Tibetská vlajka na veselské radnici

Jako každý měsíc, tak i koncem března přišly do schránky Veselské listy. Vždy se do nich s chutí začtu, jelikož se dozvím spoustu novinek o dění v našem Veselí. Různé rozhovory, plánované akce atd. V dubnových listech mne zaujal článek o každoročním vyvěšování tibetské vlajky. Náhoda tomu chtěla, že jsem před nedávnem mluvil se svým dlouholetým přítelem, dnes již Čechošvýcarem Arno Hajkem, který tuto himálajskou zemi před pár lety navštívil a procestoval. Vyprávěl mně o svých zážitcích, ale nejvíce mě zaujal jeho postřeh, kdy při rozhovorech s tamními obyvateli zjistil skutečnost, že jejich valná část ty takzvané „čínské okupanty“ nepovažuje za nepřátele, ale naopak, jejich příchod do země a přítomnost zde vítají. Čína totiž po svém vpádu přinesla pokrok do té doby neznámý a odstranila krutý, nábožensko-feudální režim, který jako poslední v celém světě v této odlehlé horské zemi vládl.

Chrám Potála ve Lhase

Tato pro mě překvapivá informace byla v zásadním rozporu s tím, co na nás oficiální média a část politiků každoročně při této příležitosti chrlí. O věci jsem později v souvislostech více uvažoval a vzpomněl si například na to, že továrna na výrobu letadel v nedalekých Kunovicích, která patří Rusům, zde vyrábí a dodává své úspěšné stroje mimo jiné, také do zmíněné Číny. Nejedná se o žádnou montovnu, ale o podnik s výrobkem, který má vysokou přidanou hodnotu a také vlastní vývoj. Firma zaměstnává stovky kvalifikovaných lidí. Obchoduje tedy také se zemí, kterou z jakýchsi nám vnucených pohnutek obviňujeme z porušování lidských práv v Tibetu. A zde, v našem městě vyvěšujeme tibetskou vlajku, která má být připomínkou pošlapávání lidských práv. Přitom tomu tak ve skutečnosti není a sami občané Tibetu to vidí jinak. Pozastavuji se nad tím, proč všem, kteří vyvěšují tyto vlajky nevadí jejich pokrytectví. Jsme ve strukturách paktu NATO, který soustavně porušuje mezinárodní právo. Buďto pakt sám, nebo jeho členové bez mandátu OSN napadají cizí země, bombardují a zabíjí jejich obyvatele, včetně dětí. Pominu-li protiprávnost takového jednání všeobecně, vyžíráme si následky těchto činů v uprchlických krizích a mezinárodním terorizmu. Výsledkem toho všeho je krizová situace, ve které se dnes nachází prakticky celá Evropa.   

Jako občan tohoto města, Veselan s aktem vyvěšování tibetské vlajky nesouhlasím a jsem toho názoru, že radní by se mohli zeptat na názor v této věci také obyčejných lidí.


Ve Veselí nad Moravou, 4.dubna 2019

Autor článku : Jiří Skřivánek