Žlutá smrt

Shlédl jsem na internetu video stejného názvu a to mě  přimělo napsat pár řádků o problému, o kterém by zřejmě měli být informováni i občané města Veselí nad Moravou. Chodíme si s manželkou pravidelně zaběhat, takový zdravotní jogging. Kocháme se při tom krásami přírody, které v míře vrchovaté zdejší kraj poskytuje. Posledních pár let si všímáme stále se zvětšujících lánů řepky. Ne že by nám řepka jako taková vadila, ona je to vcelku hezká rostlina. Ale spíš jde o souvislosti spojené s jejím pěstováním. Momentálně je okolí našeho města téměř ze všech směrů řepkou obklíčeno. Milokošťská pole, pole za koupalištěm směrem k Moravskému Písku, lány polí k Blatnici. Minulý rok byl jeden lán řepky nasazen tak, že končil přímo u polikliniky. To je jen to, co jsme průběžně na našich běžeckých toulkách viděli na relativně malé ploše. Pěstování řepky sebou přináší negativní souvislosti, zejména co se týče ničení zemědělské půdy a životního prostředí. 

Hlavně se ale jedná o naše zdraví, na které působí chemie, která se používá k postřiku této plodiny. V odkazech, které najdete níže se píše o téhle problematice. 

Když v našem městě, které má kolem sebe lány řepky všude dokola, foukne vítr, tak tyto nebezpečné látky máme v domech, bytech, záhonech, ve vodě.. Určitě si již každý všiml, jak nám mizí včelky, jak ubývá hmyzu. Známý zemědělec mi řekl, že ty ochranné postřiky jsou tak silné, že když nad tím proletí včela,  spadne a je mrtvá. Většině lidí je to asi lhostejné. 80 procent lidí se zajímá maximálně o slevy v supermarketech a TV kulturu, případně o sázky. Takže je jim to jedno. Ti řeknou, že to stejně neovlivní. Máme v našem městě nový obecní rozhlas, který hlásí průběžně zprávy. Tak si myslím, že by bylo vhodné informovat občany, kdy se bude řepka stříkat, aby zvýšili ostražitost. Tak se to alespoň v některých obcích děje. Z mého pohledu je každopádně špatně, že se tradiční plodiny přestávají pěstovat na úkor řepky, jelikož je to momentálně ekonomicky výhodné. A brambory a zeleninu dovážíme bůhví odkud. Za přemrštěné ceny, které nám pak určují supermarkety musíme tuto tradiční českou zeleninu kupovat. Divná doba, divné hospodaření…

Odkazy k problematice :

Problémy s pamětí i autismus

​Včely jsou první padlí v chemické válce

Postřik řepky ohrožuje ženy a děti

Včely umíraly na otravu​

Ve Veselí nad Moravou, 23.dubna 2019

Autor : Tomáš Slovák