TOP 09 Společně pro Veselí. opravdu?

Obrovská sledovanost příspěvku paní Jany Procházkové (1305 náhledů za první tři dny), podobně jako u článku Rekonstrukce náměstí Míru - promarněná příležitost (dosud 4515 zobrazení) zcela jasně dokazuje, čím město žije a jaké problémy trápí jeho občany. Další v pořadí je článek o zdejší dopravě. Proč jsou některé články vyhledávány podstatně více, než jiné, by nám asi odborně vysvětlili sociologové. Já pro to mám jediné vysvětlení a to se jmenuje doporučení. Článek se líbí, souhlasím s ním a tak jej doporučím dalším lidem. Prostě se to, jak se říká, rozkřikne. Možností, jak to poslat dál, je dostatek.

Ale vraťme se k článku paní Procházkové. Obsahuje postřehy a fakta, která nejsou vedením města vnímána jako důležitá, nebo jsou jím ignorována. Vedení města totiž ve svém budovatelském zápalu úplně zapomnělo, že starosti obyčejných lidí nejsou jen nové cyklostezky, chodníky a sportovní zařízení, ale také jeho všeobecná funkčnost, vzhled a udržovanost, které pak tvoří spokojenost jeho občanů.

To obyčejné lidské postěžování si, které dojde sluchu vrchnosti a ta se postará o řešení a zpětnou vazbu. Ta drobná, každodenní práce, která činí život ve městě příjemnějším.

Tady radnice nereaguje ani na problémy  rázu zásadnějšího, třeba ty s likvidací odpadů.

Bouchání se v prsa, jak to činí volební strana s předlouhým názvem "Společně pro Veselí - veselská TOP 09 a nezávislé osobnosti" - facebook a zdůrazňování, jací jsme to kabrňáci, jak jsme ušetřili, vyřešili, zařídili, jak už se zase mladí vrací do Veselí jsou jen obecná a někdy i pokrytecká konstatování.

kde ?  " Parkovací plochy při ul. Rumunská u přestupního terminálu Veselí nad Moravou"

kdo? Pan Jaroslav Kozumplík, podnikatel ve stavebnictví, osobnost, kandidát volební strany TOP 09

Někdo má tu moc

Pánové z vedení města podpořeni svou koalicí, před léty bez mrknutí oka a přes protesty opozice  zrušili LSPP (Lékařskou službu první pomoci). Stála ročně 1,3 milionu Kč. Zrušili kvůli pár penězům také školu v Milokošti. Tak, i toto jsou ty občanům představované úspory. Milokošťanům zbyla kaple a hřbitov.   

Město tady není od toho, aby finance šetřilo, ale aby je smysluplně a pro blaho svých občanů vydávalo. A o tom se tady dá opodstatněně pochybovat.

Chybí ochota dát peníze pro financování sportu. Toto byl bohužel na radnici problém vždycky. Město má obrovské příjmy z hazardních her. V roce 2016 to bylo 10,2 milionu korun, v roce 2017 již 15,7 milionu korun. Letošek nebude horší. Ptám se, přes veškerou samochválu, kterou TOP 09 značně trpí, proč se nedá sportovcům opravdu tolik, kolik skutečně potřebují. Proč radnice nezruší byrokratický systém grantů, který prosadil místostarosta Kolář a jednoduše se neproplácí přezkoumané náklady na provoz (faktury) a nepřispěje na další účely? Zdá se, že někomu dělá dobře a opájí se mocí, když zástupci klubů přichází poníženě škemrat o peníze.

Sedm veselských divů světa

Stávající zastupitelka a druhá v pořadí na kandidátní listině Společně pro Veselí - veselská TOP 09 a nezávislé osobnosti MUDr.Eva Bezděková se v posledních Veselských listech rozepisuje v článku nazvaném "Zkušenosti rozhodují" o svém vztahu k našemu městu. Zmiňuje se, nechápu vlastně ani proč o tom, že si pamatuje i "sedm veselských divů světa". Snad by je dovedla ještě vyjmenovat. Pro připomenutí, tady jsou :


  • hřbitov, na kterém se nikdy nepohřbívalo (kvůli vysoké spodní vodě, byl vlevo u silnice do Blatnice, dnes recyklace zemin a kameniva)
  • komín, ze kterého se nekouřilo (komín bývalé kotelny v Chaloupkách, dlouho mimo činnost)
  • koupaliště, ve kterém se dlouho nekoupalo (dnes sanovaný velký bazén koupaliště)
  • lávka přes železnici, po které se léta nechodilo (kvůli havarijnímu stavu byla dlouhodobě uzavřena a pak demontována))
  • semafor, který neblikal a nikdy neřídil dopravu (křižovatka I/55 a I/54 do Mor.Písku)
  • kino, v němž se nepromítalo (dnešní kino, při jehož stavbě se vyskytly vážné statické problémy a zahájení provozu tak bylo hodně oddáleno)
  • socha Klementa Gottwalda, která nikdy nebyla umístěna na podstavec (před kinem)


Ty jmenované pocházely z doby budování socialismu a jsou již dnes naštěstí minulostí. Ale rozmohl se nám tady takový nešvar (řečeno slovy Evy Holubové z filmu Pelíšky). Vznikají nám zde, zásluhou MUDr.Bezděkové i ostatních koaličních budovatelů totiž divy nové. Tak například lavičky a nerezové židle s kapacitou 250osob, na kterých nikdo nesedává, či světový rekord v počtu jednotlivých trávníkových ploch (či spíše plošek) na jednom akru - ano hovořím o Náměstí Míru.

Dále se paní doktorka v článku zmiňuje o tom, že se "podařilo ve Veselí, Zarazicích i Milokošti řadu úspěšných projektů. Tohle určitě nikdo nebude rozporovat, ale chválit. Potíž je v tom, že jste totálně zmrvili zástavbu Náměstí 24.dubna a rekonstrukci Náměstí Míru a to totálně přebíjí vše dobré, co jste udělali a co se podařilo. Bohužel.

To je jádro pudla, příčina vzteku a naštvanosti mnoha veselanů, kteří to nemohou a ani nechtějí skousnout, protože mají své město rádi.

O rekonstrukci náměstí Míru se v příspěvku paní Procházkové hovoří rovněž. Bohužel ne v superlativech, ale velmi kriticky. Ani ona, která žije v Uherském Hradišti nepochopila genialitu a božský záměr jeho tvůrců z radnice, kteří nestáli o podnětné připomínky občanstva a zřejmě i nadále trpí představou o své výjimečnosti.

Bartolomějské náměstí si toto vedení radnice připsat nemůže, rekonstruovali jej jejich předchůdci. A třetí veselské náměstí, Náměstí 24.dubna tvoří s Náměstím Míru smutnou dvojici ostudného selhání a silového prosazení, přes zásadní nesouhlas opozice při jejich schvalování. V hlavách některých lidí prostě díky jejich egu neblikají varovné lampy ani při tak kontroverzních a zásadních záměrech, jako jsou tato dvě náměstí. Výsledky tomu pak odpovídají!


Ve Veselí nad Moravou, 28.srpna 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld