Výzva manželům Hamašovým


Výzva manželům Hamašovým


Předem bych se chtěl omluvit, že píši až teď, tedy v době, kdy by se primárně měly řešit výsledky voleb a ne zámek. I tak cítím potřebu vyjádřit se k článku manželů Hamašových (http://www.veseli-nad-moravou.info/doplnujuca-informacia-k-reakciam-na-nase-vyhlasenie?lng= ) a trochu i k následnému článku pana Reichsfelda ( http://www.veseli-nad-moravou.info/nezbyva-nez-spolecnosti-wessels-verit?lng= )

Za prvé je důležité si uvědomit, že zámek je už nějaký ten den kulturní památkou České republiky a je velký rozdíl spravovat „bezvýznamnou“ chaloupku kdesi v lesy nebo národní kulturní památku. Majitel má trochu jiná práva a povinnosti, oproti vlastnění klasické nemovitosti se zde totiž promítá i veřejný zájem. Majitel je povinen pečovat o zachování památky a udržovat ji v dobrém stavu a musí zajistit její dobrý technický a estetický stav (v těchto odborných věcech čerpám hlavně z diplomové práce paní Adély Počtýnské z roku 2015, která vychází především ze zákona 20/1987 Sb., doufám, že se od roku 2015 legislativa upravující vztah ke kulturním památkám, moc nezměnila.

Nejsem právník a tyto věci moc nesleduji. https://theses.cz/id/dmuet1/Diplomov_prce_-_Adla_Potnsk.pdf ). Polemizovat teď už ani nemá význam, všichni (a doufám že i Hamašovi) o neplnění této povinnosti nepochybují. Na to, proč to tak je, si možná manželé ve svém článku ze dne 2.10.2018 odpověděli sami.


Chceme len upozorniť, že zámok je privátnym objektom a že aj doteraz realizované niektoré aktivity boli nad rámec našich povinností, lebo sme verili v slušnosť a korektnosť, na ktoré si počkáme.


Některé jejich aktivity byly nad rámec povinností, proto už neměli energie ani peníze na to, aby si plnili rámec svých povinností. Dělali prostě věci mimo rámec a mimo své povinnosti. Přirovnal bych to ke kapitánovi potápějící se lodi, který vydá rozkaz, aby se natřely vesla a když dostane otázku, proč nenařídí zacelit díru a vylít vodu, tak odpoví, že si s místním truhlářem nesedli a že čeká, až místo něj přijde jiný. Natřená vesla jsou sice dobrá investice, která zvýší atraktivitu lodi, ale na dně moře vám je stejně nikdo neocení.

A za druhé, zámek je sice momentálně asi 10 let Hamašů, přes 200 let předtím byl Chorinských, ale, a co je hlavní, je víc než 800 let veselský. A veselským zůstane, nezávisle na střídajících se majitelích. A to by si všichni, nejen součastní vlastníci, měli uvědomit. Přiznanou rezignací na spolupráci se zástupci města vlastně znevažujete svobodné vyjádření vůle jeho obyvatel, kteří si své vedení sami určili v demokratických volbách. A znovu připomínám, i když jste k dnešními dni vlastníci Vy, zámek je pořád veselský a veselským zůstane.

Ve svém článku Nezbývá, než společnosti Wessels věřit píše pan Reichsfeld, že něco majitelům zámku navrhuji. Nejsem si toho vědom. Nicméně dnes už vyzývat budu. Jsem připraven Vám znovu důvěřovat, pokud uděláte vstřícné gesto. Vyzývám Vás, manželé Hamašovi, abyste rozbili tu skepsi, jste jediní, kdo to může udělat. Vyzývám Vás a přitom čestně prohlašuji, že nemám s vedením radnice, ani tím minulým, ani součastným a ani nadcházejícím, ať bude jakékoli, nic společného. Vyzývám Vás, zveřejněte plány, jak hodláte se zámkem naložit, včetně předpokládaných začátků a konců. Vyzývám Vás za občany města Veselí nad Moravou.


Veselí nad Moravou, dne 7.10.2018

Vlastimil Pazderka


Dovětek a omluva autora článku pana Pazderky, ze dne 9.10.2018 :

Chtěl bych se omluvit za nepřesnost, kterou jsem uvedl v tomto článku. Zámek jsem nazval jak kulturní památkou České republiky, tak národní kulturní památkou. Zámek je "jen" kulturní památka České republiky.

Za chybu se omlouvám.