Stávající starosta Miloš Kozumplík ve své funkci dobrovolně skončil.

Ve svém rozlučkovém editorialu v listopadových Veselských listech bilancuje a hodnotí mimo jiné také "kázeň" ve volební kampani. Sděluje : "Slušný přístup k volební kampani převedly i další volební strany (ČSSD, ANO, KSČM) ucházející se o vaši přízeň svými programy". Myslí tím ty strany, které se mimo vítěznou koalici (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) chovaly z jeho pohledu korektně a ukázněně. SPD kampaň neměla a ani ve volbách neuspěla.

Volební strana Veselská volba jejímž jsem lídrem a kterou pan starosta ve výčtu nezmiňuje, ta, která získala největší volební přírůstek ze všech, vedla ostrou volební kampaň a pochvalu pana starosty si tedy nezaslouží. Vedla ji z dobrých důvodů, které pochopilo a svým hlasem ocenilo dost voličů.

Prohráli jsme vážení všichni. To, že v Kozojídkách, na Suchově a v Hodoníně přišlo voličů ještě méně než tady, jak píše starosta nás těžko může utěšovat.V prvních dvou obcích totiž bylo již před volbami jasné, kdo je vyhraje, protože tam měli jen po jedné kandidátce. Hodonín je svým způsobem rovněž specifický a to vzhledem k době soudržnosti koalicí vzniklých volbami a toho, jak to působí na voliče.

Dovolím si předložit tento pohled na zdejší volební výsledky :


Ve Veselí je celkem                             9 315voličů

Z nich přišlo k volbám                        3 762 voličů = 40,43%

Koalice dostala hlasy celkem           2 024 voličů = 22% z celkového počtu voličů

Opozice dostala hlasy celkem         1 738 voličů = 19% z celkového počtu voličů

Rozdíl v počtu mezi oběma uskupeními je tedy 286 voličských hlasů.


K volebnímu vítězství stačí samozřejmě a bez diskuzí i tento rozdíl, to nikdo nezpochybňuje. Chci tím jen říct, že vítěz sice bere vše, ale měl by zohlednit také názory na věci veřejné, které mají ve volbách poražení a jejich voliči, kterých není o mnoho méně, než těch, kteří volili vítěze. Jinak se bude prohlubovat nechuť občanů k volbám chodit. S argumentem "proč jít volit, když se stejně nic nezmění" se bohužel nedá polemizovat, ale dobrý komunální politik by se nad tím měl zamyslet.

Miloš Kozumplík je určitě slušný chlap a mohl být dobrým starostou. Měl by si ale odpustit vrchnostenské manýry, které občas čiší z jeho projevu. Třeba i ten, že si dovoluje v oficiálním médiu města subjektivně hodnotit, kdo měl slušný přístup k volební kampani a kdo potažmo ne. Za koho se považuje?

Nemohu si slušný přístup (hodnoceno z pohledu starosty) zachovat, pokud se v mém městě a městě všech, kteří to vidí a cítí stejně dějí takové věci, které byly obsaženy ve volebním materiálu "Chcete, aby dál škodili městu?".

Jsem přesvědčen o tom, že dobrým starostou nemohu být :

  • pokud jako dobrý stavební inženýr dopustím takový urbanistický debakl, který se odehrál na Náměstí 24.dubna,
  • pokud v podobném duchu dopadne další a sice hlavní veselský centrální prostor, náměstí Míru,
  • pokud 8 let nehnu prstem pro to, abych alespoň začal řešit největší problém města, kterým je doprava,
  • pokud zavírám bez vážného důvodu rodiči, dětmi i učiteli milovanou školičku v Milokošti,
  • pokud jsem se podílel na tom, že moje město přišlo o svůj zámek a vedu město v době, kdy se za mého přispění nadobro zničily vztahy mezi jeho majiteli a městem.

To je mnoho vážných důvodů, proč nemůže starosta spokojeně a s dobrým pocitem opustit svůj úřad a ještě o sobě sebestředně napsat "Král by možná vyřešil více". Já k tomu jen dodávám, "Sedlák by určitě vyřešil lépe".

Ještě douška k tomu poslednímu bodu týkajícímu se zámku.  Odkazuji na aktuální článek v Hodonínském deníku z 2.11.2018 pod názvem "Exekutor si posvítil na zámek ve Veselí. Vedení města chce spolupracovat" (http://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/exekutor-si-posvitil-na-zamek-ve-veseli-vedeni-mesta-chce-spolupracovat-20181102.html) a cituji z něj :

"Jinak chce nové vedení města podle mluvčího s vlastníkem zámku spolupracovat. „A podpořit v maximální míře co nejrychlejší zahájení rekonstrukce,“ doplnil Zbořil."

Kdo sledoval nedávno kauzu zámek na tomto webu, musí si nutně pomyslet, že na radnici se buďto někdo zbláznil, dělá si z nás srandu, nebo mu "teče do bot".

Co je správně, se dozvíme jistě brzy.


Ve Veselí nad Moravou, 4.listopadu 2018


Autor článku : Vilém Reichsfeld