Volby v dohledu, propagace v zápřahu

Do voleb chybí dva měsíce, ale předvolební kampaň stávající koalice se dostává do obrátek. První předvolební prohlášení politické strany (Veselské listy srpen - Máme na čem stavět), jejíž přední člen je doposud starostou, ale prý už dále nechce být, se již tentokrát nedistancuje plně od názvu ODS, ale přece jenom, pro jistotu, ve svém volební materiálu alespoň objevně zmiňuje, že to není o politice, ale o schopných lidech. Politiku dělají vždy lidé a je to jedno, jestli je to v parlamentu nebo na radnici. Projev studu za to, co předvádí spolustraníci v parlamentu je sice pochopitelný, ale buďto jsem členem té strany, kandiduji za ni a hlásím se k ní, nebo se zařídím jinak. Třeba kandiduji jako takzvaný nezávislý kandidát.

TOP 09 je tradičně zdatná v práci s elektronickými médii a  zatím  působí pouze na Facebooku.

Uznáníhodné! Za svoji stranu, která má zoufalé celostátní preference a je na cestě do politického propadliště (kam ji neodvratně tlačí MK) se zdejší pobočka nestydí a logo strany hrdě prezentuje. S heslem : "ŽIJEME TU S VÁMI!!! Politiku ve městě nedělají strany, ale konkrétní lidé!" souzní s tím, co sděluje ODS. I banality přece patří do volební kampaně.

KDU-ČSL, je ve volební kampani zatím zdrženlivá. Myslím, že svoje má zde jisté, i bez ní.

Letos se bude v komunálních volbách v našem městě ucházet o přízeň voličů 8 volebních stran. Mimo zmíněné tři, pak ještě ČSSD, KSČM, ANO 2011, SPD a Veselská volba. Piráti tady zatím z doků na volné moře nevypluli a vlajku se zkříženými hnáty nevztyčili. Pokládám otázku, kdy jindy, když ne teď? Tím ale nechci říct, že bych je postrádal.

Ano, komunální politiku tvoří lidé, a peníze jsou při jejich konání zásadní. Ty bohužel určují chod všeho a vládnou všemu.

Naše město si rozhodně nemůže stěžovat na jejich nedostatek, soudě podle množství investičních akcí, které tady po celé čtyři roky probíhaly a právě teď, v  předvolebním období intenzita pracovního nasazení při jejich dokončování vrcholí.

Ti, kteří právě sedí na radnici (míněno všeobecně) nevytahují peníze, které se pro blaho města používají z vlastní kapsy, i když to tak někdy podle jejich vyjádření může vypadat, ale spravují obecní kasu z pověření, vzniklým z výsledků voleb.

Je docela trapné a pokrytecké, když se někdo vytahuje svými úspěchy, které navíc není ani možné objektivně měřit. Mám na mysli oněch 100milionů korun, které místostarosta Kolář formou kvízové otázky "Víte že," prezentuje jako zásluhu, kterou zřejmě připisuje TOP 09. V materiálu ODS se o tom totiž nic nepíše. Ví o těch 100 milionech taky koaliční partneři? Znamená to snad, že ti, kteří byli na radnici před ním hospodařili špatně?

Velké a prázdné plochy fasády na kině. Nepřemýšleli jsme včas? Žádný problém, polepíme plastovými logy a nasvítíme halogeny, jako tovární halu! Buranské řešení, ale problém vyřešen, nedostatek odstraněn. I za toho zatracovaného socialismu byl na rohu kina vkusný neon. Úplně jiná liga ze skromné doby, kdy ještě někomu záleželo na tom, aby vznikly kvalitní věci.

To bych se na tomto místě mohl taky zeptat, kolik desítek milionů bylo vynaloženo na projekty, které skončily fiaskem a bohužel i nenapravitelnými urbanistickými škodami. Mám na mysli zástavbu Náměstí 24.dubna a rekonstrukci Náměstí Míru. Mám na mysli také uzavření školy v Milokošti a následnou rekonstrukci ladem stojící nevyužívané budovy za 10milionů. Myslíte si, že násilné převedení jedné třídy školky do této budovy ten problém zamaskuje? To je protispolečenské a asociální jednání, které si připište na vaše triko! Před těmito "díly" a činy, by jste pánové měli za trest klečet na hanbě každou neděli, namísto "hrubej"!

Šetříte trvale na údržbě města. U Služeb města asi na chudácích pracovnících šetříte taky část z těch prezentovaných 100milionů úspor. I proto vám utíkají a proto nemáte stroje na údržbu města. Ředitel Bouda místo toho, aby udržoval město, jak mu velí zřizovací listina, musí vylepšovat rozpočet braním zakázek. A pak to město taky podle toho vypadá. Projeďte se po Moravském Písku, po Strážnici, po horňáckých vesnicích i jinde a vezměte si tam příklad toho, jak vypadá udržovaná obec. To je znakem kultury obce. Vedení radnice by si mělo občas zajet podívat se na Orlovnu, ke kontejnerům na tříděný odpad. Letitý problém, ale takové věci se neřeší vůbec. Veškerá péče se věnuje momentálně Parku Petra Bezruče a Náměstí Míru. Myslíte, že lidi vám to sežerou?

Bez TOP 09 tolik proklamovaných hodů se drtivá část občanů tohoto města jistě klidně obejde. Ty jsou asi tak pravé a věrohodné, jako když si Kolář obleče kroj a klobouk s kosárkem, v ruce má decák s vínem, juchá u toho a myslí si, že je pravý slovácký šohaj. V takovém podání je to všechno pouze divadlo a pseudofolklór.

Na pravé hody se jeďte podívat tam, kde žijí kontinuální tradicí a spontánností, kde to vyvěrá ze srdce a duší lidí, kde je nemusí organizovat obec a kulturní centrum a máju stavět v subdodávce chlapi z okolí. Toto je o míře vkusu, který na radnici ve smyslu výše zmíněného i některých dalších jednotlivostí dost často absentuje. Tady nepomohou ani zmiňovaní tahouni.

Co na radnici evidentně někomu bohužel velmi chybí, je pokora, kterou přebíjí zbytnělé ego a testosteron.


Ve Veselí nad Moravou, 8.srpna 2018

Autor článku : Vilém Reichsfeld