Unikát, nebo kravina?  

Poslední den v roce jsme si s přáteli vyšli na procházku naším krásným městem.

Cestou jsme si všimli věcí, které stojí za pochvalu, ale i těch, které dělají městu a jeho urbanismu ostudu. Neměla to být právě „inspekční“ cesta, ale oči a mysl vnímavého člověk se přece jen nevyhnou tomu, co jim lahodí, nebo je dráždí

S povzdechem jsme minuli šílený „garážový dvůr“ mezi ulicemi Na Drahách a Rozmarýnová viditelný od hlavní silnice, zatím poslední urbanistická hanba, která zřejmě byla pod rozlišovací schopností Komise výstavby a urbanismu, která má hlídat vzhled města a podobné úlety by jí neměly uniknout.

Minuli jsme ještě v odpoledních hodinách otevřený Lidl, na jehož parkovišti se již brzy spustí závory pro všechny, kteří tam doposud parkovali, aniž by šli nakoupit.

Přešli jsme most přes řeku Moravu, jehož zábradlí teď „zdobí“ zimní truhlíková vánoční výzdoba, která nám neučarovala, právě tak, jako ta letní výsadba. Je to takové jakési zbytečné čančení za každou cenu a trochu to z toho také čučí. Prostě věc názoru a vkusu.

Přes unikátní veselský ostrov jsme doputovali k zámku a Baťáku. Tolik potřebné parkoviště se již dokončuje a zasluhuje pochvalu. Zda bude jeho kapacita stačit ukáže hned další sezóna, víc místa ale k dispozici stejně není.

Zastavili jsme se u již zbouraného objektu TIRC, který město levně prodalo panu Souralovi, jehož obchodní společnost Vinařství Veselí nad Moravou zde již začala budovat základy, na nichž zřejmě již následující sezónu vybuduje a v květnu otevře nové bistro její obchodní značka Vinařství Dog in Dock.

Území kolem Baťova kanálu v posledních letech prochází bouřlivým vývojem,  jehož vrcholem má být „Plavební okruh Veselí nad Moravou – Vnorovy“.

Vizualizace uspořádání přístaviště s novým kanálem a vodní zdviží u Moravy

Cíl krátké plavby po Moravě : hřiště u mostu ve Vnorovech

Nejlépe patrný je tento záměr z obrázku nahoře vlevo. Spočívá ve vyhloubení nového plavebního koryta hned za odbočkou z Baťáku do přístaviště až po řeku Moravu. Její hladina je asi o 2,5 metru níže než ta Baťáku a proto zde k překonání výškového rozdílu bude instalována vodní zdviž. Unikátní zařízení s vanou, do které loď vjede a bude spuštěna na úroveň hladiny vody v Moravě, či v opačném směru naopak zvednuta na úroveň v Baťáku.

Až doposud jsem byl toho názoru, že vše, co nějakým způsobem obohatí veselskou infrastrukturu je vítané, zde navíc téměř výhradně za peníze státu. A ne právě malé.

Odhad nákladů se momentálně pohybuje kolem 500 milionů korun, ale jak už to v těchto končinách bývá, bude to asi o dost více.

Absolvoval jsem dvě prezentace k tomuto záměru, ta druhá se konala 4.prosince 2023. Po jejím skončení byl prostor k dotazům, nikdo se však do diskuze nepřihlásil, až to bylo trochu trapné. 

A vlastně těsně poté, jen co prezentace skončila, mně hlavou proběhla kacířská otázka : není to vlastně blbost, stavět za tu obrovskou částku něco, co vlastně nepřináší žádný užitek a nemá žádnou jak se říká přidanou hodnotu?

Na Baťáku vstoupíte na loď, a novým korytem poplujete 200 metrů ke zdviži. Tam, vás na lodi spustí do Moravy, projedete se kousek jejím, v tomto úseku nudným a strohým korytem až ke vnorovskému mostu u nějž bude (nevím pro koho jinak) vybudováno jako zakončení trasy hřišťátko, pak se znovu nalodíte a vrátíte se přes vodní zdviž zpět do přístaviště na Baťáku.

Neměl bych s tím problém, kdyby to nestálo tak obrovské peníze, nebo to alespoň dávalo nějaký rozumný smysl. Tady se ale všechno dělá jen proto, abychom ve Veseí měli „unikát“, tedy vodní zdviž. Podobně jako na jedné vodní cestě v Německu. Tam ovšem ve zcela jiných dimenzích a hlavně, s praktickým využitím.

Lodní zdvihadlo je již dávno v provozu také na přehradě Orlík, kde je to rovněž nezbytnost a navíc funguje na trochu jiném principu.

U obou zmíněných případů byla stavba zdvihadla vynucena užitnými a praktickými důvody, které navíc zřejmě mají i ekonomický efekt a finanční návratnost.  

U toho veselského je to přesně naopak. Chceme zdvihadlo jako unikát, a tak pro to vymyslíme i jeho zdůvodnění. Že nemá žádný skutečný smysl, je to „jen jako“ a stojí to neskutečné peníze, je v tomto případě vedlejší. To vše navíc v situaci, kdy ze strany státu ustavičně slyšíme jen skuhrání o potřebě šetření na všech stranách.

A tak poprvé musím konstatovat, že si dovedu Baťák a potažmo Veselí představit i bez této vymoženosti, o které při té naší silvestrovské vycházce někdo konstatoval, že je to jen drahá kravina. A já jsem tomu přitakal!


Veselí nad Moravou, 9.ledna 2024

Autor článku : Vilém Reichsfeld