Krátká zpráva o Janovi  

Moje důvěra v Janovu nápravu byla loni v září zničenaVrátil se znovu k alkoholu a spadl opět na ono dno, ze kterého už nebývá návratu. Zprávy, které jsem dostal od lidí, kteří jej v zuboženém fyzickém stavu potkali ve středu města a v Kauflandu, kde kupoval krabicové víno, mě v tom pouze utvrdily.

Vyhledala mě také paní, zaměstnankyně úklidové firmy, se kterou jsem kdysi komunikoval, paní, která uvěřila tomu, že Jan se dostal z moci alkoholu a zaměstnala jej. Janovo selhání asi vzala také osobně, protože po dobu, kdy Jan nepil a byl u firmy zaměstnán, si jej nemohla vynachválit. O to větší zklamání pro ni bylo, když Jan do práce ze dne na den přestal chodit a v důsledku toho dostal výpověď.

Někdy v listopadu loňského roku u nás někdo zazvonil a za dveřmi stál Jan. Byl střízlivý a slušně upravený. Na chodníku na něj čekal muž, kterého označil za svého kamaráda, se kterým teď bydlí v azylovém domě, ale hlavně mu domluvil práci u stavební firmy, která v Uherském Hradišti staví bytové domy.

S rozpaky a čerstvou vzpomínkou na to, co jsem si vyslechl od lidí, kteří Janovi pomáhali a dožili se zklamání, jsem Jana pozval dál.

Komentoval své selhání a sdělil mně, že s pitím zase přestal, řádně chodí do práce a podporuje jej v tom také jeho nový kamarád. 

​​​​​​​Druhé akce „Milostivé léto“, která jej měla zbavit zbývajících dluhů u VZP Jan nevyužil, přestože papírově bylo vše připraveno. Jen to kvůli své indispozici nepodepsal a asi jej to tehdy ani nezajímalo. Tento dluh mu byl údajně stržen z první výplaty a Jan je tak „čistý“. Z Jana vyzařovalo sebevědomí. Opět dokázal uštědřit porážku démonu, který ničí životy tolika rodin a lidí.

Přes jisté pochybnosti a otřesenou víru v jeho nápravu chci věřit, že to Jan přece jen dokáže.


Veselí nad Moravou, 16.května 2023

​​​​​​​Autor článku : Vilém Reichsfeld