Dostane pořad Folklorika další šanci?

Před pár týdny byl na tomto webu zveřejněn článek Česká televize chce zrušit pořad Folklorika. Obavy o jeho osud se objevily na více místech a za jeho zachování byla podepisována petice, Tu do dnešního dne podepsalo asi  5 800 občanů, kterým není lhostejný jeho osud.

Jako jeden z nich jsem dostal od autora petice Jiřího Plocka mailem zprávu Informace o výsledku petiční akce a poděkování. Kdo má zájem, může si ji pod uvedeným odkazem přečíst.

Vybírám z ní odstavec, který se mě doslova a do písmene dotkl a vyvolal ve mě vztek. Cituji :

"1. 12.  jsem dostal od generálního ředitele ČT Petra Dvořáka přímou odpověď na mou petici. V ní konstatuje, že pořad Folklorika měl trvale klesající sledovanost (pod průměrem svého mateřského kanálu ČT2) a že folklor vysílají i v jiných pořadech (například v Dobrém ránu). Z těchto důvodů se prý rozhodli v roce 2021 vysílat nejprve to nejlepší z archivu, a od září chtějí  opět zahájit výrobu Folkloriky - ale v inovované podobě."

Považuji za nehoráznost a drzost, když si ředitel veřejnoprávní televize, která žije z poplatků občanů dovoluje použít jako argument údaj, který je hlavním ukazatelem úspěšnosti u televizí komerčních, tedy sledovanost.

K tomu si snad ČT platíme, aby na tomto ukazateli nezáleželo a aby mohla televize v klidu produkovat pořady, které patří do pokladnice české historie a kultury. Všichni přece víme, jaké druhy pořadů mají velkou sledovanost. O takové výsledky ČT stojí?. U České televize mě již začínají vadit komerční reklamy, které jsou zařazovány před hlavními večerními pořady, což dříve nebylo možné. I to bohužel patří k celé řadě problémů, které jsou předmětem oprávněné kritiky  tohoto veřejnoprávního média.

Chci na tomto místě upozornit rovněž na další významné a hodnotné, tentokrát tištěné médium, kterým je dvouměsíčník Malovaný kraj.​​​​​​​

 Ukázka obálky časopisu Malovavý kraj z roku 2017

Vpravo : dva snímky z fotosoutěže časopisu Malovaný kraj - nahoře "Ráno po hodech", autor Jiří Roboš, a dole "Vinobraní v Moravanech", autor Lenka Kůřilová. Časopis je možné si objednat v redakci, případně zakoupit v  prodejnách s tabákem a časopisy.

Nemohu si pomoci, ale musím na tomto místě konstatovat, že se mně do hlavy neodbytně dere myšlenka, zda nemá snaha o likvidaci tohoto pořadu, který se zabývá tradicemi a kulturou národa také jiné důvody. V levičáckém marasmu a pseudoliberálním úpadku dnešní doby bych se tomu ani moc nedivil. Má snad pořad Queer vysílaný pro sexuální menšiny, transexuály a bisexuály větší sledovanost a podstatnější důvod k existenci, než pořad, který mapuje základní kulturní a folklorní hodnoty našeho národa? 

Dovětek : po 29 letech přestala ČT vysílat také pořad "Chcete mě?". Jeho náplň snad není třeba ozřejmovat. Motivace tohoto činu by naopak zasloužila vysvětlení. Nepomůže už zřejmě ani jméno Marty Kubišové. Zdeněk Srstka tam nahoře asi vztekem zatíná pěsti. 

Každý, kdo obhajuje objektivitu ČT a názor, že dobře slouží veřejnosti, by se měl zamyslet nad tím, zda tomu tak skutečně je.

Ve Veselí nad Moravou, 19.ledna 2021

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld