Petr, Greta a Mikuláš

Petr Kolář

Dodatečně, až nyní, v pondělí 9. 12. večer, po právě skončeném zastupitelstvu, přidávám do hotového článku ještě jedno jméno a s ním i první odstavec článku. Jméno jeho hlavního aktéra, veselského starosty. Alespoň v krátkosti se o něm v souvislosti se zastupitelstvem a nejen s ním zmínit musím. 

Nebyl evidentně v pohodě, a již zase se tam dvakrát neudržel a ztratil nervy. Samozřejmě v souvislosti se mnou. Poprvé, když jsem si dovolil mít zcela konkrétní technické připomínky a náměty v souvislosti se záměrem rekonstruovat zdejší kino. Složitá věc, která se předkládá zastupitelům k posouzení, aniž by o té problematice byli alespoň zhruba informováni. Kino jsem jako zaměstnanec Hutního projektu kdysi projektoval, problematika mě zajímá a tak jsem se do ní alespoň na zastupitelstvu snažil proniknout, když už o tom mám hlasovat. Chyba a záměr starosty. Seznámeni jsou totiž pouze vyvolení. Opozice a občané města nemají do věcí co mluvit a bohužel, na městě je to i hodně vidět. Pan starosta na mé pochybnosti a sdělení, že se i jako stavař v té problematice trochu ztrácím reagoval podrážděným výrokem, že by ode mě ani nic jiného nečekal. Nato jsem mu již mimo záznam sdělil, že je jízlivý. No a na úplný závěr zastupitelstva se loučil s přáním všeho dobrého a krásného na konec starého i v novém roce a zval na raut. Na mě pak vztáhl poznámku o udávání, která se týká velkého problému s koupí tržnice, který vedení města díky mně má. Pan starosta, jako zdatný právník s doktorátem na začátku volebního období všem rozdal literaturu týkající se správného výkonu mandátu zastupitele a prohání zastupitele po školeních. Všichni zastupitelé skládali také tento zastupitelský slib : "Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu obce a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky."

Zdá se ale, že ten, kdo zákony nedodržuje, na zájem obce a jejích občanů nemyslí a ve svém zbytnělém egu to snad již ani nepovažuje za nutné, je právě pan starosta Kolář. Problém se týká celé rady a svezou se s ním bohužel i lidé, kterých si vážím. Nicméně i oni "dostali literaturu" a mají snad alespoň trochu selského rozumu, aby poznali, kdy je třeba zatáhnout za brzdu. Jestli se zamyslí také nad tím, kdo je do problémů zatáhl, to již ponechám na nich samotných.

Někdy si říkám, co je to za lidi (ano, myslím tím zejména starostu Koláře), kteří mají sami, jak se říká "máslo na hlavě", jejich negativní stránky se z jakési lidské zdrženlivosti, či ohleduplnosti nevzpomínají a oni sami pak v sobě nemají ani tolik sociální inteligence a chochmesu, aby drželi hubu a nenaváželi se do svých oponentů, kteří mají z principu věci, jako opozice právo na jejich konstruktivní a věcnou kritiku.

Že nebude nálada zcela uvolněná jsem musel konstatovat již při příchodu do sálu. Na chodbě stála Evelína Jochová a na můj dvojitý pozdrav, "dobrý den a ahoj", obrácena zády ke mně téměř nereagovala. Zřejmě v souvislosti s výše zmíněným děním a možná i s článkem o mladém Novotném, ( který prý nově, v příští vládě, již bude sestavovat Petr Fiala, bude ministrem). Byla asi pěkně nakvašená, ale ani u ní žádné překvapení. Zkyslých ksichtů ale bylo na zastupitelstvu více. Hlavně v řadě předsednictva. To už není poznatek můj, ale kolegů. Kolegů z opozice.

Greta Thunberg

Pondělí, 23.září 2019. „Klíčový“ klimatický summit OSN začíná. „Nechci líbivá slova, ale činy“, naléhá šéf OSN António Guterres. Nedávno se dozvěděl od Grety a její družiny, že svět se žene do klimatické záhuby. Asi si seděl roky na uších. Teď chytl směr od adolescentní holky a snaží se pokrytecky naskočit jako velký muž klimatického hnutí do rozjetého vlaku. Šéf organizace, která nikdy nic nevyřešila, ničemu nepomohla, je s prominutím na dvě věci, které nebudu jmenovat. Profláknutá, pokrytecká, rasistická organizace.

Neslýchávali jsme podobná slova z úst našich milovaných stranických představitelů a papalášů na úvod stranických sjezdů? Když se v SSSR něco pohnulo ke změně a papaláš měl strach, že by to nechytl od začátku, že by nebyl dost progresívní a pokrokový a zmizel by proto ze scény?

16letá retardovaná dívka probudila svět k činu. Všichni se najednou probudili, mesiáš je tady, spěchejme jej následovat, má návod jak to udělat, abychom neskončili špatně. Pokud možno, ihned.

To co předvedla vyškolená Greta ve svém projevu v budově OSN si nezadá s tím nejhorším, co známe z dějin Třetí říše. Scéna jako z hororu o ďáblem posedlé dívce, těsně před příchodem vymítače. Šílená inscenace, která pasuje k naší době jako ulitá. Potlesk sklidila od otrlých pokrytců, kteří její emotivní projev brali pouze jako vytržení z nudy úmorných jednání. Jeden z názorů pod tímto videem : "Něco zničilo tomuto děvčátku dětství .... ale je jisté, že to nebyla žádná změna klimatu". Tohle je jedna strana mince.

A její druhá strana? Podívejte se na snahu slavné Grety, která by se tak strašně ráda setkala a předvedla s Donaldem Trumpem, který prochází zcela nevšímavě kolem ní. Ona přece měla být tím, na koho bude upřena pozornost všech. Jela kvůli tomu přes oceán s princem na karbonovém člunu za stovky milionů korun a nyní je tady někdo, komu nestojí ani za pohled a ona s tím nemůže nic dělat! Jaký obrovský kontrast mezi jejím nenávistným projevem, při kterém jí tleskali ti, které tak silně kritizovala a tou situací, kdy kolem ní procházel Trump se svou ochrankou, který zavítal krátce na summit. Bude vám jí líto. Tak o to stála a Trumpovi nestála ani za povšimnutí.​ 

Mikuláš Minář

Ve stejnou dobu jako Greta, osvícena géniem spasitele zachování budoucího života na naší krásné Zemi, přichází ze Žižkova český věrozvěst Milionů chvilek demokracie následován svými učedníky. Sesílá svému lidu své třicatero v papundeklových deskách s Maxipsem Fíkem, které má již od svého blahoslaveného dětství. Třicatero, které se má stát manuálem demokracie v pojetí ambiciózního snaživce bez životních zkušeností, zato s velkým egem a mocným patronem. Své představy o tom, co je dobré a co ne, co je pravda a co není, vydává za univerzálně platné a jeho pojetí demokracie mají sdílet všichni. Nepřipouští ani na chvíli, že by nemusel mít až tak úplně pravdu a stanovuje pravidla hry, přestože pro to nemá žádný demokratický mandát a jak se ukazuje, ani pověření od vyšší nesvětské moci. A žádný takový mandát mu nedává ani 300 tisíc jeho podporovatelů. Je to jen a pouze hlas ulice. Ten sice v demokracii své místo má také, ale bez rozhodné akce a výsledku se energie brzy vyčerpá a zmizí v propadlišti dějin. 

Protagonisté Minář, Babiš a Roll  při setkání 17.11.2018

Podobně, jako Gretě v sídle OSN i jemu zatím dopřávají sluchu také otrlí vůdci politických stran uvadající opozice, přestože musí při Minářových knížecích radách a poučování zažívat pocity nevolnosti, skřípat zuby a svírat pěsti v křeči niterného vzteku z vlastní bezmoci.

Osoba, kvůli které se toto všechno organizuje a odehrává, nereaguje na výzvy a ignoruje návrhy vůdce Chvilek, který by se s ní tak rád střetl, nejlépe ve světle ramp a mnoha televizních kamer. Jeho výřečnost je již proslulá, Babiše by v tomto jistě trumfl. Tento obor však ve zdejším politickém prostředí uvadá, protože lidé již mají po krk krasomluvců, kteří skončí řeč a nikdo neví, co chtěli říci, nebo při tom lhali. Babiš řečnit neumí, řekne pouze to, co má na srdci a na jazyku. Na rozdíl od Mináře však má v šuplíku zkušenosti, argumenty a čísla, které umí výborně využít. Podobně jako Trump ignoruje Gretu, ponechává také Babiš Mináře v nejistotě a v roli žadatele, kterému se nevěnuje patřičná pozornost. Babiš, vědom si své politické síly, oblíbenosti a podpory voličů zesměšňuje opozici za to, že se nechá poručníkovat nezkušeným mladíkem. Ten musí chtě nechtě pokračovat ve své nepromyšleně započaté anabázi, jejíž jednotlivé kroky jsou od sebe časově neúnosně vzdáleny. Dlouhá mezidobí mezi potlachy Chvilkařů na Letné musí být frustrující a jejich výsledkem je závěrečná produkce vyčpělých „angažovaných umělců a aktivistů“. Často taková, která je bohužel v přímém rozporu se slovy a požadavky vůdce Chvilkařů. Úsilí korunuje termínovaná výzva k Babišově demisi, na kterou pak Babiš okamžitě odpoví „Ani náhodou, jděte do voleb a poražte mě!“ Jak dlouho chce Minář tuhle únavnou hru táhnout? Na Babiše nemá Minář nic konkrétního a všechny jeho proklamace jsou nepodložené výkřiky do tmy. Pokud Minář ví, že má Babiš střet zájmů podle zákona, je jeho povinností podat podnět našim správním orgánům, aby toto podezření prověřily, případně to oznámit orgánům činným v trestném řízení. A pak čekat na výsledek.   

Středa 4.prosince 2019 byla pro Babiše na první pohled pohromou. Důvody jistě každý zná. Ze zimního spánku se probudili také Chvilkaři, kteří zavětřili příležitost a na dnešní den operativně svolali další demonstrace. Ve hře jsou také média hlavního proudu, která trvale slintají touhou po zničení Babiše. Politický uragán ze 4.prosince se změnil ve vánek, který utichá a  neposílí jej ani dnešní lokální vichr na Václaváku. Svatého Mikuláše bude o letošním prosinci v Praze dvakrát. Toho pravého, křesťanského by nám soudruzi nejraději zrušili a vnucují nám namísto něj neomarxistickou imitaci s krátkou záruční lhůtou. Nervozita opozičních stran vybičovaná marným naléháním na Babišovu rezignaci nebere konce a tak se opozice začíná požírat navzájem. ​​​​​​​


Ve Veselí nad Moravou, 10.prosince 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld