Očima zastupitele - září 2022

Poslední zasedání zastupitelstva

se konalo netradičně ve čtvrtek, 1.září 2022. Program jednání nebyl nabitý, neobsahoval kontroverzní body, a tak to „odsýpalo“. 

Větší, ale zato poučné a potřebné zdržení způsobil pouze výklad ředitele a náměstka firmy Vodovody a kanalizace Hodonín, který se týkal nedávné velké poruchy na  vodovodním přivaděči do vodojemu Dražky ve Vnorovech. Rozsah i příčina té závady byly vskutku výjimečné, a tak postihla výpadkem zásobování vodou obce Veselí nad Moravou, Vnorovy, Tvarožnou Lhotu, Strážnici, Petrov, Sudoměřice a Radějov.

Porucha to sice byla svým dopadem obrovská, ale dobou trvání nijak neohrozila fungování nás, občanů. Řekl bych, že pouze zhoršila náš navyklý komfort a připomněla nám, jak jsme v našem blahobytu zhýčkaní a zranitelní.

Porucha byla šikovnými montéry co nejrychleji odstraněna a vše zase funguje k naší spokojenosti.  

Kdo z občanů tady vlastně ví, odkud máme vodu, jak se k nám dostane a jak celý systém zásobování vodou funguje? Pro nové vedení města, které vzejde z blížících se voleb, námět pro zajímavý článek ve Veselských listech.​​​​​​​

Další aspekt, který mě u toho napadá, je naprosto chybějící zázemí pro takové případy, které by zajistilo náhradní zásobení obyvatel vodou. VaK nemůže mít připraveny desítky a možná stovky cisteren, které by jej zajistily. Na případy takových výpadků, samozřejmě dlouhodobějších, kdysi také materiálně (cisterny), pamatoval systém Civilní obrany státu a jeho sklady. Jak je tomu dnes, mně není známo. Mám však značné pochybnosti o tom, že jsme připraveni. 

Zastupitelstvo tedy proběhlo hladce a bez konfliktů Pokud měl někdo něco na mysli, uložil si bobříka mlčení, jak se na poslední setkání zastupitelů sluší a patří.

Taková klidná zastupitelstva bychom si asi všichni přáli i v budoucnosti. Schází k tomu naplnění jediného předpokladu. Totiž toho, aby k dění ve městě, zejména tomu investičnímu, a utváření jeho podoby, byli přizváni všichni, kteří o to mají zájem, aby se k němu mohli vyjádřit a ovlivnit jej. A také to, aby záležitosti, které jsou od svého počátku sporné, byly projednány předem, tedy ještě předtím, než se o nich jedná v zastupitelstvu. Toť vše, aniž bych to chtěl dále rozebírat.

Na závěr starosta konstatoval, že všichni dosavadní zastupitelé figurují na postech kandidátek aktuálních, a všechny přítomné (nejen zastupitele) pozval ke vkusnému a přiměřenému pohoštění do atria budovy, čemuž přálo i akurátní počasí.

Důstojný závěr volebního období, lze s klidem konstatovat.

Necelý měsíc před volbami do obecních zastupitelstev se Veselský veřejný prostor i média zaplňují stranickou reklamou místní předvolební kampaně. Jedna z volebních stran svou megalomanskou, zde dosud nevídanou předvolební propagací přebíjí všechny ostatní dohromady. Kolují dohady o tom, kdo to platí, a také, zda je ta platba vděkem za již poskytnuté nadstandardní služby. A v té souvislosti také o tom, zda taková, na zdejší poměry přemrštěná reklama u lidí nevyvolává kontroverze a spíše neodrazuje. Titěrná loga poiitických stran dnešní koalice (výjimkou je KDU-ČSL), která se na propagačních materiálech stydlivě krčí kdesi v koutku, jsou důkazem toho, že jejich zdejší zástupci nemají právě chuť, se s nimi nějak zvlášť nastrkovat. S ohledem na to, co dnes předvádí jejich předáci ve vládě, se tomu ani nedivím.

Letošní komunální volby se konají v době, která zřejmě ovlivní také její výsledky. Říká se sice, že celostátní politika ovlivňuje komunální volby jen minimálně, pokud vůbec, ale v podobné situaci se komunální volby ještě nikdy nekonaly.

Politická a ekonomická situace, které provází volby nastávající, je natolik vážná, a věci se mění tak překotně, že si nikdo netroufá odhadnout, co může následovat v příštích hodinách a dnech. ​​​​​​​

Všeobecné přání, ať to již volby ovlivní, či ne, je, aby naše chmury, obavy a strach z nadcházejícího zimního období byly zbytečné, a do našich myslí se vrátil klid a pohoda.

Přát všem kandidujícím stranám úspěch ve volbách je nesmysl, takže namísto toho přeji voličům, aby měli při výběru šťastnou ruku.

A hlavně, přijďte k volbám. Svobodný občan má volit! 


​​​​​​​Veselí nad Moravou, 6.září 2022

Autor článku : Vilém Reichsfeld