Povolební Dojmy

Začínám trochu hůř slyšet, přes den si rád zdřímnu, dojímám se u filmů, i to pedantství už není, jak bývalo, o libidu nemluvě. Ale nebolí mě klouby ani hlava, cítím se dobře a moc nezapomínám. Obzvlášť ne, když mně někdo dělá schválně zle. Nenávist je pro mě cizí pojem, naštvat se ale zato umím spravedlivě. A taky rychle odpouštět. Ale vždy záleží na okolnostech, jak říká Rick Harrison v oblíbeném a poučném seriálu "Pawn Stars" ("Mistři zastavárny").

Teď, po volbách se rozplynulo napětí s nimi spojené. Zmizela i moje starost s představením nové, již šesté knihy z krásné řady publikací o zdejší historii, památkách a lidech veřejnosti. Pány z radnice jsem přes veškeré předvolební hašteření na povolební nedělní představení knihy "Židovské rody ve Veselí nad Moravou" do modlitebny na Rybníček pozval, nedorazil však nikdo z nich. Asi už řešili, jak to bude s funkcemi v novém vedení radnice, nebo neskousli moje články a nepřenesli se přes to. Politik, i komunální by to ale umět měl!

Cimbálová muzika Capella, pod vedením pana Trávníčka byla opravdu vynikající.

Tyto knihy jsou obrovské dílo, oprávněně Dílo s velkým D. I vzhledem k tomu, co nás v tomto směru od Ladě Groše snad ještě očekává. Snad, nepíšu proto, že by k tomu nebylo nachystáno dostatek materiálu, ale proto, že je třeba to bez váhání využít. A tak apeluji i při této příležitosti na ty, kdo o tom rozhodují, aby tak učinili. Že si Laďa Groš zaslouží nejen uznání, ale i odměnu, snad zdůrazňovat nemusím, pro jistotu to ale připomínám.

Vím, že jsem tady před volbami dost "tlačil na pilu". Dost lidí to svou přízní při volbách ocenilo, protože to cítí zrovna jako já. Ale taky mám od bráchy zprávu, že někteří starší jedinci (třeba pan Formánek) se udiveně ptají, proč prý to píšu, když je tady všechno tak fenomenální. Stál přitom na chodníku, vedle něhož rostl půlmetrový plevel. Poté, nad ránem se mě na totéž ve snu ptal i Pavel Olejník. Ale protože to šlo pár hodin po sobě, určitě to mělo svoji psychickou podmíněnost a vazbu. Pavla jsem si zřejmě pouze zafixoval jako toho "bitkaře" TOPky, podobného, jako mají mančafty v NHL na "vyřizování" účtů se soupeři.

Píšu to tady všechno proto, že je to všeobecně zdravé a prospěšné. Může se stát, že to přeženu a vnesu do toho někdy příliš mnoho emocí a třeba i osobního zaujetí. Pan Pazderka to popisuje až příliš dramaticky, ale částečně má pravdu. Neberu se jako hlídač radnice, ale jako občan města, který má svůj názor, který si podepíše a předkládá jej veřejnosti jako alternativu. A ta má možnost se diskuze zúčastnit, stejně tak, jako pánové na radnici. Bohužel, učiní tak málokdo. Příčinu vidím v tom, že veřejnosti je to z velké části jedno, protože má jiné starosti, ale také proto, že se stále ještě, nebo už zase obává "nějakých" restrikcí, které ji mohou postihnout. Setkal jsem se s tím teď po volbách také u někoho, kdo je s nimi úzce spojen a ani se mi tomu postoji nechce věřit. Nemohu to ale dále konkretizovat. Začínám se bát, a to kvůli tomu, že se většina lidí bojí. A bohužel, snad čím dál víc. Někomu to ale možná vyhovuje.

Ještě pár dnů před volbami mně TOPka vrátila to webové pobuřování tím, že nám přímo před okna, jenom přes ulici, na bývalý Hadašův dům pověsila obrovský baner. Záměr mě otrávit, se jim podařil částečně. Musel jsem se na ty TOPlídry dívat pokaždé, když jsem otevíral žaluzie, nebo vyšel před barák. A pořídil jsem si s nimi taky fotku.

Náš člen, šikovný, úspěšný a vyhledávaný umělecký kovář Jirka Skřivánek si dovolil jako odborník oprávněně zpochybnit kvalitu provedení povrchu na oplocení parku, kterým se honosila předvolební propagace na TOP Facebooku. Já už tam nechodím, ale dostal prý za to dobrou nakládačku, co že si to dovoluje. Ale plot stejně odrásat ocelákem a natřít budou muset nechat.

Byla to opravdu vypjatá předvolební atmosféra, především mezi osobnostmi z TOP a Veselskou volbou. TOP a ANO přidaly jeden mandát, my dva. Ostatní buďto zůstali na svém, nebo ztratili.  Všichni si snad všimli, že SPD nezískala jeden mandát pouze proto, že jí chyběly hlasy pěti voličů.

Je to na pováženou, protože udělat ve sčítání 3762 hlasů chybu v rozsahu 0,13% se dá docela dobře předpokládat.

Nicméně volební vítězství stávající koalice uznávám bez výhrad a gratulace už odsud odešla. Teď si budeme muset počkat a pouze spoléhat na velkorysost vítězů při rozdělování míst ve výborech a komisích. Na to bych rád apeloval, zejména co se týká komisí se vztahem k rozvojovým a stavebním záměrům.


Ve Veselí nad Moravou, 11.října 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld