Reprezentační ples byl po dobrých letech pro mnohé zklamáním

Reprezentační ples města Veselí nad Moravou, pořádaný vedením města ve spolupráci s Veselským kulturním centrem dostál doposud svému názvu. Během let se stal skutečně prestižní akcí a vyvrcholením plesové sezóny ve městě. Výborný byl i nápad, zapojit do místa jeho konání také prostory Základní umělecké školy (vstupní prostor a hezký hudební sál) a rovněž prostory kina Morava, které nyní slouží veřejnosti jako KAFÉ v kině.

Konání plesu bohužel uškodila nedávno dokončená rekonstrukce kulturního domu. Malý sálek i předsálí v patře kulturáku měly své kouzlo a využití, které je nyní ztraceno. Vzniklé galerie v patře, po stranách sálu na první pohled skýtají zázemí „vyvoleným“, tedy vedení města, zastupitelům (ti však v drtivé většině ples nenavštěvují) a rovněž pozvaným hostům. Byl jsem tam letos jako zastupitel rovněž pozván, ale s díky jsem odmítl, protože tam se ples bohužel nekoná. Ten je dole v přízemí. A tak také většina z těch, kteří podle zasedacího pořádku měli být nahoře, byla vidět spíše v tom správném plesovém mumraji dole. 

Rád dám najevo, když se mně něco líbí a myslím, že to může bývalý starosta i se svou paní potvrdit, když jsem tak před pár léty v euforii z bezvadného zážitku před odchodem z plesu domů učinil.

Po včerejším plesu však bohužel musím konstatovat, že úroveň plesu oceňovaného a navštěvovaného rovněž přespolními včerejškem hodně ztratila. Hloupě a zbytečně.

Vstupenky na ples byly údajně vyprodány během čtyřiceti minut. A to přesto, že se jejich cena od loňska zvedla až o 50%. Tato skutečnost byla mezi účastníky plesu hojně předmětem kritiky, protože nikdo z nich bohužel nepocítil, že by za to nehorázné zdražení také něco obdržel. A tak byl často důvod zdražení za strany účastníků plesu komentován pouze jako vypočítavý kalkul pořadatelů, kteří ví, že se vstupenky vyprodají, i když budou dražší.

Nikomu z kritiků přitom jistě nejde o peníze samotné, ale o neomalenost, s jakou je to bezdůvodně činěno.

Mám rád hudbu bez rozdílu žánru, vyrůstal jsem s dechovkou Bartoše Všetuly i v cimbálovce učitele Kristoně, ale nechápu, stejně jako mnoho dalších, proč v sále kulturního domu hrála k tanci dechovka "Kumpánovi muzikanti", orchestr spíše koncertního ladění (kterému to někdy přesto docela ulítlo). A jistě to nebylo ani laciné. Střídala se se vždy kvalitním Radošovem. Je snad naše město nějaká malá vesnice, aby plesu kralovala dechovka a ještě tohoto typu? Proč nezůstalo u organizačního formátu plesu loňského a předešlých, kdy v sále dominoval, jak se patří větší taneční orchestr? Rozum nad tím zůstává stát. Dalším kritizovaným aspektem byla skutečnost, že hosté plesu zohlednili při koupi vstupenky požadavky na místa po zkušenostech z ustálených zvyklostí plesů minulých, kdy všichni věděli, kde se co hraje. Najednou tak včera seděla většina hostů u žánru muziky, u kterého si sedět nepřála.

 Fenomenální vzhledem i projevem - Rock and Roll Band "The 6 Fireballs"

Reputaci hudbě, ale hlavně plesu napravil naprosto výjimečný a fenomenální Rock and Roll Band "The 6 Fireballs", který přiměl i dost úctyhodně vyhlížejících a postarších párů k tomu, aby to na parketu „rozbalili“, prostě jak to na plese má být. V této souvislosti pak tolik nevadilo ani střídání s žákovským orchestrem Jarky Matuškové.  

Kavárna Kafé v kině tradičně na vysoké úrovni, tam se dá jedině chválit, včetně hudební produkce. Hořkou pachuť s již zmíněným omylem v hlavním sále kulturáku to ale neomlouvá.

Ale nezůstalo bohužel pouze u nedostatků s hudbou. Oproti minulým ročníkům plesu silně haprovalo organizační i zásobovací zázemí rautu v patře nad kavárnou, v knihovně i předsálí hudební školy. Stoly byly v lepším případě poloprázdné, vyjedené a při dotazu hostů po zásobení novým jídlem bylo odpovědí, že s masem mají pokud možno šetřit. Za tak vysoké vstupné by měl být součástí slušného rautu také dobře zásobený pult s nealko nápoji, či pivem. Nebo to stále finančně nevychází?

Dalším, často kritizovaným problémem bylo značné horko ve všech prostorách plesu, mimo kavárnu. Kulturní dům je přece čerstvě po rekonstrukci, ZUŠ je také moderní budova. Proč se tedy někdo nepostará o snesitelné klima? Funguje to vůbec?

Od mnoha lidí jsem zaslechl, že si příští rok rozhodně rozmyslí, jestli na tento ples půjdou.

Ve všech zmíněných souvislostech zůstává u mnoha návštěvníků plesu rozčarování z toho, proč se něco, co doposud velmi slušně a ke vší spokojenosti fungovalo, dostalo do kvalitativního úpadku, navíc ještě v kontextu se zásadním, z pohledu návštěvníků plesu ničím neopodstatněným zdražením vstupného. Ples města nemusí být prodělečný, ale aby se zvedala cena vstupenek pouze za účelem zvýšení příjmů města, považuji za nehorázné a nemravné.

Vysvětlení ze strany pořadatelů plesu by veřejnost jistě přivítala.


Ve Veselí nad Moravou, 3.února 2019

Autor článku : Vilém Reichsfeld