Optimismus vítězům vydrží do příštího průzkumu volebních preferencí 

Žádný z obou tipů týkajících se právě proběhách doplňovacích senátních voleb mně nevyšel. V obou případech jsem byl velký optimista. Ivo Valenta senátorské křeslo neobhájil, a to jsem si myslel, že to dá hned v 1.kole.    Novému senátorovi Josefu Bazalovi, který vyhrál o parník patří gratulace.

A ten druhý tip, týkající se volební účasti ve 2.kole senátorských voleb (můj tip 25%), ten zřejmě překonal nejčernější očekávání všech a proto se o něm v jinak údaji hýřícími médiích raději taktně mlčí. Zejména proto, že ve volbách do Senátu zvítězila na plné čáře opozice, které média fandí a uvedením té bídné účasti voličů by ten úspěch mohla hodně degradovat.

K čemu je instituce, která je natolik nepopulární, že ji přijde volit pouze každý sedmý oprávněný volič? Čím si vysvětlit ten nezájem občanů? Volební účast 16.74% je zahanbující výsledek. Svědčí zcela jednoznačně o tom, že lidé senát nemusí, považují jej za zbytečný a volby ignorují. Jen pro doplnění, volební účast při volbách do PSP ČR v roce 2017 byla 60,84%, tedy téměř 4x větší.

                                                                   Volební model provedený v září 2020

Ale na druhou stranu, v roce 2016 přišlo při stejné příležitosti, tedy volbám do Senátu k urnám voličů ještě méně, pouhých 15,38%. Letos je to tedy lepší, než to bylo. I tak se dá hodnotit neúspěch.

Petr Fiala je nyní přesvědčen, že nadešla jeho hvězdná hodina a od teď už se bude vyvíjet všechno ve prospěch ODS. A tak by to vlastně od Rakušana, šéfa STANu byla nehorázná drzost nahradit v čele Senátu Vystrčila, který národu narovnal páteř, nějakým STANařem.

Povolební euforie z úspěchu opozičních stran se snaží některé z nich (ODS, TOP09, KDU_ČSL) umocnit ještě bušením do vlády a speciálně Babiše v souvislosti se současnou neblahou, až zlověstnou situací s koranavirovou epidemií a poukazují na její selhání.  Docela by mě zajímalo, kterou zemi a její vládu by nám mohli jmenovat jako v tomto směru úspěšnou. 

Tohle prohlásil Petr Fiala 21.srpna 2020 v rozhovoru  pro medium Forum 24

„Společně vás žádáme: dodržujte doporučená opatření proti pandemii, abychom situaci zvládli.“ ​​​​​​​

A toto prohlášení  je z 10. října 2020. Tento názorový veletoč je dílem "budoucího" premiéra, který obviňuje vládu z toho, že nemá plán a stále mění názory.

Slova o nezvládání epidemie a stálých změnách názorů vedení státu v čele s Babišem na opatření při jejím řešení umocňují dojem koaličního debaklu v Senátních i krajských volbách (tam mimo ANO2011, které je sice vyhrálo, ale výsledek dobře nezúročilo).

Lídr ODS Petr Fiala i jeho kumpáni z TOP09 a KDU-ČSL  táhnou se sebejistým úsměvem vstříc volebnímu vítězství v parlamentních volbách 2021.

Počkáme si, jestli jim ten optimismus vydrží i po příštím průzkumu volebních preferencí. A naopak, jestli se alespoň náznak úsměvu a optimismu nemihne ve tvářích těch stran, které si při posledních volbách sáhly až na ono pomyslné dno. 

Jednou nahoře, jednou dole. Na jaře vítězové, na podzim poražení. To je zásadní a potřebné poučení z toho, co dnes všichni s epidemií prožíváme, z čeho máme obavy a čemu se tak neradi přizpůsobujeme s naprosto hloupým zdůvodněním, že jde o omezování demokracie. Nejsme pány světa, přes všechny vymoženosti, které máme k dispozici. A nikdy jimi naštěstí ani nebudeme. Média se mohou ztrhat ve svých nekonečných depresívních komentářích a poučování, které je nic nestojí. Na lidi už je toho trochu moc, odevšad se na ně valí pouze negativismus a beznaděj.  Média, desítky "odborníků" a řevniví politici prahnoucí po moci jsou ti první, kteří mají vinu na tom, v čem dnes žijeme. Ve vrcholící virové epidemii a odporném politickém bahně. Všem, kteří za to mohou evidentně chybí to, co je vlastní prostým lidem. Zdravý rozum a pokora.


Ve Veselí nad Moravou, 12.října 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld