Relikvie smrti

Tak se jmenuje poslední díl britské kultovní filmové ságy Harry Potter. Skončil v pátek 31.ledna 2020, 10minut před jedenáctou, tedy něco málo přes hodinu před půlnocí. Před půlnocí, která vejde do dějin Evropy, jako počátek změny. Tu téměř symbolickou časovou shodu tak Česká televize zcela jistě neplánovala, ale kouzlo nechtěného opět zafungovalo a jistě nejsem sám, kdo si to uvědomil.

Lord Voldemort včera hodinu před půlnocí zemřel a hodinu poté slavila většina Britů nadšeně odchod ze spolku, kterého už měli po 47 letech jejich členství v něm, až po krk. Kdo viděl skvělé a vtipné závěrečné vystoupení Nigela Farage v Evropském parlamentu a nenávistnou, záštiplnou reakci předsedající paní Mairead McGuinness na to, že si poslanci vytáhli britské vlaječky, aby tak vyjádřili své emoce o posledním dni svého působení v parlamentu EU, musí z toho vyvodit jediný závěr. Britové ví co dělají a ta důstojná paní to svou přízemní ubohostí v té historické chvíli jen potvrdila.  

A já Britům fandím a držím jim palce. Ale nezávidím jim, protože mají jiné vážné problémy, problémy, které my tady zatím nemáme. Díky Evropské unii je tady však mít brzy můžeme. Britové ukázali všem cestu k tomu, co se musí stát a také stane, pokud se Evropská unie nezmění. Miluji Evropu, nenávidím Evropskou unii, řekl Farage. Myslel tím to, co se za pár posledních let z Evropské unie stalo a proč je důvod nemít ji rád. Co se stalo díky skvěle placeným, ale hloupým a nadutým politikům ze skvělého projektu zaslouží jediné – opustit EU a jít si vlastní cestou. Spolu se všemi ostatnímí, kteří učiní to samé. Kdo si myslí, že Británie je jediná a poslední, mýlí se. Další, kdo už toho bude mít dost, se rozhodne jít její cestou a spustí buďto celkový rozklad Evropské unie, nebo její zásadní reformu. Možná to budou Poláci, možná Italové, nebo Dánové. Každý má své, ale všichni také společné důvody nesnášet dále aroganci a směr, kterým se EU ubírá.

Myslím, že s tím musí souhlasit každý, kdo vnímá její impotenci, byrokracii a nemohoucnost. Farage v projevu řekl, že populismus se stává populárním a já s ním plně souhlasím, protože je akční a doba si jej žádá.


Ve Veselí nad Moravou, v 1.den Britské nezávislosti, 1.února 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld