O nastávajícím víkendu se rozhodne

O NASTÁVAJÍCÍM VÍKENDU SE ROZHODNE,

kdo ovládne pro příští čtyři roky radnici a bude určovat dění ve městě. Skončí tím nervozita všech, hlavně ale těch, kteří mají co ztratit a zatím na radnici sedí. A samozřejmě taky těch, kteří díky nim sedí na jiných vedoucích postech a možná si dělají starosti s tím, co s nimi bude, když se nezadaří. Nervózní je ale také strana opačná, která o výměnu na radnici usiluje. Uplynulý víkend se vydařil, hody i počasí zaštítili andělé, kterým jsou věnovány a tak je to snad i nadějným znamením a optimistickou vyhlídkou pro jejich pořadatele.

Emoce cloumají i různými "tvůrci" fecebookových platforem, které se snaží nedůstojnými falzifikáty citací z kupních smluv své klientele sdělit, za kolik prodal Reichsfeld pozemky pro Kaufland, když byl místostarostou. S radnicí to nemělo nic společného, číslovka je samozřejmě nesprávná a o inteligenci tvůrce musím bohužel vyslovit značné pochybnosti, protože autor si neumí zjistit ani poměrně známé skutečnosti. Pozemky prý také prodával nedávno na Hutníku pro stavbu rodinných domů také starosta Kozumplík a kdoví, kdo se tam ještě napakoval. Pan Peša (tchán pana Koláře a do roku 2010 zastupitel) prý zase přišel lehce ke stavebnímu pozemku za tratí, když jej směnil před léty s městem za louku. No a co? Ukradl snad někdo něco? A proč by své pozemky neprodal, nebo nevyměnil, když je nepotřebuje on, ale druhý zato ano. Vážím si dobrých vlastností našeho národa. Závist a  nepřejícnost snad nejsou smrtelnými hříchy, pro náš národ ale bohužel typickými. Závist je podobná žárlivosti, sžírá zaživa a pozor, někomu se to také zračí v obličeji. Některým lidem závist nedá spát a tak se to stále opakuje. Do příštích voleb by asi měli vytvořit volební stranu nemajetní bezdomovci, těm by asi nikdo nic podobného nevyčítal. Určitě by se ale našlo něco jiného, na to jsme borci.

Myslím, že všem v našem městě je jasné, že proti sobě ve volbách stojí dvě uskupení a již před volbami je víceméně jasné, kdo s kým může udělat příští koalici. Kandiduje zde těchto 8 volebních stran : ODS, KDU-ČSL a Společně pro Veselí - veselská TOP 09 a nezávislé osobnosti, ČSSD, ANO 2011, KSČM, SPD a Veselská volba.

Ve volební kampani, na Facebooku i ve Veselských listech se bohužel objevily některé dnes už pro některé politické strany příznačné chronické příznaky infekce ve výkladu a chápání demokracie. Když jsme na tom sami špatně, očerníme jiné. Třeba jako xenofoby, rasisty a vůbec, jak je moderní říkat, extrémní pravici, či levici. Některé strany a jejich členové, či příznivci si osobují právo lustrovat jiné strany a zpochybňovat snad i jejich způsobilost zúčastnit se voleb.

Znovu se ještě musím vrátit k "Editorialu" Veselských listů na říjen 2018, na stranách 4 a 5. V minulém příspěvku jsem jej sice trochu rozebral, ale přesto musím dnes ještě konstatovat, že jeho autoři mně v něm (v tom modře podloženém úvodníčku) přisuzují prohřešky, které páchají sami, na tomtéž místě.

Kapitolka Veselský zámek, to je bohužel pouze omluva vlastního selhání za pomoci polopravd a výmluv. Je zbytečné to znovu rozebírat, nebo dávat vinu někomu jinému. Ostatně se to na tomto webu momentálně opět přemílá.

Omluvné floskule typu :"Rekonstrukce náměstí oprávněně vyvolává četné diskuze – některým se líbí více, některým méně. To tak obvykle u podobných veřejných staveb bývá…" ve stati věnované Náměstí Míru je opravdu pozoruhodná. To je snad nechtěné přiznání selhání? Namísto slova "oprávněně" by tam snad správně mělo být "neoprávněně", pokud bych si stál za tím, co jsem vytvořil a nepochyboval o tom. Článek "Rekonstrukce náměstí Míru - promarněná příležitost" si na tomto webu k dnešnímu dni přečetlo 4750 lidí. Proč asi?

Naše město se od začátku nového tisíciletí opravdu zcela zásadně změnilo k lepšímu a jenom hlupák to nepřizná. Zásluhu na tom měli všichni, kteří město v té době vedli. Každý udělal co mohl a k čemu dostal příležitost. Zásadní zásluhu na tom má využití dotací všeho druhu, které se tady podařilo využít zcela výjimečně. Bylo jich jistě za stamiliony korun, to mohu pouze odhadnout. Kyjov a Hodonín jsme v tomto asi nechali za sebou.

A přestože všechny strany, či koalice usilují ve volbách o to, aby radnici na následující čtyři roky ovládli a myslí si, že budou lepší než ti druzí, podstatné to nakonec není.

Tím podstatným totiž je, aby se městu i nadále dařilo tak, jako doposud a jeho občané zde žili spokojeně po všech stránkách. Nejen aby chodili po nových náměstích a chodnících, ale aby také věděli, že je tady také někdo, kdo má porozumění pro jejich menší i větší starosti a trápení a taky snahu jim v tom pomoci.

A tak přeji všem veselanům šťastnou ruku při letošních komunálních volbách.


Ve Veselí nad Moravou, 2.října 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld