Prostá, možná hloupá a naivní otázka

Vnímá ještě někdo tu frašku a šílené divadlo, které se odehrává mezi Evropskou unií a Velkou Británií kvůli Brexitu? Zájímá to ještě někoho, natož aby se v tom všem vyznal?

Z hrdého Albionu, jaderné velmoci a země nad níž dříve nezapadalo slunce se stal strašák do zelí. Kolébka demokracie zmítaná vnitřními problémy se snaží vyprostit ze spárů EU poté, co její občané svobodně rozhodli o tom, že si chtějí vládnout a rozhodovat sami. Říkají, že nikdy nebyli celým srdcem členy Evropské unie.

Prostá, možná hloupá a naivní otázka : proč vlastně nezůstane ve vztahu EU a Velké Británie po Brexitu, tedy po vystoupení Velké Británie z EU volný pohyb osob, zboží a peněz tak, jako doposud? Proč se Británii a potažmo i celé zbývající EU záměrně připravují obrovské problémy? Myslíte si, že to tak má, nebo musí být? Že je v tom něco složitého, čemu nerozumíte, co nedovoluje nechat Britům ve vztahu k EU volný pohyb lidí, zboží, a financí? Že by byli v režimu Evropského hospodářského společenství (EHS) a pouze již neměli šéfy v Bruselu?

Je to jako v manželství, které se rozvádí. Když se chce, tak se ti, kteří se dříve měli rádi (a možná mají i nadále) domluví a rozejdou ve smíru a pohodě. Zůstanou pak přátelé i poté. Když se ale žárlivá strana rozhodne dělat problémy a kope jako umírající kobyla, nezbude té druhé nic jiného, než to rozseknout a ukončit bez dohody.

Bruselská nevěsta je nemocná. Je vzteklá, žárlí a nedá Britům nic zadarmo. Nedá se tedy nic dělat. Ženich Boris se trhne i tak a nevěstě zůstanou oči pro pláč. A k tomu ta nakažlivá nemoc, která se bude už jenom dál a dál zhoršovat, až jednoho dne odejde někdo další a pak zase další.

Škoda pro EU. Takový dobrý nápad a snad i začátek. Bruselští hlupáci to opět zkazili a rozsype se jim to pod rukama. Podívejte se na dosluhujícího šéfa Evropské komise. Potřebujete lepší důkaz úrovně tohoto spolku? Myslíte si, že nová šéfka bude poté, co v Německu téměř zlikvidovala armádu lepší?

Ačkoliv není Švýcarsko členskou zemí EU, jako stát v srdci Evropy je ekonomicky, politicky i společensky s EU úzce propojeno. Mezi Evropskou unií a Švýcarskem byla uzavřena dohoda o volném obchodu. Proč to nejde i s Velkou Británií? Oproti tomu ​Norsko v EU není, ale je součástí EHS. Je státem, který přijímá rozhodnutí z Bruselu, ale nemá šanci je ovlivnit. Je to ale pouze jeho svobodné rozhodnutí.

Z Evropské unie se díky neschopným a zbabělým byrokratům stal naprosto akce neschopný kolos na hliněných nohou, který bude brzo všem pouze pro srandu a každý si s ním díky jeho slabosti s prominutím „vytře zadek“. Podívejte se, jak s EU (a nakonec i s NATO) jedná Turecko, co si jeho vůdce může dovolit. Kdo z těch evropských politických chudáčků se mu postaví? Každý se třese, aby Erdogan nepustil do Evropy migranty, protože to by byl konec (nejen) EU.

Rusům se ze strany EU jen „výchovně“ prodlužují sankce, ale ti se dávno obrátili jinam a o Evropskou unii ztratili zájem. Všichni členové EU by už rádi vztahy obnovili, protože ví, že udělali hloupost, ale vlastní slabost jim nedovoluje, říct to na přímo.

Trumpovi je Evropa také pouze pro srandu. Číně se leze do zadku, Merkelová je tam každou chvíli, už se o tom v našich médiích ani nepíše. Ještě že máme v Praze chlapáky jako je primátor Hřib a starosta Prahy 6 Kolář, kteří drží válečnický úhel. Hlavně, že můžeme jako dokonalí demokraté všechny poučovat o lidských právech. K politickým procesům ve Španělsku, ve kterých byli k vysokým trestům odsouzeni katalánští politici však ochránci lidských práv pokrytecky mlčí.

EU je zlá a slabá. Dokud se nezmění a nebude velkorysá a silná, nebude nic pořádně fungovat a je jenom otázkou času, kdy se po zásluze rozpadne. A právem !

BJ - držíme palce !


Ve Veselí nad Moravou, 19.října 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld