Rok 2024 – Moravský Písek, konečná.                                       Všichni přestupovat !

Tak vida, začíná se to hýbat. Sleduji na webu města úřední desku. Sem tam se na ní objevují dílčí úřední rozhodnutí týkající se hlavně drobných objektů na D55 v rajonu zdejšího stavebního úřadu. Rajská to hudba pro uši občana doposud dálnice ušetřeného slováckého zapadákova.

O krok blíže je stavba prvního úseku D55, který zasahuje na jižní Moravu. Ředitelství silnic a dálnic vybralo stavební firmu na práce mezi Starým Městem a Moravským Pískem na Hodonínsku, sděluje slibný název článku Hodonínského deníku „První úsek D55 do Moravského Písku: vybrali stavební firmu, začne se ještě letos“.

V roce 2024 prý má být hotovo a tak se můžeme těšit, že se alespoň trochu uleví na komunikaci I/55, která je hlavní veselskou dopravní tepnou s údajně až 11 000 denně po ní projíždějících aut. 

Budoucí křížení dálnice D55 a komunikace I/54 mezi Moravským Pískem a Bzencem. Bude to takhle v roce 2024?

I když tu úlevu je si dnes v souvislosti s dálnicí D55 končící mezi Moravským Pískem a Bzencem dost těžké představit. Kam asi pojedou auta, které z ní mezi těmi obcemi v tom roce 2024 sjedou? Samozřejmě jen v případě, že ten termín bude dodržen. Pojedou do Veselí nad Moravou a zde vyjedou z nového kruháče u moravního mostu směrem do Strážnice? Nebo do Bzence a pak u kasáren odbočí přes Bzenec-Přívoz také do Strážnice? Směrem na Kyjov asi ne, tento směr příliš nedává logistický smysl.

Takže pokud bude v roce 2024 dálnice až do Moravského Písku hotová, bude to na delší dobu konečná. A bude platit „Všichni přestupovat!“ Bude nutno z ní sjet na staré silnice zatěžující okolní obce, pro které se tím mnoho nezmění.

A co bude dál? Musím pochválit webové stránky ŘSD za opravdu velice dobře a vyčerpávajícím způsobem zpracované výhledy jejich budoucích akcí. Zde jsou ty, které se týkají dálnice D55 :

Úsek Moravský Písek-Bzenec. Více o tomto úseku zde

Úsek Bzenec - Bzenec-Přívoz. Více o tomto úseku zde

Úsek Bzenec-Přívoz - Rohatec. Více o tomto úseku zde

Úsek Rohatec - Lužice. Více o tomto úseku zde

Zcela zásadní pro nás bude stavba úseků Bzenec - Bzenec-Přívoz (uvedení do provozu 2030) a  Bzenec-Přívoz - Rohatec (uvedení do provozu 2031). Pak teprve bude dálnice D55 pro naše město něco řešit. Odvede totiž mimo něj tranzitní dopravu, což jsou převážně kamiony. Plánuje se, termíny se stanovují a voda teče. Ale poprvé od doby, co se mluví o dálnici D55 je na stole alespoň něco konkrétního a dokonce podrobného.

Když se tady psalo naposledy o problematice dopravy v souvislosti s D55, byla ještě státní kasa naší země vcelku v dobré kondici, dokonce jedné z nejlepších v EU. Za rok se to ale změnilo dost zásadně k horšímu, a tak je otázkou, jaký dopad to bude mít na financování silniční sítě. Za ty prachy, které ten koronavirus stál, a ještě stát bude, by se asi dala dostavět a opravit úplně celá! Škoda, vždycky do toho něco vleze. Buďto ekologové, nebo pandemie. Ale naděje jak se říká, umírá naposled. Možná, že se to za deset let potvrdí. 


Veselí nad Moravou, 13.dubna 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld