Očima zastupitele – únor 2022

Občane mrzni!

Litoval jsem v pátek 28. ledna dopoledne upřímně lidi, kteří čekali před testovaci buňkou postavenou u pošty. Stálo jich tam v rozestupech kolem dvaceti.

Bylo sice nad nulou, ale od rána foukal silný ostrý vítr, který lezl pěkně pod kůži. Ti čekající lidé si nepomohou, testování musí absolvovat a tak jim nezbývá, než tu frontu na desítky minut, možná i více než hodinu vystát.

Divil jsem se hned od chvíle, kdy to testovací zařízení u pošty (druhé stojí na parkovišti proti Kauflandu a otevřeno bude až v únoru) zahájilo činnost, že se to v tomto ročním období, tímto způsobem někdo odváží provozovat. V pátek večer jsem zavolal paní, která centrum u pošty provozuje a probral s ní celou tu nedůstojnou situaci pro zájemce o testování.

Od ní a následně i od Okresní hygienické stanice jsem se dověděl, že by to bylo možné řešit tak, aby lidé nemuseli trpět zimou a větrem. V Uherském Hradišti jsou čtyři testovací centra, z toho tři z nich jsou ve vnitřních, vytápěných prostorách.

Aby tomu tak bylo i ve Veselí, musel by někdo kompetentní na radnici mít pro tuto situaci porozumění a hlavně zájem pro své občany něco udělat a najít pro tento účel alespoň trochu důstojné prostory. Je volné celé přízemí kulturního domu, jsou volné prostory v kině (vstup),  možná by se dala domluvit i Sokolovna. Vše samozřejmě za dodržení hygienou nařízených podmínek.

Prochladnout a onemocnět při čekání na testování asi nebude v ničím zájmu. Prozatím však radnice svým nezájmem vzkazuje: „Občane mrzni!“, nás to nezajímá! .

Včera (31.ledna 2022) se tvořily fronty od rána. Odpoledne se čekalo za větru a deště

Parkuj, kde se dá!

Parkování se stává největším problémem města, prozatím bohužel bez patřičné pozornosti jeho vedení. Zato za velké pozornosti městské policie, která je k ostrému sledování placených parkovišť úkolována. Městu v jeho centru chybí velkokapacitní parkoviště, které by problém z velké části vyřešilo.

Prakticky jediné místo, které je pro tento účel k dispozici, je prostor mezi právě zastavovanou bývalou tržnicí a sídlištěm Chaloupky. Na webu města se nedávno objevila prezentace první etapy revitalizace tohoto prostoru, včetně její vizualizace.

Napočítal jsem v ní nějakých 60 parkovacích míst. Může to stačit pro nové majitele bytů v Rezidenci Tržnice (celkem 65 bytů + nebytové prostory), kteří mají u svých bytů nárok na pouhé jedno parkovací místo a obyvatele sídliště Chaloupky, kde je celkem 424 bytů? Tyto byty mají nyní k dispozici kolem 120 regulérních parkovacích míst. A jak je známo, jedno parkovací stání pro jeden byt již v dnešní době nestačí. Každý jistě dopočítá, že to ani zdaleka nestačí. Bez parkovišť obchodů Lidl a Billa by Chaloupkáři vůbec neměli šanci, svá auta někam, alespoň trochu přijatelně odstavit. A nejinak tomu zřejmě bude i nadále, tedy po prezentované úpravě. 

Na „Úpravu veřejného prostoru mezi Rezidencí Tržnice a sídlištěm Chaloupky“, jak je tato investiční akce nazvána je sice hezké "zelené" podívání, ale obyvatelům Chaloupek i všem ostatním, kteří potřebují svá auta někam zaparkovat, nepřináší řešení pro ně zásadního problému : „Kam s ním?“

Jeho neřešení je pouze zavíráním očí před realitou, která každodenně ztěžuje život mnoha občanům města. Auta, ať už se nám to líbí, nebo ne, zatím patří neoddělitelně k životnímu standardu téměř všech lidí. A podceňování, nebo přehlížení jejich potřeb nesvědčí o správném chápání urbanismu. Všem líbivým a pokrokářským teoriím navzdory!


Veselí nad Moravou, 1.února 2022

Autor článku : Vilém Reichsfeld