Uhodila škaredá hodina

V půlnočním království je zpěv zakázán. A bude hůř!

Jděte lidi volit, je to vaše občanské právo. Nadávat na výsledky voleb má právo pouze ten, kdo volil. Ale jenom chvilku. Pak nezbývá, než se s výsledkem voleb smířit a akceptovat jej. Taková je demokracie.

A po volbách, v sobotu a neděli potom hurá na hody, které jsou letos trochu jiné, než v jiných letech. V neděli máte poslední možnost si zazpívat, protože od pondělka je v Prymulově Půlnočním království na dlouho zpěv zapovězen.

Země krále Miroslava existuje bohužel pouze v pohádce a nám nezbývá, než se potěšit alespoň u ní. K tomu ty pohádky totiž jsou.

Beru současnou plagu, která trápí svět vážně, neúčastním se diskuzí na toto téma a dodržuji to, co rozhodne vláda. Uvědomuji si ale také, že tak, jako v mnoha ostatních jiných rozhodnutích, může se vláda mýlit i zde.            A mýlily se i předchozí vlády a budou se mýlit i vlády příští. Ale někdo ten cirkus prostě řídit musí. Je to právě ten, kdo vyhrál poslední volby.

Ti, co na jaře křičeli, že se s opatřeními proti koronaviru šahá na demokracii a ubírá občanských práv, ti stejní, co poté, když už bylo líp a opatření se rozvolňovala hudrovali, že je to příliš pomalé a museli nutně k moři, ti dnes zase burcují, že se rozvolnilo brzy a na covid se zapomnělo. Ti nebudou spokojeni nikdy a s ničím. Ať si trhnou. Myslím, že lidi už ty jejich šarvátky nebaví, a jsem zvědav, jestli se to projeví i při volbách.

Byli jsme u všech domácích chytráků i ciziny ještě před týdnem ti nejhorší a ejhle, dnes nás v tom postižení nemocí a naříkání vesele předhání okolní státy. Kovid nabírá na obrátkách a bude hůř. Asi všude.

Vnímám, že se nám tady mimo kovidu šíří něco daleko nebezpečnějšího. Mor diktatury, nebojím se to říct. Diktatury, která přichází z Bruselu.

Zavádí ji Věra Jourová, která mně kdysi byla sympatická zjevem i životním příběhem. Potkali jsme se před lety na Baťáku, přijela s Petrem Formanem. Byla tehdy krátce předtím propuštěna z vězení poté, co byla neprávem obviněna z korupce a držena ve vazbě. Z téhle paní se stala bruselská, skvěle placená loajální přisluhovačka a vykladačka jediného správného názoru a stydím se za ni. Stejně jako Jana Zwyrtek Hamplová.

Je bez voleb dosazena do funkce místopředsedkyně a komisařky Evropské komise a má tu drzost, mentorovat demokraticky, značnou většinou Maďarů zvolenou vládu v čele s Viktorem Orbánem. Prý nemocná demokracie, říká ta osoba o Maďarsku. Ve Španělsku (tvrdé potlačení snah o autonomii Katalánska), Francii (brutální zásahy proti hnutí Žluté vesty) a dnes již i v Německu (nevymáhání práva a přehlížení zločinů u imigrantů, islámské sňatky žen v dětském věku) demokracie nestůně? Ona bude rozhodovat, která demokracie je ta správná. Jakým právem? To, co nám předvádí Brusel, to je jako ta správná demokracie?

Pokud se EU začne rozpadat, jakože si to myslím, tak to bude díky takovým lidem, jako je ona a její šéfová, která za ní stojí.

Politbyra, která měla tu jedinou pravdu už jsme tady zažili před třiceti lety a nepotřebujeme žádné moudré rady a posudky ani z toho bruselského. Od stupidního pojmu povinná solidarita, který nedávno vymyslela bruselská nomenklatura  už totiž není daleko k pojmu demokratická diktatura. 

Přeji všem prosluněný podzimní víkend a šťastnou ruku při volbách.


Ve Veselí nad Moravou, 2.října 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld