Ve městě přibude obchodní centrum

Po dlouhé době přibude v centru města velký komerční objekt, který architektonicky vhodně doplní stávající zástavbu a svou náplní pak komerční a doufejme, že i kulinářské potřeby Veselanů. Mám na mysli objekt, který nebude sloužit potřebám obchodních řetězců, ale je budován fyzickou osobou.

Místo, kde se ještě předloni od podzimu do jara proháněli bruslaři na kluzišti s umělým ledem, ustoupilo náročné výstavbě obchodního centra.

Stav stavebních prací v polovině února 2020

Zima stavařům přála, takto vypadal  dům 7.dubna t.r.

Domluvil jsem se s investorem, kterým je pan Nam Nguyen Tuan, že alespoň v hrubých rysech představíme občanům města jeho záměr a přiblížíme jim, co mohou v tomto objektu v dohledné budoucnosti najít.

Nejdříve ale něco o panu Namovi. Je mu 42 let, a v současné době provozuje v objektu naproti tržnice v našem městě zřejmě největší obchod s textilem, obuví, drogerií a dalším zbožím, jak už to v těchto obchodech bývá zvykem.

Pan Nam je v České republice již téměř 23 let, a spolu s přítelkyní vychovává 4 děti. Sice jsme se o tom nebavili, ale z rozměrů a provedení třípodlažní stavby je zřejmé, že pan Nam má nejen dobrý podnikatelský plán, ale i nezbytnou důvěru finančního ústavu, s jehož pomocí tuto stavbu financuje. Dodavatelem stavby je stavební firma VN Stav Brno.

Zásadní výhodou tohoto záměru je bezprostřední blízkost velkoprodejny Kaufland a její infrastruktury, které zaručují velkou frekventovanost a pohyb lidí. Obchodní centrum pana Nama se však nemusí spoléhat na parkoviště Kauflandu. Kolem objektu samotného bude k dispozici 25 parkovacích míst vlastních a další pak z již stávajícího fondu parkovacích míst

Obchodní centrum má tři nadzemní podlaží. V přízemí bude situován stravovací zařízení, přičemž pan Nam ještě nemá jasno v tom, zda to bude klasická asijská restaurace, nebo podnik typu bistro, podobný jako je nyní v objektu prodejny Albert v areálu obchodního areálu ve Starém Městě. V každém případě by ale měl mít kolem 50 míst k sezení. Mám za to, že restaurant, který by nabízel kvalitně připravená jídla čínské, thajské a vietnamské kuchyně ať již a la card, nebo polední menu, by tady našel uplatnění a odbyt.

V přízemí bude dále provozovna nehtové modeláže a dominovat mu bude 450 m2 velká prodejna textilu, obuvi, drogerie a dalšího zboží. Ta bude vlastním vnitřním schodištěm propojena s navazujícím prostorem v 1.patře, které je plochou o velikosti kolem 900m2 vyhraženo pouze pro ni. Tato dvoupodlažní velkoprodejna by měla být svým vybavením a uspořádáním podobná prodejnám, které známe z nákupních center.

Vlevo pohled ze strany od Kauflandu, nahoře pohled ze strany od kina Morava

Třetí podlaží není komerční, je totiž vyhrazeno bydlení. Bude v něm umístěno sedm nájemních bytů o velikosti od 50 do 90 m2. Jak je patrné již dnes, všechny byty budou mít terasy. Pro byty je počítáno s rezidenčními parkovišti. Součástí vnitřního vybavení budovy jsou mimo sociální zázemí samozřejmě také výtahy.

Jak už to u stavebních záměrů bývá, někdy se věci mění za pochodu. Tak je tomu i u této stavby, kde se během výstavby měnil počet a velikost oken v obchodních podlažích a došlo také k dalším menším změnám.

Moje závěrečná otázka panu Namovi zněla, kdy chce obchodní centrum otevřít. Odpověď zněla ne zcela jistě, spíše vyjadřovala naději, že by to mohlo být na jaře roku 2021.

Mám za to, že tato stavba velice citlivě doplňuje uliční frontu tvořenou budovami finančního úřadu a kina a bude pro město a jeho občany vítaným přínosem. Panu Namovi přeji, aby se mu dílo podařilo zdárně a včas dokončit, zákazníkům pak spokojenost s nabídkou zboží i pokrmů.  


Ve Veselí nad Moravou, 4.srpna 2020

Autor článku : Vilém Reichsfeld