ŠEDESÁTÁ A SEDMDESÁTÁ LÉTA …DÍL 5.

Společenské a hudební dění ve Veselí koncem 70. a začátkem 80.let minulého století

​​​​​​​​​​​​​​Zlatá éra společenského a hudebního dění ve Veselí 

Přestože se již s děním částečně dostáváme na začátek let osmdesátých, ponechal jsem hlavní název celého článku stejný. I proto, že vše další se odehrálo v kontextu událostí a dění let sedmdesátých.

Chalupa Ivana Nováčka zvaného "Mejda" a rovněž chalupa Rostě Škodáka na Vrbovcích patřily k místům , kde se konaly příležitostné akce různého druhu. O zábavu zde nebyla nikdy nouze, ať se již jednalo o hudební vystoupení, recesi, nebo výpravy po okolí. Ivan Nováček byl výborným fotografem a hodně ze snímků zde uveřejněných pochází právě od něj. Rosťa Škodák často uváděl pořady a vystoupení umělců na veselských scénách.

První a možná doposud jediná veselská Country & Western kapela Eldorado vznikla v roce 1970. Jejími zakládajícími členy byli Evžen Lovecký (banjo), Antonín Gloza (basa), Dušan Šponar (kytara), Jiří Navrátil+ (kytara), Ivan Zábelka (mandolína), Pavel Dobrozemský+ a Jiři Rejman+ (housle). V sedmdesátých a osmdesátých letech se z její iniciativy podařilo uspořádat kolem deseti Country & Western přehlídek, které se konaly na kulturním domě. Záštitu nad nimi převzal III.MO SSM a úspěšné byly zejména velkou zásluhou jeho předsedy Jiřího Kučery zvaného Drobek, který byl u papalášů dobře zapsán, dovedl vše vyřídit a zajistit potřebné financování.

Ke všestranné činnosti patřily také výlety po republice a účast na různých akcích. Na snímku vlevo v popředí se o hřeben kopce opírá Ivan Mejda Nováček, zcela vzadu Ivoš Horký. Oba již před dlouhou dobou opustili tento svět. Občas osvěžili spolu s dalšími kamarády maloměstskou atmosféru pouliční recesí, třeba manifestační jízdou ulicemi města na koloběžkách.

Ve druhé polovině sedmdesátých let bylo MěNV rozhodnuto o stavbě sociálního a obslužného zázemí pro tehdy budované koupaliště. Zařízení mělo sloužit rovněž pro příležitostné kulturní a zábavní účely pod širým nebem. Investice byla budována z části v tzv. akci "Z", kdy zejména členové SSM se podíleli na výkopech a zhotovení základových konstrukcí, vlastní stavba pak byla dodána jako montovaná stavba dodavatelskou firmou. Své pojmenování "Komár" získala stavba po obrovském množství komárů, kteří obtěžovali budovatele této stavby. 

K zařízením svěřeným do rukou SSM byla rovněž chata "Babeta", která stávala poblíž tehdy ještě nevyužívaného Baťova kanálu v areálu dnešního přístaviště. Chata Babeta byla určena pro ubytování hostů městských a svazáckých orgánů, převážně však byla využívána k oslavám a vzhledem ke vhodnému zařízení i následným radovánkám. Chata Babeta (obrázek nahoře, zcela vpravo) byla jako zchátralá demontována při stavbě areálu TIRC koncem 90.let m.s., zařízení Komár pak v polovině desátých let 21.století, kdy již vykazovalo nefunkčnost a opotřebení. Během jeho funkce se v areálu Komár odehrálo mnoho čajů a tanečních zábav, zejména je nutno vzpomenout takzvané "Vzpomínkové večery" s kapelami, které ve Veselí hrávaly v 70. a 80. letech m.s. Jejich návštěvnost dosahovala až kolem 2 000 vzpomínajících.

Pokračování : 60. a 70.léta ...Díl 6./8


Veselí nad Moravou, 18.května 2021

Autor článku : Vilém Reichsfeld