si jej byla prohlédnout s vnučkami na Den otevřených dveří památek, tekly mně slzy. Všichni, kdo zavinili tento stav - a není možné se zde vymlouvat na komunisty, ti už nemají na nic vliv v našem městě od revoluce - by měli za své špatné rozhodnutí přijít o veškerý svůj majetek, který by měl posloužit na zmrtvýchvstání našeho skvostu a jeho záchranu. Výmluvy typu "neuměli jsme si představit..." ap. jsou pod úroveň politika, který nese odpovědnost za své rozhodnutí. Když je špatné, měl by to pocítit - rozhodování by pak bylo mnohem odpovědnější. 

Úplně stejná situace je s prostranstvím kolem "Kulturáku" - zabetonovaná hrůza - fontánky, kde se koupají bezdomovci a cikáni a když se chcete dostat od Rozkvětu do KB, stojíte před labyrintem jakýchsi nesmyslných uliček a přemýšlíte, kudy se vlastně vydat. Komu a čemu má tato příšernost sloužit, je otázkou. Když jsem potřebovala vyzvednout pro sestru těžký balík na poště, nemohla jsem zaparkovat jako dřív téměř před vchodem na poštu, ale dupala jsem od Rozkvětu a tam jsem se také táhla s balíkem nazpět, protože nikde jinde nebylo místo. Když jsem se dověděla, že i zbývající prostor bude ještě zastavěn, nevěřícně jsem se přidržela stolu.

Pošta - téma, které hýbe městem a nikoho to nezajímá s tím, že je to samostatný subjekt. No ale - kdo má zajišťovat to, aby lidé ve městě měli všechno, co potřebují a třeba i služby, aby fungovaly, jak mají!!! Není přece možné, aby ráno, v poledne i večer před závěrečnou ze 7 okýnek na poště jely jen 3, plná pošta nezlobených brblajících lidí a pošťáci argumentovali tím, že je jich málo. To je výsměch lidem, kteří řádně platí daně a měli by za ně mít alespoň základní věci v pořádku a bez nervů. Sestra mě informovala, že to tak trvá už roky a že jít ve Veselí na poštu je vždycky zkouška nervů a trpělivosti. Je s podivem, že na poště v Hradišti jsem se s něčím podobným nikdy nesetkala, vždycky jedou všechna okénka a fronty tam nikdy nejsou. Všechno probíhá průběžně = někde asi nefunguje dobrá organizace práce, a když se k tomu ještě přidá benevolentní přístup radnice, člověk v roli "zákazníka" pošty je jen směšnou, velmi dobře platící loutkou. Nebo je snad 19,- Kč za obyčejný dopis málo???

Ještě jedna kapitola je ve Veselí tak trošku "pod stolem" - a to je Nemocnice a parkoviště pro pacienty. Absolutně nevyhovující - nemocní lidé pochodují z parkoviště na okolo, než se dostanou k velkým schodům, které vyšlapat v horečce nebo s úrazem není úplně příjemné, i když by se mohli dostat kratší cestou, kdyby se někdo postaral o zbudování branky a chodníku kolem bývalé pohotovosti. I tak je to ale jen lepší varianta - parkoviště totiž bývá od 7 hod. tak plné, že zaparkovat není kde.

A když se podíváte z okna čekárny, za nemocnicí je prostor "nikoho" - kde vybudování velkého parkoviště by uvítal každý Veselan od 1 do 100 let. Jak fungují páni doktoři, to je kapitola sama pro sebe. Na dveřích ordinační hodiny od 7.00 hod., paní doktorka ale denně nastupuje nejdřív v 9 hod., vícekrát až kolem 9.45 hod. a ve 12.00 hod. už končí. Vše pak obstarává nervózní, protivná a arogantní sestra, která se na pacienta dívá jako na obtížný hmyz. Zažila jsem situaci, kdy paní potřebovala, aby se paní doktorka zastavila u její nemocné stařičké maminky, což jí zdůraznila, uvedla i okolnosti, proč nemohou přijet do ordinace - byla tvrdě smetena s tím, že na to jsou přece sanity a paní doktorka po domech nechodí - nemá na  to čas. Vzpomínám si na pana doktora Valouška, který ještě večer v devět objížděl na kole s lékařským kufříkem Veselí a pečoval o lidi.

A lékařská pohotovost - kde jsou doby, kdy fungovala dětská, pro dospělé, chirurgická, zubní. Přímo ve Veselí - žádné Brno, Kyjov, Hradiště - v noci s maličkým batoletem taxíkem a s otazníkem, jestli Vás vůbec někdo přijme. Kam jsme se to jen dostali!!!

Naštěstí budou volby - věřím, že Vám opět umožní zasahovat do věcí veřejných a uplatníte veškeré znalosti o Veselí a Veselanech v jejich prospěch a zabránit další devastaci našeho města - ve všech směrech. Jak píšete - není tak důležité budovat nové věci, jako udržovat to, co již bylo zbudováno - ale to už věděli naši rodiče, že všechno potřebuje péči a starostlivost - majetky, ale hlavně LIDÉ.

Přeji Vám, aby jste napsal ještě hodně článků, které Veselanům otevřou oči a hlavně - aby volili na podzim lidi, kterým na městu opravdu záleží, aby jsme nezaostávali za Ostrohem, Strážnicí, Bzencem nebo Kyjovem. Je tu hodně šikovných lidí, s vynikajícími nápady a elánem něco změnit k lepšímu, jen se přes "hradbu" současného vedení nedostanou ke slovu. Škoda - pro nás pro všechny.


Jana Procházková, 7.srpna 2018

Drobné úpravy a přiložené fotky : 20.srpna 2018 - admin.